Mládež | Veda | Technika
               
2% dve percenta amav
   

AMAVET úspešný aj na EUCYS-e

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Miroslav Kurka, víťaz Festivalu vedy a techniky AMAVET 2016, postúpil na prestížnu súťaž pre členské štáty EÚ - European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) EU Science & Innovation, kde získal ocenenia EIROForum - ILL special donated prize. Aké sú jeho skúsenosti zo zahraničnej súťaže?

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

MÔJ VYTÚŽENÝ CERN

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Sny sú tu od toho, aby sa plnili
Všetci máme svoje sny, ktoré chceme aby sa raz splnili. Každý človek na tomto svete sníva o rôznych veciach, najčastejšie sa týkajúcich bežného života. A čo tak rozšíriť svoje obzory a snívať o veľkých veciach, ktoré sa nám na prvý pohľad zdajú nedosiahnuteľné a nesplniteľné? Je to vôbec možné? – určite áno! 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Očarujúce Švajčiarsko a CERN

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Veru, zrejme naozaj očarujúce... Mali ho možnosť spoznať aj žiaci z Gymnázia na Kukučínovej ulici z Popradu počas štvordňovej exkurzie. Winterthur, Bern, Ženeva, čokoláda, syry, voda... a najmä fyzika a CERN. To bolo náplňou spoznávania nového. Tretiačka Kristína Bendíková bola jednou zo štyridsiatky šťastných študentov, ktorí sa zmestili do autobusu a najazdili ním približne tritisíc kilometrov. Čo všetko zažili? Ešte skôr ako si prečítate jej pútavú reportáž "Poďte, prevediem vás po Švajčiarsku" vás chceme upozorniť, že pokiaľ sa rozhodnete zažiť niečo podobné, zmobilizujte sa a začnite konať. Kapacita možných návštev CERN-u zo Slovenska je prísne obmedzená! Koniec roka je tu čo nevidieť a termíny do prvej polovice roka 2018 sú už naplnené. Kontaktujte Katku Lehotskú lehotska@amavet.sk alebo telefonicky +421 905 506 312.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Petržalské deti zo znevýhodnených rodín opäť pri mori

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Stalo sa už tradíciou, že na návrh Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) zástupcovia Mestskej časti Petržalka rozhodnú o pridelení grantu pre deti zo znevýhodnených rodín, ktoré prežijú časť prázdnin pri mori, o ktorom sa im doteraz len snilo. AMAVET už 27 rokov vytvára podmienky pre neformálne vzdelávanie a zmysluplné trávenie voľného času detí a mladých ľudí. Tento rok vďaka dobrým ľuďom získali možnosť podporiť deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia, pre ktoré v termíne 18. – 27. augusta pripravili  letný tábor v Chorvátsku.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

AMAVET na ME kozmických modelov v Poľsku.

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

V dňoch 20.-25.08.2017 sa v poľskom Wloclawku uskutočnili Majstrovstvá Európy kozmických modelov. Medzi účastníkmi zo 16 krajín Európy nechýbali ani modelári zo Slovenska. Mimo súťaž sa zúčastnili aj pretekári z USA. V reprezentačnom družstve mal zastúpenie aj RMK Partizánske a AMAVET klub č. 808. Pán Milan Javořík pomáhal družstvu ako helper a pri náročnejších disciplínach, ako sú makety (S5 a S7), bol aj ako team manager družstva. V juniorskej reprezentácii sme mali Klaudiu Urbanovú, pre ktorú to bol nováčikovský krst  v národnom družstve. A na poste rozhodcovskom pôsobila ako bezpečnostný komisár Janka Kajanová – prvá žena Slovenka, ktorá zastávala tento post na vrcholnom modelárskom podujatí. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

AMAVET klub 549 - 29.9.2017 na Noci výskumníkov v Žiline

Zverejnené: 02.10.2017  |  Autor: Jozef  |  Kategória: Nekategorizované
          

Na Žilinskej Európskej noci výskumníkov 2017 v Žilinskom AUPARK Shopping Centre sa expozícia stavby a programovania autonómnych robotov z robotických stavebníc  AMAVET klubu 549 stretla s veľkým záujmom žiakov základných a stredných škôl.

Veľmi sa tomu tešíme, že do 9.10. 2017 sa opäť prihlásia aj noví žiaci na súťaž RoboRAVE Slovensko 2017 prostredníctvom sekcie RoboRAVE tejto webovej stránky - www.amavet.sk .

12. ročník RoboTour 2017 je za nami.

Zverejnené: 19.09.2017  |  Autor: Jozef  |  Kategória: Nekategorizované
          

Cez predľžený upršaný víkend, od 15. do 17. septembra, sme v Žiline zažili 12. ročník medzinárodnej súťaže „delivery“ robotov - RoboTour 2017.

Úlohou pre robotov bolo z miesta nakládky do miesta vykládky prepraviť 5 l súdok piva.

Z prihlásených 15-tich tímov prišlo nakoniec 12, z ktorých sa 10  kvalifikovalo a nakoniec 9 naozaj súťažilo, nakoľko poľský tím sa nakoniec rozhodol zúčastniť inej súťaže „marsovských vozidiel“ v Poľsku.

Vyhral tím COGITO  zo Švajčiarskeha pred tímom JECC Fesl z Nemecka a tretím tímom Istrorobotics zo Slovenska.

Viac informácií na:

http://robotika.cz/competitions/robotour/2017/results/cs

Napísal: Jozef Ristvej, st.

Jubilejný Festival vedy a techniky AMAVET

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Registrácia je spustená

Festival vedy a techniky AMAVET 2017 má už 20 rokov. Je určený pre deti a mládež vo veku do 20 rokov s neukončeným stredoškolským vzdelaním a je jedinečným stretnutím mladých ľudí, ktorých zaujíma budúcnosť našej krajiny, chcú o tom diskutovať a svojou prácou aj prispieť k zvýšeniu vedomostnej úrovne. Svoje vedátorské projekty žiaci každoročne prezentujú v jedenástich súťažných kategóriách prostredníctvom posterových prezentácií, ale aj výstavných exponátov, pred členmi odbornej hodnotiacej komisie zloženej z vedcov, vysokoškolských pedagógov a ďalších odborníkov, ktorá posudzuje schopnosti žiakov objektívne a komplexne, dáva deťom spätnú väzbu pre ďalší rozvoj projektu a pozitívnu vnútornú motiváciu k vedomostnému rastu.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Riport úspešných vedátorov AMAVET-u z Číny

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Mirka, Samko a Peter z CASTIC 2017 v Hangzhou

Vďaka nominácii, získanej na súťaži Intel ISEF 2017 v Los Angeles, Kalifornii, USA od Čínskej asociácie pre vedu a techniku CAST, sme mali možnosť zúčastniť sa najväčšej celočínskej a medzinárodnej súťaže mladých vedcov CASTIC 2017 v meste Hangzhou, ktorá sa konala od 14. do 21. augusta 2017.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Mirka a Samko zažiarili aj v Číne, pridal sa aj Peter

Zverejnené: 13.09.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Vedecké talenty opäť z AMAVET-u

V máji sme písali o svetovom úspechu sedemnásťročných stredoškolákov Miriam FERETOVEJ a Samuelovi SMOTEROVI z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove, ktorí získali na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2017 úžasné druhé miesto. Mirka a Samko získali aj špeciálne ocenenie Special Awards a cenu od China Association for Science and Technology (CAST) a súčasne aj pozvanie od Čínskej asociácie pre vedu a techniku na najväčšiu celočínsku a medzinárodnú súťaž mladých vedcov CASTIC 2017 v meste Hangzhou, ktorá sa konala od 14. - 21. augusta 2017 v Číne. Ich spoločný projekt „Prírodné éterické oleje  v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor“ mal opäť farbu striebra. Vynikajúci výsledok! Druhé miesto, ku ktorému sa pridal aj strieborný Peter Škripko. Peter súťažil s projektom „Vplyv kremíka na zvýšenie tolerancie zasolenia pôd u Agropyron elongatum“. Na začiatku všetkého bol opäť AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku!

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU
1 2  3 4 5  ... 104 105 106 107 108