Kĺzanie vo vode a vo vzduchu

Tu je jeden pokus, ktorý sa môže zmeniť aj na zaujímavú súťaž. Naplň vedro vodou a polož na dno pohár na džús otvorom smerom hore. Hra spočíva v tom, že mince spustíme z hladiny vody tak, aby dopadli do pohára.

Rýchlo skonštatuješ, že vo väčšine prípadov sa mince vychýlia od stredu k okraju vedra. Napokon je úžasné vidieť, ako sa to deje. Môžme povedať, že malý neviditeľný strážca na dne bráni minciam vniknúť do pohára, pričom ich otáča k okraju vedra.

Skutočne je tu sila, ktorá zapríčiňuje toto bočné premiestňovanie mince počas pohybu. Každopádne fyzici nemajú presné vysvetlenie tohto javu. Závisí to od dynamiky kvapalín – odvetvie, kde zasahujú komplikované javy ako viskozita a turbulencia. Kvôli nedostatočnému vysvetleniu si všimneme aspoň zaujímavú a zábavnú stránku tohto pokusu.

Je možné spoznať tento jav aj iným spôsobom, a to vychýleným pádom. Budeš potrebovať malé tvrdé papiere. Veľmi dobre ti poslúžia hracie karty.

Hra spočíva v tom, že necháme padať karty do misy položenej na zemi. Ak ich necháme padať z výšky hlavy, karty poletujú všetkými smermi, ale skoro vždy skĺznu mimo misku. Karty sa vo vzduchu správajú ako mince vo vode.

Avšak karty padajú vo vzduchu dosť stabilne, ak sú na začiatku v horizontálnej polohe. Urob viacero pokusov tak, že budeš držať karty v horizontálnej polohe medzi prostredníkom a palcom. Za týchto podmienok bude tvoje percento úspešnosti väčšie. Veľký počet kariet bude zostupovať pomaly ako padák a dosiahnu terč, čiže misku.