Od hlavy po päty

Aké vysoké má byť zrkadlo, aby sme sa v ňom videli od hlavy po päty ? Pravdepodobne si myslíte, že to závisí od vzdialenosti medzi vami a zrkadlom, a že vám teda postačí malé zrkadielko ak budete veľmi ďaleko, alebo ak budete veľmi blízko musíte mať zrkadlo také ako ste vy. Ale to sa teda mýlite!

Postavte sa do vzdialenosti 50 cm od zrkadla tak, že sa v ňom vidíte od hlavy po päty (uistite sa, že zrkadlo je zavesené kolmo dole). Požiadajte priateľa, aby na zrkadle lepiacou páskou alebo fixkou označil miesta, kde si vidíte vrchol hlavy a spodok nôh. Zmerajte vzdialenosť medzi týmito značkami. Zodpovedajú približne polovici vašej výšky.

Ustúpte na 2 metre od zrkadla a pokus zopakujte. S prekvapením zistíte, že značky, ktoré sú už na zrkadle, zodpovedajú koncu hlavy a spodku nôh aj teraz. Postavte sa do rozličných vzdialeností od zrkadla a zistíte, že značky budú stále na istom mieste. A záver ? Aby ste sa v zrkadle videli celí, stačí aby malo zrkadlo polovičnú výšku ako je vaša.

Keď sme už pri tom zrkadle, poznáte ten trik s klobúkom, ktorý sa sám dvíha ? Na jeho realizáciu vám postačí skriňa so zrkadlom umiestneným na dverách.

Odtiahnite skriňu do vzdialenosti 30 cm od múru. Nasaďte si klobúk a postavte sa za skriňu tak, aby z vás bolo vidno presnú polovicu. Kamaráti stojaci oproti budú mať dojem, že vás vidia celého. V skutočnosti je druhá polovica vášho tela skrytá. Potom skrytou rukou klobúk nadvihnite. Vaši priatelia budú ohúrení, keď uvidia klobúk, ktorý sa hýbe celkom sám.

Zaneprázdnený profesor Scientifix v jeho laboratóriu.