Kolieska vo vode

Teraz si urobíme kolieska vo vode. Nebude to však hádzanie kameňov do rieky. Urobíme si kolieska v pohári vody.

Naplň pohár vodou. Pridaj doň farbu. Kvapni jednu kvapku farby do druhého pohára naplneného čistou vodou. Udrží si kvapka svoj guľatý tvar?

Nie, zmení sa na krúžok. Tento krúžok sa bude zväčšovať postupne ako bude klesať na dno pohára. Ako vysvetliť túto premenu?

Dochádza tu k zložitému javu. Pôsobí tu súčasne viac síl. Je tam predovšetkým pôsobenie medzi farbou (kvapkou) v pohybe a čistou vodou v pokoji. Je tam tiež hydrostatický tlak a gravitačná sila. Brzdenie farbiva čistou vodou nie je rovnaké v každom kúsku kvapky. Kraje sú brzdené viac ako stred. To vysvetľuje transformáciu kvapky.

Inak je veľmi zaujímavé nechať kvapnúť kvapku vody do pohára, ktorý sa točí. Polož pohár naplnený čistou vodou na rovnú podložku. Podložku spolu s pohárom opatrne polož na stoličku od klavíra a roztoč ju.

Keď sa pohár bude točiť, kvapni tam jednu kvapku farby. Budeš prekvapený ako sa kvapka zmení na dutý cylinder. Nadobudne túto formu niekoľkokrát. Tu je vysvetlenie ešte ťažšie a komplikovanejšie. Ale tento jav je veľmi zaujímavý, takže určite budeme mať radosť pri jeho pozorovaní.

Tento pokus má výhodu v tom, že ho môžeš ľahko opakovať viackrát za sebou. Dajú sa tiež spraviť menšie obmeny. Môžeš napríklad zmeniť výšku, z ktorej kvapka padne.