Stredoškoláci pomôžu s osídľovaním Marsu
               

Stredoškoláci pomôžu s osídľovaním Marsu

Dátum: 18.06.2018  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Zdá sa, že už vieme, čo bude základným zdrojom energie pre marťanské vesmírne stanice. NASA úspešne otestovala malý jadrový reaktor. Toho, čo o Marse nevieme, je však oveľa viac, a preto je tu priestor pre stredoškolákov a ich učiteľov, aby sa do 30. septembra 2018 prihlásili do súťaže Misia Mars 2 a navrhli experiment, ktorý posunie výskum a ľudské aktivity na Marse o krok ďalej.

Misia Mars 2 je druhým ročníkom súťaže pre stredoškolákov (jednotlivcov aj tímy do 5 osôb) z dielne Slovenských elektrární a Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA). Úlohou žiakov je navrhnúť experiment, ktorý môže prispieť ku skúmaniu možností osídlenia Marsu z pohľadu rôznych vedecko-technických disciplín – biológie, fyziky, chémie, techniky a ďalších. Žiakom môže asistovať aj učiteľ – garant projektu. Navrhnuté experimenty posúdi odborná porota pod vedením slovenskej astrobiologičky Michaely Musilovej, ktorá už absolvovala niekoľko simulovaných marťanských misií. Na úspešné tímy a ich garantov čakajú zaujímavé ceny a na víťazov dokonca vzrušujúci výlet do CERN-u, Európskej organizácie pre jadrový výskum vo Švajčiarsku.

„Cieľom je ukázať mladým, že byť vedcom je ´cool´ lebo vaše objavy môžu mať zásadné reálne dopady aj v takej oblasti, akou je osídľovanie Marsu,“ hovorí Martina Vass z organizačného tímu súťaže. Prihlasovanie prebieha elektronicky na stránke www.misiamars.sk do konca septembra. V prvom kole vyberie odborná porota päť najlepších experimentov. Víťazi budú známi v novembri po verejnej prezentácii najlepších experimentov v druhom kole.

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s.