Morča

Množstvo malých debrujárov si želá mať doma zvieratko. Kvôli rôznym dôvodom však ich rodičia nie vždy súhlasia s myšlienkou osvojiť si psíka alebo mačku. Prečo si v tomto prípade nevybrať morča? Morské prasiatko – ako inak hovoríme morčaťu – je napríklad lacnejšie ako elektronická hra a nehrozí nám, že nás po niekoľkých týždňoch začne nudiť.

Morča, ktoré sa dožíva priemerne od šesť do osem rokov, je príjemným spoločníkom, avšak neoplýva inteligenciou. Je milé, ľahko skrotiteľné, ľahko sa chová v malej klietke…a nešíri zápach, ak mu venujeme aspoň minimum starostlivosti.

Výber a nákup

Ak sa rozhodnete kúpiť si morča, vyberte si čo najserióznejšieho predavača. Aké morča si želáte? Krátkosrsté, s dlhou srsťou alebo angorské morča? A akú farbu uprednostňujete? Bielu, hrdzavú, zlatú, striebornú, čiernu alebo čokoládovú ?

Niektoré morčatá sú jednofarebné, iné sú pruhované alebo majú rôznofarebné škvrny. Všetky sú milé a je len na vás si vybrať. Podľa druhu vás bude morča stáť od 2 do 7 eur, ale zvieratko za 2 eurá je rovnako dobré ako to za 7 eur. Buďte preto pozorní, pretože najdôležitejšie je vybrať si zdravé morča.

Odmietnite chudé zviera alebo také, ktorého srsť na zadku je zašpinená výkalmi. Ak vidíte výkaly na dne klietky, nekúpte ani jedno zo zvierat, ktoré je vo vnútri, pretože to môže byť príznak vážnej choroby.

Kúpite si iba jedno zvieratko alebo chcete chovať dve malé morčatá? Je to na vás – a na vašich rodičoch – ako sa rozhodnete, no vedzte, že tieto zvieratá oceňujú spoločnosť a že sa nudia, keď ich necháme samé. Ak môžete, zadovážte si radšej dve samičky, pretože dvaja samčeky v jednej klietke by sa mohli byť a zraniť. Neskôr môžete pridať do klietky jedného samčeka, keď už budete s morčatami spriatelení. Potom však bude treba očakávať zvýšenie počtu vašich malých nájomníkov.

Manipulácia

Morča je obzvlášť jemné zvieratko. Nikdy nehryzie a nepoškriabe, pokiaľ nie je veľmi rozčúlené. Keď si ho chcete vziať na ruky, jemne dajte svoju ruku pod jeho brucho, pričom naňho ticho hovorte. Pomaly ho zdvihnite a držte ho oproti vám bez toho, aby ste ho tlačili, pretože sa nerado cíti polapené. Nepohybujte sa prudko. Inak keď je vaše morča mimo klietky, nepretržite ho sledujte. Ak by ste ho nechali samé na stole, mohlo by spadnúť a vážne sa zraniť.

Ubytovanie

V obchode pre zvieratá dostať kúpiť klietku, ale prečo by ste si ju nemohli urobiť sami ? je to jednoduché, rýchle a lacné a navyše to budete vy sami, kto sa postará o komfort vášho malého spoločníka. Keďže morča neohlodáva hladké drevo, úplne jednoduchá klietka z dreva mu bude úplne vyhovovať za predpokladu, že nikde nepoužijete toxickú farbu vo vnútri klietky.

Naopak ako iné hlodavce – potkan alebo myš – morča sa nevie šplhať, ba ani skákať. Klietka vysoká 35 cm teda nebude potrebovať príklop, pokiaľ nádobka na vodu alebo potravu umiestnená pri stene mu neumožní vyliezť a vyslobodiť sa. Minimálne rozmery plochy, ktoré treba pre morča rešpektovať sú približne 45 cm x 75 cm.

Vyhovujúca podložka je z dreva. No môže sa stať, že presiakne močom a po dlhšom čase by mohla vyvolávať nepríjemný zápach.

Ak položíte na podložku pletivo (štvorčeky s hranou 1,25 cm), na ktoré položíte novinový papier alebo vrstvu hoblín, vyhnete sa tejto malej nepríjemnosti. Hobliny môžete kúpiť u vášho predajcu zvieratiek, no ubezpečte sa, či tento produkt neuvoľňuje toxické plyny.

Umiestnite klietku na pokojnom mieste, chránenom pred prievanom a priamymi slnečnými lúčmi.

Výživa

Dávajte vášmu morčaťu stravu ráno a večer. Je bylinožravec a má rád, okrem iného, ďatelinu, púpavu, seno, zeler, špenát, hlávkový šalát, mrkvu a zemiaky. Má tiež rád niektoré druhy ovocia. Nedávajte mu však často kapustu, pretože táto zelenina spôsobuje zápach moču. Tiež vedzte, že morča potrebuje množstvo vitamínu C. Ubezpečte sa, že ho má dostatok. Existuje potrava pripravená špeciálne preň. Táto potrava je kompletná a obsahuje potrebný vitamín C. Zmes pre zajaca ho naopak neobsahuje dosť, a preto ho vášmu morčaťu nikdy nedávajte.

Starostlivosť

Je dôležité, aby ste mu nemenili náhle jeho potravu. Keď budete kupovať vaše morča, informujte sa o jeho stravnom režime, aby ste mu mohli na začiatku dávať tú istú potravu. Ak si to želáte, môžete ju potom meniť, avšak za podmienky, že to vždy bude postupné.

V obchode so zvieratami si môžete tiež kúpiť napájadlo a kŕmidlo, ale dve obyčajné misky urobia tú istú službu. Avšak nepoužívajte misky z umelej hmoty, lebo by ich morča mohlo obhrýzť. Dôležité: potrava by mala byť umiestnená na malom kúsku dreva a nie priamo na podložke, pretože morča by ju mohlo zašpiniť.

Voda z napájadla (alebo z misky) musí byť vymieňaná každý deň. Za niekoľko korún si môžete zadovážiť fľašku s cumlíkom, ktorá slúži ako napájadlo. Tieto fľašky, ktoré sa pripevňujú na klietke, majú tú výhodu, že sa do nich nemôže dostať prach a špina tak, ako keď vodu alebo potravu necháme voľne položené. Presvedčte sa, či fľašky majú dostatočný objem vody na dva dni, to znamená 200 ml na jedno morča pre prípad, že výnimočne nebudete môcť vodu vymeniť.

Zviera totiž môže vydržať bez potravy niekoľko hodín, ale nikdy bez vody.

Čistá klietka

Podstielku morčacej klietky je nutné meniť tak často, ako sa len dá, no minimálne raz za týždeň, ideálne každý deň. Ak je dno klietky z pletiva, operácia je veľmi jednoduchá: stačí vymeniť novinový papier alebo hobliny, ktoré sú naspodku. Navyše pletivové dno sa môže umývať alebo ponoriť do vody.

Nezabúdajte, že špinavá klietka spôsobuje dve veci: zanecháva nepríjemný zápach, ktorý vaši rodičia určite neocenia a prejaví sa to tiež na zdraví vášho morčaťa. Je teda na vás, aby ste dokázali, že ste zodpovední malí debrujári.

Každé tri až štyri týždne umyte dôkladne klietku mydlovou vodou pomocou malej kefky. Avšak počkajte, kým uschne pred tým, ako do nej dáte naspäť vaše morča. Napájadlo (nádobka na vodu) musí byť umývané každý deň, nádobka na jedlo raz za týždeň. Morča nie je starostlivé, naopak vy sa musíte starať o neho bez toho, aby ste mu zabudli dať každý deň vodu a čerstvú potravu.

Choroby

Aj napriek dobrej hygiene je možné, že vaše morča ochorie. Ak sa to stane, odporúčame vám navštíviť veterinára. Prebytok listovej zeleniny môže spôsobiť hnačku. Choré morča izolujte. Dajte mu prevarené mlieko s detskou kašou alebo mu občas dajte suchú zmes pre morčatá, pričom mu vodu nepodávajte počas 12 hodín.

Pre pekný kožúšok

Pamätajte, že srsť morčaťa svedčí o zdraví a že ju má peknú, je z veľkej časti výsledkom dobrej hygieny a zdravej výživy. Môžete ho každý deň česať, hlavne ak ide o morča s dlhou srsťou, aby sa jeho srsť uchovala čistá a lesklá.

Ak odídete…

Nesmiete nechať zviera v klietke bez toho, aby sme sa naň pozreli viac ako 24 hodín (v najhoršom prípade 48 hodín). Môže sa stať, že miska s vodou sa prevráti alebo sa fľaška nešťastnou náhodou vyprázdni. Bez vody by morča zomrelo od smädu.

Ak budete preč viac ako 24 hodín, je nutné, aby sa niekto na vaše zviera prišiel pozrieť každý deň alebo aspoň každé dva dni, aby sa presvedčil, či je všetko v poriadku. Ak by nikto nemohol prísť k vám, poproste suseda alebo priateľa, aby sa o vášho spoločníka postaral.

Výcvik

Vaša úloha spočíva v skrotení malého neškodného bojazlivého a nervózneho zvieratka. Vašou odmenou bude získanie nového priateľa. Ako u väčšiny zvierat, najväčší úspech aj u morského prasiatka budete mať, ak prihliadnete na jeho obľúbené chute. Nikdy mu však nedávajte cukor, čokoládu alebo čipsy ani žiadne iné podobné potraviny.

Malá chybička medzi toľkými prednosťami

Až doposiaľ sme hovorili hlavne o prednostiach morčaťa, avšak chceme pripomenúť, že má malú chybičku: nie je veľmi inteligentné. Môžete vyskúšať privolať ho volaním alebo nechať ho ísť po relatívne ľahkej cestičke až k jeho obľúbenej potrave. No nebuďte veľmi sklamaní, ak odmietne tento druh hry.

Rozmnožovanie

Tieto milé malé zvieratká sa rýchlo množia a ich reprodukcia nie je skutočne žiadnym problémom. Stačí dať dokopy na niekoľko dní samca a jednu alebo viac samičiek, aby sa spárili. Samičky dosahujú pohlavnú zrelosť v štvrtom až piatom týždni. Odporúča sa však vždy počkať do piateho až šiesteho mesiaca veku, v ktorom kostra a svalstvo morčaťa dosahujú úplného vývinu. Veľmi mladá samica bude mať komplikácie pri narodení malých morčiat a bude trpieť spomaleným vývojom.

Čo sa týka samca, dosahuje svoju sexuálnu zrelosť vo veku 8 až 12 týždňov. Jeden samec stačí na šesť až desať samíc.

Pri vašom prvom pokuse nedávajte dokopy viac ako jedného samca a jednu samičku. Dôležité pri párení je vybrať zdravé zvieratá. Morča s dobrým zdravím nie je tučné a má hladkú a lesklú srsť. Keď samica odstrkuje samca, dokonca stáva voči nemu agresívna, dajte samca od nej preč: párenie bolo pravdepodobne úspešné.

Brezivosť

Dĺžka brezivosti je čas potrebný na to, aby sa mláďa vyvinulo v matkinom bruchu a trvá 59 až 70 dní. Počas jej priberania budúca matka potrebuje pokoj a dobrú stravu. Zmes pripravená špeciálne pre morčatá je ideálna. Obsahuje všetky potrebné nutričné zložky vrátane vitamínu C. Zeleninový odpad je vylúčený, pretože v stave aj mierneho rozkladu stráca svoje vitamíny. Ak dáte svojmu morčaťu listovú zeleninu, ovocie alebo inú zeleninu, musí byť veľmi čerstvá. Najviac však dbajte na to, aby mala budúca matka nepretržite čistú vodu.

Niekoľko dní pre pôrodom si matka bude chcieť urobiť brloh. Papierové alebo handrové prúžky jej túto prácu uľahčia. Ak ju vezmete na ruky, buďte veľmi opatrní! Netlačte jej na bruško, inak by ste mohli poraniť malých.

Vrh mláďat

A potom v jedno pekné ráno je to tu! Dve, tri, možno štyri malé morčatá sú v brlohu. Musíme však byť veľmi jemní a chápaví k jeho novej matke, ktorá je nervózna a bojazlivá.

Keď ju pôjdete pozrieť, hovorte na ňu ticho. Prvé dva až tri dni nechytajte mláďatá, aspoň pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné. Ak by nanešťastie boli medzi nimi aj mŕtve, ihneď ich vytiahnite.

Nepozývajte priateľov tieto prvé dva až tri dni.

Keď sú v klietke mláďatá, pre matku je nevyhnutné udržať ju čistú. To preto, lebo v prírodných podmienkach by pachy mohli prilákať predátorov. A preto je aj ona v strehu…

Už od narodenia sú morčatá pokryté chĺpkami, ich oči sú otvorené (a to už dva týždne pred narodením). Kojenie trvá dva až tri týždne. Po ubehnutí tohto času oddelíte mláďatá od matky. V tomto veku sú už samé schopné jesť a ak by pokračovali v pití z matkiných prsníkov, poranili by ju svojimi zubami. Po troch týždňoch mláďatá, ktoré vážia menej ako 225 gramov, majú len malú šancu na prežitie. Obvykle ostatné priberajú až do veku 15-tich mesiacov.

Ak máte doma váhu, mohlo by byť zábavné, vážiť ich každý týždeň a svoje pozorovanie zapisovať do tabuľky. Takto budete môcť sledovať ich rast „vedeckým spôsobom“.

Matky nerozpútavajú vojnu so svojimi mláďatami. Ak viaceré samice majú malé v rovnaký čas, kŕmia ich bez toho, aby sa starali, ktoré sú ich vlastné.

Otcovia, čo sa ich týka, striehnu na mláďatá až ich môžu poraniť, len aby ich oddialili od ich matky, ktorej chcú znovu dvoriť. Nie je preto vhodné nechávať samcov v klietke spolu s mláďatami.

Predtým ako opäť predstavíte samici samca, nechajte jej dva až tri týždne na zotavenie po tom, čo jej odoberiete mláďatá. Niekedy sa stáva, že samici po pôrode vypadajú chĺpky a je možné, že tento jav je spôsobený stresom, ktorý utrpela.

Posledná rada: predtým ako začnete chovať malé morčatá, uistite sa, či sa o nich môžete ľahko postarať, darovať ich alebo predať. Často aj predajca zvierat skupuje malé, aby ich mohol opäť predať. Ak nepoznáte predajcu, ktorý to robí, môžete ešte vždy zaniesť vaše zvieratá do spolku ochrany zvierat.

Aj napriek tomu však nezabúdajte, že tieto malé zvieratká sa nepýtali samé na svet. Je to na vás, aby ste im zadovážili dobrý domov, kde ich bude mať niekto rád.