Mládež | Veda | Technika
               
2% dve percenta amav
   

VESMÍR – zaujímavé, nebezpečné, ale životodarné miesto

Zverejnené: 11.04.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Seriál „Z liahne AMAVET-u“

V našom seriály pokračujeme predstavením ďalšieho nadšenca pre vedu a techniku, kde na jeho začiatku stála, dnes už 27 ročná,Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Vo februári si mali možnosť v Dubovej pri Modre vypočuť zaujímavú prednášku mladého slovenského astrofyzika RNDr. Michala Zajačeka, ktorého aktivity v AMAVET-e, úspechy vo vedecko-technických súťažiach, motivovali natoľko, že z evanjelického lýcea išiel študovať matematiku a fyziku do Prahy. Dnes si robí doktorát na univerzite v Kolíne nad Rýnom, kde sa zaoberá štúdiom galaktického centra. Jeho prednášku v Dubovej uviedli ako ...“veľmi zaujímavé, nebezpečné, ale životodarné miesto, ktoré sa nazýva VESMÍR“. Pre nadšencov „Neba nad nami“ ju prinášame v plnom znení: https://www.youtube.com/watch?v=ZK2kQG2frlQ&feature=youtu.be

Slováci na českom finále súťaže RoboRAVE

Zverejnené: 11.04.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

V marci sa konalo české finále medzinárodnej súťaže RoboRave 2017. Na súťaž v programovaní a stavbe autonómnych robotov dostal pozvanie aj náš tím – Gymnázium, Amavet klubu 964. Boli sme jedno z dvoch slovenských družstiev, ktoré vyhralo predchádzajúci ročník slovenského finále. Na súťaži sa zúčastnilo celkovo 19 tímov. Medzi českými tímami boli aj minuloroční víťazi, ktorí postúpili do USA a získali na celosvetovom finále druhé miesto.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Robotickí sumo zápasníci

Zverejnené: 11.04.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Známy zápasnícky šport Sumo, prevedený do podoby zápasov elektronických sumo robotov, sa konal 25. marca v priestoroch Fakulty riadenia a informatiky  Žilinskej univerzity. Organizoval ho Amavet klub robotiky 958 - The Benders pod vedením Mira Pienčaka.

Na priateľskom, ale s plnou vážnosťou vedenom zápasení robotických silákov v kruhovej aréne “dohjó” s priemerom 77 cm, nechýbali ani zástupcovia Amavet klubu 808 VTM v Partizánskom. Úlohou programovateľných robotov zhotovených z Lego stavebnice bolo vytlačiť súperov mimo kruhovej arény, a to buď autonómne, alebo diaľkovým ovládaním robota hráčom. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Slovenskí študenti si opäť vybojovali miestenku do USA na Svetový festival FIRST LEGO League.

Zverejnené: 11.04.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Tím TalentumSAP z Košíc, ktorý získal v silnej konkurencii na stredoeurópskom finále FLL v Regensburgu celkové 2. miesto, sa predstaví na Svetovom festivale v St. Louis. Čoskoro je tu ďalší ročník súťaže FIRST LEGO League, do ktorého sa budete môcť zapojiť aj vy, či už ako súťažiaci, mentori alebo podporovatelia tejto aktivity. Nech sú tohtoročné výsledky motiváciou aj pre naše kluby AMAVET. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

„Vyzerá byť taký srdečný človek...“

Zverejnené: 16.02.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

S týmito slovami nás odprevádzal kolega, keď sme spoločne s najmladším laureátom Krištáľového krídla 15-ročným Ondrejom Vrábelom odchádzali k ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR. Peter Plavčan nám poďakoval, že sme prijali jeho pozvanie. Ďakovali sme aj my... Cítili sme, že prijatie je úprimné. Spomenul som si na slová kolegu, príjemná polhodinka bola naozaj srdečná. Minister si považoval prijať odchovanca AMAVET-u, ktorý okrem svojej šikovnosti a talentu ukázal, že aj mladý človek je schopný dávať svoj um bezplatne a byť morálnym príkladom pre svojich rovesníkov. Zo špeciálnych bezplatných Pinf  hier sa tešia deti s autizmom, DMO či iným mentálnym postihnutím po celom svete.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Skúsenosti z Českého finále RoboRAVE 2017.

Zverejnené: 23.03.2017  |  Autor: Jozef  |  Kategória: Nekategorizované
          

V dňoch 16.3.2017 - 17.3.2017 sa v Pardubiciach konalo české finálové kolo medzinárodnej súťaže RoboRAVE 2017. Ide o súťaž v programovaní a stavbe autonómnych robotov. Náš tím dostal pozvanie ako jedno z dvoch slovenských družstiev, ktoré vyhralo predchádzajúci ročník slovenského kola súťaže. Na súťaži sa zúčastnilo celkovo 19 tímov. Medzi českými tímami boli aj minuloroční víťazi, ktorí postúpili do USA a získali na celosvetovom finále druhé miesto. Súťaž sa konala Pardubiciach, ktoré sa nám predstavili v plnej kráse.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

V tomto roku rekordný počet prihlásených projektov

Zverejnené: 10.03.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

V utorok 28. februára o 23:59 h, kedy bola uzávierka prihlasovania súťažiacich na Junior Internet 2017, sa v registračnom systéme AMAVET-u objavilo rekordné číslo prihlásených projektov – 272 od 345 žiakov!!!

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Mám chuť takú – zapojiť sa do LaBáKu!

Zverejnené: 10.03.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Asociácia pre mládež, vedu a techniku s partnerskou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia a magazínu Quark pokračuje v organizovaní online súťaže LaBáK tretím súťažným kolom. V rámci tohtoročného cyklu „štyri živly“ je v aktuálnom kole témou „zem“, ktorá predstavuje hlavný námet pre úlohy súťažného kola. Na ich riešenie majú súťažiaci čas do 1. apríla. Po skončení tohto kola a mesačnej prestávke odštartuje finálové kolo tohto ročníka venované živlu „vzduch“. 

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Prekroč svoj tieň!

Zverejnené: 10.03.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Tak sme nazvali nový formát aktivity, venovanú deťom v AMAVET klube č. 959.
Doposiaľ sme sa s deťmi venovali predovšetkým vede, vyrábali modely rôznych fyzikálnych javov, pomáhali sme im s realizáciou ich vlastných nápadov a vedeckých projektov, športovali, podporovali ich pri dobrovoľníckych aktivitách, spojených s popularizáciou vedy a AMAVET-u. Veda je nevyčerpateľná studnica nápadov a možností skúmania, ale...!

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Veľmi príjemná a výnimočná ponuka na júnový relax

Zverejnené: 10.03.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Asociácia pre mládež, vedu a techniku už 27 rokov vytvára podmienky pre nádejných mladých vedcov. Pomáhame napĺňať predstavy žiakom i študentom, ale sme tu i pre pedagógov, či rodičov a vedieme spolu s nimi mládež k zmysluplnému tráveniu voľného času. V roku 2012 sme uviedli do praxe animačný program Zvedaví vedci ako súčasť spestrenia detských táborov v kempe Baško Polje v Chorvátsku. Program hravou formou podnecuje tvorivosť účastníkov prostredníctvom zaujímavých pokusov pod dohľadom vyškolených animátorov, ktorí pracujú s bežne dostupnými chemikáliami a pomôckami z  domácnosti v  “labáku“ pri morskom pobreží každé popoludnie.

Veríme, že si popri množstve  ďalších povinností nájdete čas pouvažovať  nad možnosťou strávenia  príjemných  chvíľ detí i dospelých v letnom sídle AMAVET-u  za výhodných podmienok počas krásnych júnových dní. Pre kolektívy sme pripravili cenovo veľmi príjemnú ponuku

1 2 3  4 5  ... 99 100 101 102 103