Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí priatelia,

Bronkaniekedy sa až pozastavím nad tým, aký vie byť čas rýchly a nekompromisný. Prázdniny ubehli ako voda, žiaci už pripravujú svoje tašky a vydávajú sa na cestu k novým vedomostiam, skúsenostiam a zážitkom. Pedagógovia zavretí v kabinetoch pripravujú plány na ďalší školský rok, rovnako ako sa pripravujú aj na prúd otázok a postrehov od svojich žiakov. Toto obdobie – koniec prázdnin je však aj niečím čarovné a výnimočné. Stretávajú sa spolužiaci, spoznávajú sa noví ľudia, mnohí ako prváci začínajú novú éru života plní očakávaní a túžob...Je zaujímavé sledovať mládežníkov odhodlaných meniť svet a je krásne s nimi pracovať...napriek mnohým prekážkam...Ale to vy viete najlepšie...

Sme radi, že máme opäť tú česť preniesť prácu s mládežou do celoeurópskeho formátu. Po druhý krát sa na základe poverenia od MILSETu stávame organizátorom podujatia Expo Sciences Europe (ESE), ktoré sa uskutoční v dňoch 7. – 12. septembra 2014 v priestoroch Žilinskej univerzity v Žiline. Na podujatí sa stretnú tri stovky účastníkov z 23 krajín Európy a predstavia svoje zaujímavé študentské vedecké projekty. Radi Vás tam všetkých uvidíme!

September je pre nás rušným mesiacom. Okrem organizovania ESE, ktorému predchádzalo niekoľko mesiacov príprav, na nás čaká príprava krajských Festivalov vedy a techniky a následne aj celoslovenského kola, spustenie nového kola LaBáKu, uzavretie letnej sezóny v Chorvátsku a organizovanie Ciest za vedou v novom školskom roku. Nie je toho málo, ale s víziou, že to všetko robíme pre mladých a nadaných sa pracuje predsa len ľahšie...A to tiež poznáte :-)

Prajem Vám úspešný vstup do školského roka 2014/2015, veľa trpezlivosti a nekonečne veľa príjemných skúseností a zážitkov v kluboch a na školách či na podujatiach sekretariátu AMAVET.

Bronka Czinegeová
Vaša šéfredaktorka


Žilina bude už onedlho hostiť mladých vedcov z celej Európy na Expo Sciences Europe 2014

ESEAMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku získala poverenie od Európskej organizácie MILSET Europe, sídliacej v Bruseli, zorganizovať prestížnu celoeurópsku prehliadku a fórum prác Expo Sciences Europe  (ESE).  ESE sa koná každý párny rok. AMAVET ho bude organizovať už po druhý krát, po dvanástich rokoch, nakoľko ho úspešne zorganizoval v roku 2002. Sme radi, že máme tú česť zorganizovať túto veľkolepú prehliadku opäť a dokázať tak, že Slovensko je otvorené myšlienke popularizovať vedu a techniku, predstavujúcu budúcnosť nás všetkých.

Prestížnosť a hodnotu podujatia vyjadruje i fakt, že záštitu nad ním prevzal J. E. Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky.

Podujatie sa uskutoční v Žiline, v priestoroch Žilinskej univerzity v dňoch 7. – 12. septembra 2014. Žilina sa tak stane centrom a domovom pre mladých šikovných vedcov – študentov stredných škôl z viacerých krajín Európy i mimo nej.

Čítať viac »

Nový ročník Krajských festivalov vedy a techniky!

festival technikyAsociácia pre mládež, vedu a techniku v spolupráci s AMAVET klubmi vyhlasuje ďalší ročník Krajských Festivalov vedy a techniky. Festival tento rok zavíta do 5 miest v rámci celého Slovenska. Krajský festival ako každý rok dáva priestor začínajúcim žiackym projektom možnosť odprezentovať svoje doterajšie výsledky bádateľskej práce a zároveň umožňuje získať od odborníkov ďalšie nápady a podnety pre pokračovanie a vylepšenie týchto projektov. Okrem toho prináša krajský Festival možnosť žiakom s najkvalitnejšími prácami priamy postup na celonárodný Festival vedy a techniky, ktorý sa už tradične koná v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku bez nutnosti prejsť hodnotením v rámci registrácie na národný Festival vedy a techniky.

Registrácia na Krajské festivaly bude spustená začiatkom septembra na stránke http://festivalvedy.sk/

Program krajských Festivalov vedy a techniky pre rok 2014

Dávid Kocan, projektový manažér AMAVET

 


Online seminár LABÁK v šk. r. 2014/2015 otvára svoje brány novým záujemcom


labakAsociácia pre mládež, vedu a techniku v spolupráci s Nadáciou Volkswagen Slovakia, rozbieha v školskom roku 2014/2015 ďalší, v poradí už tretí ročník online seminára pre všetkých žiakov, ktorí majú záujem sa niečo nové naučiť z oblasti prírodných a technických predmetov. V rámci štyroch súťažných kôl čakajú na riešiteľov úlohy z oblasti fyziky, chémie, biológie, ale aj environmentálnych vied. Vďaka spolupráci s Nadáciou Volkswagen Slovakia rozširujeme ponuku súťažných kategórií o jednu, ktorá bude venovaná žiakom stredných odborných a priemyselných škôl. Nový ročník okrem náročných no o to viac zaujímavých úloh prichádza aj so zaujímavými cenami, ktoré čakajú na tých najšikovnejších a najúspešnejších. Okrem iného na výhercov čaká notebook značky LENOVO v hodnote 350 €, 10 dňový pobyt vo vedeckom tábore v Chorvátsku v hodnote 300 € či tablet ASUS v hodnote 200 €. Tento rok však k týmto lákavým cenám pripájame aj ďalšiu novinku v podobe ceny pre najúspešnejšieho riešiteľa jedného zo súťažných kôl, na ktorého čaká Offroad jazda na Offroad Parcours. V nadchádzajúcom ročníku sme pre vás pripravili nasledovné témy:
1. Materiály včera, dnes a zajtra
2. Svet v pohybe
3. Mobilita v súčasnosti
4. Technológie budúcnosti


Staňte sa aj vy súčasťou rodiny riešiteľov úloh LABÁKU a odhaľujte záhady, ktoré v sebe skrýva automobilový svet práve prostredníctvom tohto seminára. Prvé kolo začína už 26.9. 2014 a je pre teba otvorené ihneď po registrácii na stránke www.labak.net. Tak neváhaj a rieš úlohy aj ty!

Dávid Kocan, projektový manažér AMAVET


Tábor v Chorvátsku (27.6. - 6.7.2014) očami účastníka Jakuba

tabor

V dňoch 27.6.-6.7.2014 som sa zúčastnil letného pobytu v Chorvátskom campe Baško Polje, ktorý organizoval AMAVET. Cesta pre mňa začínala vlakom z Košíc, kde som už pri nástupe spoznal animátora Dominika, ktorý na mňa zapôsobil veľmi kamarátsky. Asi po päť hodinovom cestovaní vlakom, sme dorazili do Bratislavy, kde nás čakal autobus, pre mňa plný neznámych tvári. Ako všade, aj tam začiatok bol ťažký. Nepoznali sme sa s nikým navzájom okrem mojej kamarátky Kataríny. Ďalším mojím prekvapením po príchode do Chorvátska bolo more, ktoré som videl po prvý krát v mojom živote. Moja predstava o morí bola úplne iná. Bola to krása! Ako prvých som spoznal ďalších animátorov, ktorými boli: Juraj, Dominik, Dávid, Žofia a Miloš. Boli to super ľudia. Zažil som s nimi kopec srandy a zážitkov. Hneď v úvode ako prvý krok, bol zoznámenie medzi sebou kde som spoznal veľa nových kamarátov a kamarátky.
Čítať viac »

Intel ISEF 2014 očami účastníčky Kristíny z AMAVET klubu č. 727

intel isefNeuveríte, ale ešte stále počujem svoje kroky, ako v nepohodlných topánkach s nízkym opätkom šprintujem dole schodmi auly Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave počas jedného, navonok celkom obyčajného novembrového popoludnia. Zreteľne cítim svoj zrýchľujúci sa tep pri pohľade na prezentačné plátno: na ňom totiž stojí moje meno a názov práce (ktorý bol o trošku dlhší, ako som pôvodne plánovala...). Hneď pod nadpisom: Postupujúci na Intel ISEF. Spolu s mojimi tromi kamarátmi sme teda ako víťazi Festivalu Vedy a Techniky  AMAVET 2013 dostali možnosť prezentovať svoje výskumy z oblasti fyziky, astronómie, biochémie a medicíny na najväčšej medzinárodnej prehliadke vedeckých stredoškolských projektov na svete – Intel ISEF. Že to znie cool? Nuž bodaj by nie, o zážitky veru nebola núdza; veď čítajte ďalej...

Čítať viac »

AMAVET klub č. 836 - Cena primátora Nitra a Majstrovstvá SR v papierovom a plastovom modelárstve žiakov AMAVET-u

AMAVET klub č. 836 - Modelársky klub Zobor Nitra Vás opäť pozýva na dve každoročne organizované hodnotné podujatia. Jedná sa o Medzinárodnú verejnú súťaž a výstavu plastových a papierových modelov - Cena primátora Nitry v spolupráci so ZŠ Nábrežie mládeže, CVČ Domino a mestom Nitra Majstrovstvá Slovenskej republiky v papierovom a plastovom modelárstve žiakov AMAVET-u.

Obe podujatia sa uskutočnia v sobotu 18.10.2014 v Nitre .

Pre viac informácií otvorte Pozvánky:

Pozvánka CP NT

Pozvánka M-SR Z A


Sústredenie mladých raketárov – AMAVET klub č. 808

sustredenieV dňoch 21.07.-27.07.2014 sa na chate „U Belanovcov“ nad Uhereckou priehradou konalo sústredenie mladých raketových modelárov z AMAVET – klubu č. 808.

Mladí adepti modelárskeho športu sa načili zostrojiť najskôr jednoduchý papierový model rakety a následne stavali balzové hádzadlo. Okrem stavby modelov si mladí modelári prezreli aj okolitú prírodu, nazbierali chutné huby na obed a zahrali množstvo hier. Modelársku históriu im v skratke priblížil Ing. Lubomír Jurek, bývalý tréner slovenskej raketomodelárskej reprezentácie. Počas stavby modelov tiež dozeral na dodržanie správnej „technológie“ a keď bolo treba, podal pomocnú ruku. Pán Jozef Jaššo sa postaral o aktuálne informácie ohľadne stavby modelov, materiálov a nových technológií. „Dedo Jožko“ ako ho deti familiárne volali bol dušou celého sústredenia.

Čítať viac »

AMAVET „lietal“ v Lotyšsku

lotysskoV dňoch 20.-22.06.2014 sa vo VeinEde v Lotyšsku uskutočnil ďalší seriál Svetového pohára v raketovom modelárstve. Aj členovia krúžku raketových modelárov Amavet klubu č. 808 „ merali“ cestu dlhú 2300 km aby si vyskúšali svoje modelárske schopnosti z účastníkmi zo 6 krajín. Okrem domácich pretekárov sa súťaže súčastnili aj modelári z Litvy, Bieloruska, Estónska, Nemecka a Slovenska.  Farby Slovenska hájili p. Jozef Jaššo st. a Mgr. Janka Kajanová.

Čítať viac »

Fyzikálne hračky - projekt AMAVET klubu č. 727

hrackyKoncom mája tohto roka AMAVET klub 727 pri Gymnázium v Krompachoch rozbehol nový projekt. Členovia klubu získali s podporou interného grantového systému AMAVET-u hračky, pomocou ktorých sa zmenil ich pohľad na fyziku. No keďže s hračkami sa najlepšie hrá, keď sa človek s nimi podelí, rozhodli sme sa i my, že sa budeme hrať aj so spolužiakmi zo základných škôl a zároveň im ukážeme trošku vedy , ktorá je v hračkách ukrytá.
Vytvorili sme šesť tematických častí. Medzi najočarujúcejšie skupiny patrila optika, kde si účastníci mohli vyskúšať, ako vidí mucha, alebo si taktiež mohli pozrieť 3D obrázky z Marsu. Pri mechanike objavili kúzlo ťažiska a triky pružín, zatiaľ čo pri akustike rozkmit vzduchového stĺpca, vodnú trúbku a špeciálnu vzdušnú zbraň. Mohli sa nechať uzavrieť do bubliny, naučili sa vyrábať vlastný domáci sliz a zistili, ako slnečné svetlo dokáže roztočiť veternú turbínu.
Počas troch týždňov nás navštívilo mnoho detí zo základných škôl v Krompachoch, ako aj z okolia. A rovnako, ako ich oči ešte len zisťovali, čo všetko fyzika je, sme sa my po všetkých tých hodinách strávených nad zošitmi a grafmi so závislosťami veličín presvedčili, že fyzika nie je len nudným predmetom, že je aj kúzlom, mágiou a trikom, na ktorý vzbudzuje nadšenie a úžas.

Antónia Mikulová, AMAVET klub 727 pri Gymnáziu v Krompachoch


GEOGRAFICKÁ EXKURZIA - Výlet, na ktorý budeme dlho spomínať

exkurziaDni, keď sme sa nazývali ešte prvákmi boli pomaly, ale isto spočítane a našich školských povinnosti bolo čoraz menej. Školský rok 2013/2014 sa schyľoval ku koncu. Knihy a zošity sme s veľkou radosťou poslali na dvojmesačnú dovolenku do skrine a tešili sa, kedy už skončí posledný týždeň v škole. Čakali sme na naše vytúžené letné prázdniny plné zábavy. 
V prvý deň posledného týždňa v škole sme sa teda vybrali na zaujímavý výlet z nášho východu, priamo do srdca stredného Slovenska – do Čierneho Balogu. Členovia Amavet klubu pri gymnáziu v Krompachoch sa stretli ráno 7:30 na zastávke a v počte 38 nastúpili do autobusu.

Čítať viac »

Exkurzia do Južných Čiech - AMAVET klub č. 944

juzne cechyPočas májových sviatkov sme navštívili nádherný kraj na juhu Českej Republiky. Naplánovali sme si výlet na 5 dní, aby sme videli čo najviac. Cieľom bolo navštíviť Český Krumlov, a pozrieť zámok Hluboká... náš cieľ sa rozrástol do väčších rozmerov...Musím poznamenať, že sme mali možnosť porovnať ubytovacie zariadenia u nás aj v ČR a boli sme veľmi milo prekvapení. Náhodne sme si vybrali skutočne skvelé ubytovacie aj reštauračné zariadenia.
Program bol na prvý deň spoznať Český Krumlov. Najskôr sme si pozreli hrad, potom sme mali prehliadku v grafitových baniach pričom sme presuny realizovali pešo (aby sme zažili a videli č najviac), tak sme si prezreli aj záhrady hradu.  

Čítať viac »

Pokus

drevoAk položíte drevenú kocku na hladinu vody, pláva. Po nejakom čase preniknú molekuly vody medzi vlákna dreva a kocka sa potopí.

Pokrčte viac bielych listov papiera a urobte z nich malé gulôčky. Do prvého pohára dajte čo najviac gulôčok (spočítajte listy papiera, ktoré sa vám tam podarilo natlačiť). Rovnaký počet listov pijaku vložte do druhého pohára. Tretí pohár naplňte vodou a skúste všetko preliať do prvého pohára. Tretí pohár znovu naplňte a prelejte ho do druhého pohára.

Čítať viac »

Seriál o atómoch

Štandardný model. Čo je fundamentálne? Čo hľadáme?


Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu