Ako lámať svetelný lúč

Spýtajte sa vašich priateľov, či sú schopní rozdeliť povraz zavesený v uzavretej fľaške bez toho, aby ju otvorili. Je pravdepodobné, že to nikto z nich nedokáže. Ale vy to dokážete. Pomocou lepiacej pásky prilepte jeden koniec nitky na veko pohára. Na druhý koniec priviažte klinec (alebo iné závažie). Toto všetko (veko s nitkou a klincom) dajte do pohára. Nitka musí byť dobre napnutá a klinec sa nesmie dotýkať dna pohára.

Lupu držte kolmo na slnečné lúče. Aby ste slnečné lúče nasmerovali presne na nitku, priblížte alebo oddiaľte lupu od pohára. Pozorne sledujte, kedy sa na nitke objaví malá svietiaca bodka. V tom okamihu sa nitka prepáli a klinec padne na dno pohára.

Ako si vysvetliť túto silu? Svietiace lúče sa po prechode lupou sústredili do jedného bodu (svietiaca bodka na nitke). Prečo? Dobre si prezrite lupu. Spozorujete, že obe strany šošovky sú vypuklé (konvexné).

Táto šošovka je schopná zmeniť smer svietiacich lúčov a sústreďuje ich do jedného bodu. Toto sa nazýva lom svetelných lúčov. Časť šošovky, kde sa sústreďujú tieto lúče sa nazýva ohniskom lupy. Keď cez lupu prechádzali teplé slnečné lúče a sústredili sa v ohnisku, vznikla tam veľká teplota, ktorá prepálila nitku.

POZOR!!!

Počas pokusov sa nikdy nepozerajte cez lupu do slnka. Spálilo by vám to sietnicu oka tak ľahko, ako sa prepálilo vlákno. Taktiež si zapamätajte, že lupu nikdy netreba nechávať na slnku, lebo by mohla založiť požiar.