Reprezentanti AMAVET-u idú na súťaže do sveta
               

Reprezentanti AMAVET-u idú na súťaže do sveta

Dátum: 08.02.2019  |  Autor: Janko  |  Kategória: nekategorizované

Minuloročný Festival vedy a techniky AMAVET (FVAT) bol pre vedátorske talenty opäť odrazovým mostíkom do sveta súťaži a porovnávania slovenského umu s rovesníkmi v zahraničí. Až 25 žiakov, víťazov z FVAT, bude reprezentovať Slovensko na najprestížnejších svetových súťažiach a prehliadkach vedecko-technických projektov. Kto a kam mieri rozvinúť slovenské vlajky v konkurencii iných štátov?

Najskôr, 12. až 14. marca, prekročia susednú hranicu Čiech na EXPO SCIENCE AMAVET v Pardubiciach Jakub Uličný a Vladimíra Hricová s projektom „Vplyv nanočastíc striebra na mikroorganizmy“. Sára Mária Majerníková bude súťažiť s projektom „Ideálna teplota eliminovania inklúznych teliesok s maximálnym ziskom proteínu AsLOV2“. Adrián Kaštíl a Erick Vozár sa predstavia so „Záchranárskou Trikoptérou“.

Postup na Vernadského národnú súťaž v Moskve v Ruskej federácii od 7. do 12. apríla si zabezpečili Simona Strejčková a Natália Jiránková s projektom „Prasacie oocyty a manipulácia s nimi“. Projekt „Číslo π vo hviezdach“ posunul do Moskvy Alexandru Zavadskú. Marco Pintér a Richard Kováč budú reprezentovať s projektom v kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo „DroneLogger“.

Do belgického Bruselu na Belgian Science-Expo, 25. - 28. apríla, postúpili Kristián Greif a Oliver Lipka s projektom „Inteligentný solárny generátor so solárnym panelom, reagujúcim na svetlo“.

Postup na najprestížnejšiu svetovú súťaž - na Intel ISEF 2019 vo Phoenixe, v Arizone (USA) od 11. do 17. mája si svojim víťazstvom na FVAT 2018 zabezpečili Aneta Anna Dunajová s projektom „Detekcia chrípkového vírusu pomocou impedimetrického biosenzora“ a Ján Maťufka s Petrom Škripkom za projekt „Náhrada syntetických opaľovacích prípravkov lignínom testovaným na HaCaT keratinocytoch“.

Na 34. CASTIC v Macao do Číny od 20. do 26. júla pôjdu Viliam Podhajecký a Richard Maguľak s „Rádiovo ovládaným autíčkom“.

Postup na The European Union Contest for Young Scientists  do Sofie v Bulharsku od 13. do 18. septembra získali Laura Nižníková za projekt „Vývoj a aplikácia analytickej metódy  na stanovenie joidového aniónu  v silne mineralizovaných vodných matriciach“. Dominika Pánska s atraktívnou témou projektu „E250 - Tichý zabijak“ a Ján Varga s projektom „Zabránenie podvádzaniu v e-športoch“.

Na prehliadke ESI, ktorá sa koná v tomto roku v Abu Dhabi, v United Arab Emirates od 22. do 28. septembra pôjdu Samuel Skaličan s projektom „Ekologické odstránenie znečistenia ropou“, Miriam Feretová a Samuel Smoter s projektom „Komplexné biomechanické a predklinické testovanie biomateriálov pre účely implantológie a regeneračnej medicíny“ a Matúš Mlynár s Alexandrou Alžbetou Rigoovou s projektom „Efekt kyseliny močovej na endoteliálnu funkciu in vitro“.

Všetkým našim reprezentantom držíme palce! Pozrite sa ako to bolo pred rokom na Intel ISEF: https://www.youtube.com/watch?v=XhC3M_aJ7hM.

Priblížme si aj ESI Abu Dhabi: https://www.facebook.com/MILSET.ESI/

Ján Nemec