Medzi nebom a zemou

Nepochybne ste už niekedy počas upratovania vysávali, aby ste svojim rodičom urobili radosť. Ak budete nabudúce robiť túto prácu, urobte ju až do konca…tak, ako obyčajne! No potom namiesto toho, aby ste vysávač uložili, použite ho na to, aby ste s ním urobili tento prinajmenšom zaujímavý pokus.

Najskôr je potrebné prerobiť váš vysávač na „fúkač“. Ak to ten váš neumožňuje, použite sušič na vlasy. Cieľom pokusu je udržať loptičku vo vzduchu za pomoci prúdu vzduchu. Začať môžete s ľahkou loptičkou, napríklad s ping-pongovou loptičkou. Pokúste sa ju udržať v prúde vzduchu. Môže sa tu udržať pomerne dosť dlho. Teraz to vyskúšajte s tenisovou loptičkou, s penovou loptičkou atď. Niektoré loptičky zostávajú vo vzduchu dlhšie ako iné: stabilita loptičky závisí od jej hmotnosti, veľkosti a od sily prúdu vzduchu.

Napríklad tenisová loptička je na prúd vzduchu vychádzajúci z vysávača trochu priťažká, a preto sa vznáša blízko trubice vysávača. Zvyčajne sa najskôr veľmi rýchlo točí, pričom sa kolíše, až je nakoniec vyvrhnutá mimo prúdu vzduchu.

Počas toho, ako sa budete zabávať s rôznymi loptičkami, zaiste prídete na jeden veľmi zaujímavý úkaz: loptička sa udrží aj v naklonenom prúde vzduchu (náklon môže byť až 45 stupňový). Je veľmi vzrušujúce prísť na tento objav a vám sa to určite podarí.

Je tiež veľmi zábavné, ak na trubicu dáte koncovky rôznych tvarov. Sledujte, čo to s loptičkou urobí. Tieto pokusy môžu byť tiež robené s prúdom vody.

Princíp mechaniky kvapalín, ktorý umožňuje vysvetliť tento jav si vyžaduje veľmi dobrú znalosť matematiky a fyziky.