Hra s fľašou

Všetci amatérski hráči baseballu poznajú hod loptičky s rotáciou. A aká je to radosť, keď ju ich obľúbený nahadzovač používa na vyradenie súperovho pálkovača! Oznam pre budúce baseballové hviezdy: nasledujúci pokus vám určite pomôže osvojiť si túto techniku.

Pripevnite koniec povrazu ku gumičke, ktorou ste predtým obmotali loptičku (gumička bude mať tú istú úlohu ako obšívka baseballovej loptičky). Druhý koniec povrazu pripevnite na háčik, klinec alebo palicu.

Točte povrazom v smere hodinových ručičiek (urobte asi sto otočení). Pustite loptičku z ľavej strany: najskôr pôjde vpravo, potom vľavo, až sa nakoniec vráti do bodu odkiaľ ste ju pustili.

Ako to možno vysvetliť? Ak sa loptička pohybuje a zároveň sa sama okolo seba točí, na jednej strane vznikne silnejší tlak ako na druhej. Tento tlak spôsobí vychýlenia loptičky, jej dráha bude opisovať krivku.

Zopakujte pokus s rôznymi loptičkami. Keď budete točiť povrazom, meňte počet otočení (50, 75, 100, 125). Zaznamenáte, že loptička bude opisovať vždy inú dráhu.

Určite poznáte hru, ktorej cieľom je nechať spadnúť fľašku pomocou kyvadla: fľaška však môže spadnúť iba vtedy, keď sa loptička vracia k miestu, odkiaľ sa pustila.

Ako na to? Meňte dráhu kyvadla tak, že využijete princíp rotujúcej loptičky.