Myš

Myš je najmenší hlodavec skrotený človekom. Tiež je aj najviac využívaný. Niekoľko miliárd malých myší má každý rok cestu do pokusných laboratórií. Toto zviera sa veľmi rýchlo množí, z jedného párika môžete za rok a pol získať štyri milióny myší, ak necháte spáriť všetkých ich potomkov.

Myšky sú príjemným spoločníkom. Milé, inteligentné, ľahko skrotiteľné a niekedy tiež užitočné. Ak sa o ne dobre staráte, nešíria zápach.

Výber a nákup

V obchode so zvieratami spozorujete, že okrem bielych myší s červenými očami sú aj myši hnedé, béžové, sivé a čierne. Existujú tiež rasy so škvrnitým kožúškom s dvomi alebo tromi farbami. Všetky sa predávajú za relatívne nízke ceny.

Vyberte si teda takú myš, aká sa vám páči, pričom uprednostňujte mladšie, pretože sú ľahšie skrotiteľné ako staršie. Rovnako sa uistite, či je zviera zdravé. Ako to urobíte ? Jednoducho si spomeňte na to, že myš je normálne aktívna a zvedavá a že jej srsť je hladká a oči jasné. Ak je v jednej klietke myš, ktorá sa chúli do kúta a má zježenú srsť, je veľmi pravdepodobné, že je chorá a že túto chorobu preniesla na svojich susedov. Ak kúpite myš, ktorá bola v kontakte s chorým zvieraťom, riskujete nepríjemné prekvapenie, hlavne ak ju dáte k myšiam, ktoré ste chovali predtým.

Čo sa týka predaja, rozhodnite sa, či chcete aby vaša myš mala aj mláďatá. Ak áno, zadovážte si samčeka s dvomi alebo tromi samičkami. Ak nie, bude vám stačiť jeden samček. Nezabudnite, že ak necháte samičky a samčeka spolu v jednej klietke, samičky čoskoro otehotnejú. Ak vám jedna myš utečie počas brezivosti, bude mať svoje mláďatá v skrýši vo vašom dome. A po niekoľkých týždňoch sa asi desiatka mladých myší pustí do zásob vo vašej komore. Buďte teda pozorní!

Manipulácia 

Nikdy nezdvíhajte vašu myš za chrbát, pretože by mohla mať tendenciu pohryznúť vás, pokiaľ by sa cítila chytená. Chytajte ju radšej za stred chvostu palcom a ukazovákom. Pomaly si ju preložte do druhej ruky, ktorú majte úplne otvorenú. Ak si už raz na vás zvykne, bude sa voľne pohybovať a s troškou drezúry sa naučí ísť hľadať potravu do vášho vrecka.

Ak sa vaša myš po vás prechádza, vyhnite sa tomu, aby ste ju zbytočne stresovali náhlymi pohybmi alebo krikom. Rozrušená myš môže mať nepríjemný zvyk močiť alebo špiniť. Užitočná by mohla byť rada, že niektorí ľudia sú na moč a na niektoré výlučky alergickí. Táto alergia sa prejavuje červenými škvrnami a svrbením. Táto nepríjemnosť sa dá odstrániť tým, že pri manipulácii s myšou budete používať nepriepustné rukavice.

Ubytovanie

Klietku môžete zakúpiť u predajcu zvierat alebo si ju urobiť tak ako klietku pre škrečka. Ak sa rozhodnete postaviť klietku pre vašu myš, nepoužívajte drevo, myš by ho rozhrýzla! Navyše podložka z dreva by absorbovala moč a po určitom čase by nepríjemne zapáchala. A to si neželáte, však ? Väčšina majiteľov myší ich má v akváriu, treba naň však vždy dať pokrývku zo sieťoviny., pretože myši ľahko skáču. Aj keď nie je nevyhnutné umiestniť do klietky koleso na behanie, bola by to dobrá myšlienka, myši tu rady behajú.

Na druhu klietky moc nezáleží, no dno musíte posypať hoblinami. Musia byť kúpené u predajcu zvierat, inak by mohli uvoľňovať toxické plyny.

Klietka s rozmermi 30 x 60 cm a s výškou aspoň 45 cm by mala byť dosť veľká na ubytovanie až dvadsiatich dospelých myší. Ale čím majú myši viac priestoru, tým sa lepšie správajú. Nechajte pracovať váš mozog a zhotovte domček vo vnútri klietky. Podľa architektonických plánov si zhotovte svoj vlastný a potom postavte vašej myši jej vlastný dom. Jediným limitom je vaša predstavivosť!

Prečo nepostaviť hrad s tromi poschodiami, kde sa budú myši rady naháňať? Pretože tak ako vy aj myšky rady behajú, poskytnite im príležitosť na vybitie ich prebytočnej energie a na pravidelné cvičenie. To im iba prospeje…

Klietka musí byť umiestnená na dobre osvetlenom mieste, ale tak, aby na ňu nedopadali priame slnečné lúče. Myš ocení dobrú ventiláciu, no ako aj pre iné zvieratá aj pre ňu platí, že nesmú byť v prievane.

No a aby sa vami chovaná myš cítila vo svojom obydlí naozaj dobre a bezpečne, odstráňte z jej blízkosti psov…a mačky, ktoré zo srdca nenávidí.

Stravovanie

Na trhu existuje zmes pre myši, ktorá je vo forme biskvitov. Toto je pre myši postačujúce. Okrem toho, že obsahuje všetky potrebné nutričné zložky, sú tvrdé a nútia myši hlodať. Toto je veľmi dôležité, pretože ak nemá myš nič na ohlodávanie, hryzáky jej narastú až tak, že vôbec nebude môcť jesť.

Navyše u hlodavcov rastú zuby nepretržite a zviera ich musí používať na ohlodávanie.

Ak si zvolíte iný stravovací režim, vedzte, že myš zje takmer všetko: zrno pre vtáky, biskvity pre psov, ovocie, zeleninu, syr, chlieb, kvety a listy púpavy, obilniny a seno.

Nechávajte jej teda kúsok dreva alebo kosť, aby mohla ohlodávať a „upravovať si zuby“.

Samičky počas brezivosti a počas kojenia majú rady kúsok chleba namočeného v mlieku. V každom prípade, rôzne druhy potravy zabezpečia vášmu malému zvieratku všetky potrebné nutričné zložky.

Myši sú nočné živočíchy, dávajte im preto jesť večer. Na druhý deň ráno vyberte všetku potravu, ktorú neskonzumovali, mohla by sa totiž pokaziť.

Voda musí byť vždy čistá a čerstvá. Vymieňajte ju každý deň a nezabudnite pritom vyčistiť aj misku. Najlepšie je kúpiť fľašku, ktorej uzáver je vybavený kovovou trubičkou vo forme cumlíka. Ak dáte vodu do nádobky na podložku klietky, myš ju čoskoro naplní hoblinami alebo ju ohryzie, ak bude z plastu. Túto nevýhodu môžete odstrániť, ak dáte misku na drevenú podložku do takej výšky, ktorá aj mláďatám umožní piť.

Starostlivosť

Myši sú veľmi čistotné a neznášajú žiť v špinavej klietke. Matky s mláďatami vo väčšine prípadov zle znášajú zápach výlučkov. Boja sa, že tieto pachy pritiahnu predátorov. Niektoré matky tiež požierajú aj vlastné mláďatá, ak je klietka špinavá. Je to teda na vás, pričom si nemôžete dovoliť byť nedbalí. Nezabúdajte, že najdôležitejšie je často meniť podstielku z hoblín, ak chcete vašu klietku udržať čistú a bez nepríjemných zápachov.

Myši sú málokedy choré. I tak sa však môže stať, že budú trpieť hnačkou, vo väčšine prípadov spôsobenou zlým stravovaním. Ak je toto príčinou, stačí dať zvieraťu iba suchú stravu a to počas 24 hodín. Tiež mu počas jedného dňa nesmiete dávať vodu, aj keď sa jedná o matku, ktorá kojí.

Aby ste oslobodili myši od parazitov, akými sú blchy, červy alebo ich vyliečili od svrbenia, treba ich liečiť ako škrečkov, po tom čo sa poradíte s veterinárom alebo predajcom zvierat o produktoch na to určených.

V konečnom dôsledku u myší tak ako aj u iných zvierat si treba neustále pripomínať, že čistota a dobrá hygiena sú nevyhnutné pre ich zdravie a ich dobro.

Výcvik

Ak je už vaša myš skrotená, môžete ju naučiť prehrabávať sa vo vašich vreckách, aby našla maškrtu. Taktiež ju môžete naučiť behať po hrubom lane, za podmienky, že na jeho konci ju bude čakať jej obľúbená potrava. Na dráhe použite aj niekoľko prekážok, tak aspoň zistíte, ktorá z vašich myší je tá najinteligentnejšia. Môžete napríklad:

  • Použiť malé rebríky.
  • Urobiť dva mosty rôznych farieb, z ktorých jeden bude viesť k potrave, za ktorou myš baží. To je aj dobrý spôsob ako zistiť, či zviera rozoznáva farby.
  • Urobiť viacero dvierok. Vaša myš si bude musieť vybrať tie správne, aby našla svoju potravu. Napríklad: napíšte na tri rozličné dvere symboly ako „X“, „O“, „ – “. Za dverami označenými „X“ skryte kúsok syra. Keď už bude vaša myš naučená hľadať potravu pod týmto znakom, vymeňte znaky nad dvierkami, ale syr nechajte vždy za tými, ktoré sú označené znakom „X“. Vyberie si vaša myš tie správne dvierka?

Genetické pokusy

Myši sa veľmi dobre hodia na genetické pokusy, pretože sa veľmi ľahko rozmnožujú a trvá to len veľmi krátko. Ďalším zaujímavým javom pri tejto príležitosti je, že ich srsť môže mať rôzne farby: bielu, čiernu, hnedú, béžovú alebo všetky naraz. Môžete teda napríklad krížiť bielu myš s červenými očami s čiernou myšou s čiernymi očami. Potom spárte ich potomka, aby ste videli farbu srsti a očí rôznych generácií.

Reprodukcia

Matka môže priviesť na svet od šesť do desať potomkov každé dva mesiace bez toho, aby jej to poškodilo zdravie. Napriek tomu, ak porodí za účasti samčeka, bude nasledovať spárenie post-partum (ktoré nasleduje po pôrode) a tak môže mať viac ako jeden pôrod za mesiac, teda 70 až 120 potomkov za rok. Potomkovia sa môžu páriť už 40 dňoví a mať prvé mláďatá na ich 60. deň. To by však už bolo premnoženie, a to si určite neželáte!

Spárenie je veľmi jednoduché. Stačí dať do jednej klietky jedného samca a niekoľko samičiek (od dvoch do päť): samičky budú rýchlo oplodnené. Skonštatujete, že budúce mamičky budú mať veľmi nafúknuté brušká. Istý čas pred pôrodom je dobré umiestniť samičky do oddelených klietok, pretože vyhľadávajú samotu.

Dajte do tejto „privátnej“ klietky malú škatuľku s rozmermi 10 cm x 15 cm a s malým guľatým otvorom s priemerom 7 až 8 cm. Táto škatuľka bude slúžiť ako hniezdo.

Do každej škatuľky dajte trochu vlny, bavlny, čistého papiera alebo vaty.

Zhotoví si z toho mäkučké malé hniezdo, do ktorého sa narodia miniatúrne ružové myšky bez srsti, ktoré bude kojiť dva až tri týždne. Chĺpky sa čoskoro objavia a vy dostanete chuť tieto myšičky krížiť. Každopádne asi dva až tri dni po pôrode ich netreba chytať. Ak to urobíte, malé myšky získajú ľudský zápach a ich matka by ich mohla požrať.

Vo všeobecnosti problém s myšami nie je v ich rozmnožovaní, ale naopak, v jeho zabránení. Často samotní predajcovia zvierat si berú myši, aby ich mohli následne predať, no i napriek tomu by sme ich reprodukcii nemali nechať voľný priebeh. Tak ako u všetkých zvierat, najskôr sa musíte uistiť, že mláďatá, ktoré by sa mali narodiť, máte kam dať. To je vaša zodpovednosť…a vaša radosť.