Dilema milovníkov kávy

Aby káva zostala čo možno najteplejšia, kedy do nej treba naliať studené mlieko – počas podávania alebo tesne pred vypitím ?

Táto otázka často trápi tých, ktorí svoju kávu nemajú čas vypiť hneď po naservírovaní. Prečo by sme ich teda nezbavili tejto dilemy raz a navždy ? Milovníci kávy vám budú naveky vďační.

Obe nádoby naplňte kávou alebo horúcou vodou. Do jednej z nádobiek pridajte čajovú lyžičku cukru a dve polievkové lyžice mlieka. Obsah zamiešajte a nechajte to 10 minút stáť.

Ten istý obsah pridajte do druhej nádoby a premiešajte to. Odmerajte teplotu tekutín v oboch nádobách. Prekvapenie ! Káva, do ktorej ste dali cukor a mlieko ako do prvej , je teplejšia ako tá druhá ! Podľa počiatočnej teploty kávy môže výchylka dosiahnuť a 3°C.

Ako si tento jav vysvetliť ? Teplo má tendenciu prechádzať z teplého do studeného prostredia. Čím je teleso teplejšie a vzduch studenší, tým je strata tepla väčšia.

Prvá káva už stratila časť tepla naliatím mlieka – rozdiel medzi teplotou kávy a vzduchu je menší a preto chladne pomalšie. Naopak – teplota druhej kávy sa nezmenšila studeným mliekom. Preto počas desiatich minút stratila viac tepla a viac sa vyparovala ako prvá káva. (Zapamätajte si, že vyparovanie je vždy spojené s ochladzovaním.)

Tak isto v zime aj teplejší dom stráca viac tepla ako chladnejší dom. Spomeňte si na to, keď budete odchádzať z domu na dlhšie obdobie a znížte teplotu vykurovania na minimum.