Informujte o aktivitách AMAVETu a nových udalostiach vo svete mládeže aj vedúcich krúžkov, svojich členov, priateľov, či známych - nezabudnite im tento newsletter preposlať!
Nezobrazuje sa tento newsletter správne? Otvorte v prehliadači.

Milí čitatelia,

Gabikanový školský rok je v plnom prúde a my už máme naplánované aktivity, ktoré Vás určite potešia. Ako napríklad krajské Festivaly vedy a techniky konajúce sa v piatok, avšak vždy v inom kraji alebo národný Festival vedy a techniky, ktorý je jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Pre kluby pripravujeme tradičné trojdňové školenie v obľúbenom prostredí Vysokých Tatier, na ktoré sa teším, pretože sa znovu osobne stretneme, porozprávame, sem-tam posťažujeme ale aj poradíme a odovzdáme si cenné skúsenosti.

Náročný september je za nami aj s pocitom dobre vykonanej práce pri realizácii Expo Sciences Europe 2014, kde sa stretlo viac ako 300 vedátorov z 23 krajín Európy. Pred nami sú skvelé jesenné aktivity, kde kluby po celom Slovensku naplno pracujú a vytvárajú priestor pre zvedavých a možno aj budúcich vedátorov. Preto prajem nielen vedúcim klubov ale aj učiteľom veľa síl a energie pri náročnej práci...

Gabika Kukolová


Festival vedy a techniky 2014 hlavným podujatím Týždňa vedy na Slovensku

Bratislava, 25.9.2014 - AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku organizuje v dňoch 13. – 15. novembra 2014 v priestoroch Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave celoslovenskú súťaž pre autorov vedecko – technických prác -  Festival vedy a techniky. Ten sa stal tento rok jedným z hlavných podujatí TÝŽDŇA VEDY A TECHNIKY na Slovensku.

Čítať viac »

Premiérový ročník Krajského Festivalu vedy a techniky v Nitre

KFVaT NRNitra, 10.10.2014 – V rámci pokračovania série Krajských festivalov vedy a techniky sme tentokrát zavítali po prvýkrát do Nitry, konkrétne na pôdu Strednej odbornej školy polytechnickej, Novozámocká 220 v Nitre. Organizácie Festivalu pre Nitriansky kraj sa brilantne zhostil AMAVET klub č. 836 ZOBOR. Hodnotiaca komisia pod vedením jej predsedu p. Mgr. Jána Širku, PhD.  z Pedagogickej fakulty UKF v Nitre vyberala v konkurencii 15 zúčastnených projektov 3 práce, ktoré priamo postupujú na celoslovenské kolo konané v mesiaci november v Bratislave.

Čítať viac »

Bratislavský krajský festival vedy a techniky úspešne za nami

KFVaT BABratislava, 3.10.2014 – Počas prvého októbrového piatka sme úspešne odštartovali sériu Krajských festivalov vedy a techniky. V poradí 2. ročník Bratislavského krajského festivalu sa uskutočnil v priestoroch Zväzu slovenských vedeckotechnických spoločností v Bratislave. V rámci programu odzneli veľmi pútavé prezentácie prác žiakov z rôznych vedných oblastí. Aj preto bolo rozhodovanie o postupujúcich projektoch na celoslovenský Festival vedy a techniky opäť raz náročnou úlohou. 

Čítať viac »

Mimoriadne vydarené stretnutie mladých vedcov Európy - Expo Sciences Europe 2014

eseAMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku v spolupráci so Žilinskou univerzitou a Európskou organizáciou MILSET Europe, sídliacou v Bruseli, zorganizovali mimoriadne vydarený týždeň prehliadky najlepších študentských vedecko-technických projektov z celej Európy.

Počas samotnej prehliadky, v dňoch 8. – 10. septembra 2014 sa v priestoroch Žilinskej univerzity koncentrovalo IQ viac ako troch stoviek účastníkov z 23 krajín Európy a bližšieho okolia, ktorí spolu predstavili 107 inšpirujúcich projektov z rôznych oblastí vedy a techniky.

Čítať viac »

Expo Sciences Europe 2014 v Žiline očami účastníčky z AMAVET klubu 727 pri Gymnáziu v Krompachoch

eseExpo Sciences Europe je medzinárodná prehliadka projektov študentov stredných a vysokých škôl organizovaná každé dva roky v inom európskom meste. Po Budapešti, Moskve a Tule mala práve Žilina tú česť stať sa na týždeň domovom stovkám študentov z celej Európy. Od 7. do 12. septembra sa na Žilinskej univerzite zišlo viac ako 300 študentov z 23 európskych krajín. Pozvanie na európsku vedecko-technickú výstavu prijali nielen víťazi národných súťaží, ale aj ambasádori rôznych štátov, ministri, a tiež prezidenti medzinárodných organizácií. Celé sa to dialo pod taktovkou AMAVETu a nadnárodnej organizácie pre vedu a techniku MILSET (Mouvement International pour le Loisir Scientifique et Technique).

Expo Sciences Europe 2014 sa zúčastnili aj dva projekty z Gymnázia v Krompachoch. Prvý projekt sa zaoberal témou: Môže toxický plyn zachraňovať životy? a bol to jeden z postupových projektov minuloročného Festivalu vedy a techniky v Bratislave. Druhý projekt s názvom: Čo je nové v klube 727? mal za úlohu prezentovať históriu a dlhobdobé aktivity žiakov Gymnázia v Krompachoch. Tieto dva projekty prezentovali študentky Mária Gregová, Martina Tóthová a Antónia Mikulová.  

Čítať viac »

AMAVET na Noci výskumníkov

noc vyskumnikovV piatok, 26.9. 2014 ste na Noci výskumníkov v Starej tržnici v Bratislave mohli nájsť aj stánok AMAVETu! Pripravená bola prezentácia činnosti AMAVETu, Robotika pre deti a mládež a na Vaše otázky odpovedala Miška Brchnelová, víťazka najprestížnejšej celosvetovej súťaže mladých vedcov Intel ISEF 2014 v kategórii astronómia. V stánku na vaše zvedavé otázky odpovedal taktiež koordinátor Festivalu Vedy a Techniky Dávid Richter a koordinátor súťaže Online seminár LABÁK Dominik Kostoláni. Prišlo pomôcť aj veľa kamarátov a dobrovoľníikov, za čo im úprimne ďakujeme! Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!

Dávid Richter, AMAVET


LaBáK v novom šate a v plnom prúde!

labakZdá sa Vám, že je to nedávno, čo sa vyhlasovali výsledky pre ročník 2013/2014? Nuž, letné prázdniny nám prešli rýchlejšie ako sme si možno mysleli a prvé kolo Labáku v školskom roku 2014/2015 je v plnom prúde. S finančnou podporou nášho hlavného partnera, Nadácie Volkswagen Slovakia, sa teda s entuziazmom púšťame do nového ročníka, na konci ktorého na riešiteľov čakajú ceny ako notebooky, tablety, prázdniny v Chorvátsku, off road jazda na Offroad Parcours či vedecký junior víkend vo Volkswagen Slovakia. A teraz popremýšľajte. Nestojí za to prihlásiť svoje dieťa a nepripraviť ho tak o možnosť súťažiť o tieto skvelé ceny? Na riešenie úloh prvého kola majú riešitelia čas do 24. októbra 2014, tak šup šup s vervou do riešenia.

Nový školský rok však nie je jediná nová vec, ktorá sa týka Labáku. Počas letných prázdnin sme usilovne pracovali, aby sme mohli spustiť nový ročník na novej webovej stránke, ktorá by mala byť prehľadnejšia a práca s ňou intuitívnejšia. Posúdenie necháme na Vás a radi budeme čeliť kritike či nápadom na ďalšie vylepšenie.

Novinkou je taktiež možnosť hosťovského prístupu. O čo ide? Ako už názov hovorí, je to vstup, ktorý umožní vstup hosťom, t.j. ľuďom, ktorí chcú na úlohy Labáku len nahliadnuť, ale nie ich riešiť. Tento prístup ocenia najmä rodičia, ktorí sa zaujímajú, aké úlohy sme pripravili pre ich deti alebo učitelia, ktorí hľadajú inšpiráciu na netradičné príklady ako spestrenie vyučovacích hodín.

A v neposlednom rade je tu nová súťažná kategória pre žiakov stredných odborných a priemyselných škôl, pre ktorých sme okrem iného pripravili v rámci štyroch kôl aj ucelený kurz programovania v strojovom jazyku.

Viac na: http://2014-2015.labak.net/

Som si istý, že by sa ešte nejaká tá novinka našla, no necháme Vás, aby ste objavovali, skúmali a riešili sami. Za celý tím autorov úloh Vám v tom prajem veľa šťastia a úspechov.

Dominik Kostoláni, koordinátor LaBáK - u


Nový ročník súťaže Pohár vedy – Neuron 2015!

neuronZačiatkom októbra Asociácia malých debrujárov ČR spustila nový ročník debrujárskej súťaže Pohár vedy 2015. Prihlasovanie je otvorené do konca tohto roka. Ak sa nebojíte experimentovať, príhlaste sa spolu so svojím tímom! Súťaž je pristupná všetkým debrujárom, od materských až po stredné školy. Všetky dôležité informácie (propozície, registračný formulár, kontakty) nájdete na www.poharvedy.cz 

AMAVET  bude zastrešovať túto súťaž v rámci Slovenska v záujme podpory experimentovania na školách všetkých úrovní. Je to obzvlášť teraz dôležité, nakoľko experiment a interpretácia jeho výsledku, ktoré predstavujú dôležité súčasti prírodných vied, sa neraz vytrácajú z výuky prírodovedných predmetov.

Koordinátorom súťaže v rámci SR je Mgr. Michal Zajaček (email: zajacek@amavet.sk), na ktorého sa môžete obrátiť v prípade akýchkoľvek problémov pri registrácii, nahrávaní riešených úloch do systémy a pod.

Veríme, že sa s radosťou pustíte do riešenia úloh, ktoré organizátori pre Vás pripravia. Držíme všetkým palce a nezabúdajte na dôležité heslo: Debrujár si vždy vie poradiť!

Michal Zajaček, AMAVET


Aktuálne grantové výzvy

Milé kluby!

Keďže aj október je mesiacom výziev, prinášame Vám rôzne aktuálne grantové výzvy, z ktorých si určite vyberiete tú pravú pre Vás. Na niektoré neostáva už veľa času, preto prosím nepremárnite Vašu príležitosť a podajte svoj klubový projekt aj Vy!

Jednotlivé granty majú uzávierky príjmania žiadostí v rozmedzí od 20. októbra 2014 do 30. júna 2015.

Prehľad aktuálnych grantových výziev nájdete na stiahnutie TU


Pokus

pokusPrečo sa guma môže roztiahnuť a ceruzka nie ? Prečo sa zrkadlo rozbije, keď padne na zem a plastová šálka odolá nárazu ? Ako teda vysvetliť rozdiel medzi pevnými látkami?

Každá pevná látka je zložená z veľmi veľkého množstva drobných častíc – atómov. Spôsob, akým sú atómy zoskupené a viazané, určuje charakteristické vlastnosti látky (pevnosť, tvrdosť, priehľadnosť, pružnosť, atď).
Čítať viac »

Seriál o atómoch

Štandardný model. Čo je fundamentálne? Štandardný model


Tel.č., fax: 02 44 872 331 Mobil: 0905 506 312 E-mail: amavet@amavet.sk
www.amavet.skwww.superleto.skwww.festivalvedy.skwww.juniorinternet.sk
ISSN 1337-1703
(cc) 2013 AMAVET - Asociácia pre mládež, vedu a techniku
Odhlásenie z mailinglistu