Plány pre všetky ročné obdobia

V tejto časti si ozrejmíte postup, ako vytvoriť malé terárium so stromčekmi. Získate návody na uskutočnenie zaujímavých pokusov. Koľko vody obsahujú jednotlivé druhy zeleniny ? Aké je percento úrodnosti pre jednotlivé druhy ovocia a zeleniny? Aký typ pôdy lepšie udržuje vodu ? Ďalej získate návody na pestovanie mucholapky (mäsožravá rastlina), zornice, gloxínie, kaládia a hyacinta vo vodnej karafe. Okrem iného sa naučíte, ako úspešne rýchliť okrasné cibuľoviny.

Terárium…spomienka na peknú vychádzku v lese!

Pri prechádzke v lese pozorujte zloženie pôdy: listy, vetvičky, šišky, žalude, skaly a mach. Pozorujte tiež farebnosť a všeobecnú atmosféru: trávy, mladé jedle a iné. Pokúste sa vytvoriť v malom takýto malý kút zeme.

Požadovaný materiál

  • Akvárium alebo guľovité akvárium pre karasov (závojnatky).
  • Štrk, asi 2,5 cm vrstva na pokrytie dna nádoby.
  • Drevné uhlie pre záhradkárov (drevné uhlie vylučuje plesňové pachy).
  • Zeminu.
  • Kamene, vetvičky, lišajníky alebo iné prírodniny podľa vášho výberu.
  • Dajte prednosť rastlinám, ktoré vyžadujú tie isté podmienky rastu. Napríklad mohli by ste vytvoriť bonsajové stromčeky s rôznymi odrodami malých tráv.

 

Ako postupovať

  • Dno pokryjete 2,5 cm vrstvou štrku.
  • Na štrk dajte 1,5 cm dreveného uhlia.
  • Kamene, vetvičky, lišajníky alebo iné prírodniny umiestnite tak, aby oživili malé stromčeky, skalku alebo plochu vody. Plocha vody sa rýchlo pripraví: zasypte plastickú nádobu do zeme tak, aby hladina vody bola v rovnakej úrovni ako pôda. V nádobke s priemerom 10 až 15 cm a 10 cm hĺbkou by mohla byť 5 cm ryba.
  • Zaobstarajte si dva alebo tri podstavce: rastliny tak vyniknú.
  • Malá žabka alebo užovka oživia vaše terárium, ktoré bude takto zaujímavejšie. Kŕmte ich hmyzom alebo kúskami mäsa alebo ryby. Dávajte však pozor na korytnačky. Niektoré z nich sú bylinožravé a môžu zjesť vašu okrasu. Iné sú mäsožravé a môžu zjesť vašu rybu.

 

Prevádzka a údržba terária

V takmer úplne uzatvorenom teráriu (pomocou skla alebo celofánu) stačí každý mesiac niekoľko milimetrov vody na poliatie rastlín. Zatiaľ však úplne neuzatvárajte kryt, pretože všetko živé (teda i rastliny) potrebujú vzduch.

Vlhkosť sa recykluje skoro bez obmedzenia. Rastlina absorbuje vodu z pôdy svojimi koreňmi, voda vystupuje do stonky a rozvádza sa do listov. Z listov sa voda vyparuje. Táto para sa zachytáva na stenách a steká opäť do zeme. Cyklus sa znova opakuje.

Vždy bude možné kompenzovať vyparovanie vody rozprašovaním vlažnej vody na listy dva alebo trikrát za týždeň.

Mohli by ste tiež zmenšiť otvor, ktorý ostáva otvorený pomocou celofánu.

Zelenina plná vody

Voda je základnou podmienkou života. Odhaduje sa, že ľudský organizmus obsahuje 66% vody. U zeleniny množstvo vody presahuje 80% a niekedy dokonca 95% celkovej hmotnosti.

Jednoduchý experiment vám umožní vypočítať toto množstvo vody. Vyberte si zeleninu (repa, zemiak, uhorka a pod.) alebo ovocie (jablko, pomaranč a pod.) a odvážte ho na kuchynskej váhe. Po prekrojení ho dajte usušiť do rúry na minimálnu teplotu na 10-12 hodín. Keď je suché, znova ho odvážte. Pre výpočet percenta vody vykonajte nasledujúci výpočet:

(m1-m2)/m1 x 100, kde m1 je hmotnosť pre usušením, m2 je hmotnosť po usušení.

Ak nemáte váhu vyrobte si jednu: potrebujete hranol dreva s rozmermi 18x8x4 cm, malé plastické pravítko, kúsok drevenej latky 30×2, 5×0,5 cm ako kyvadlo a drobné peniaze. Pomocou pílky spravte v hranole dreva výrez, do ktorého pevne zasuniete pravítko tak, aby trochu vyčnievalo nad hranolom. Jemný zárez zapíľte do stredu kyvadla.

Hmotnosť ovocia a zeleniny zistíte tak, že na jeden koniec kyvadla položíte skúmaný plod a na druhý koniec prikladáte drobné mince tak, aby sa kyvadlo dostalo do rovnováhy.

Musíte však vedieť:

  • 1 Sk váži 3,85 g
  • 2 Sk váži 4,40 g
  • 5 Sk váži 5,40 g
  • 10 Sk váži 6,60 g

Ak napr. na jeden koniec dávate 5 mincí v hodnote 2 Sk a budete mať presne 22 g ovocia, kyvadlo bude v rovnováhe. Vaše výsledky si zapíšte do nasledujúcej tabuľky:

Prečo žijúci organizmus obsahuje toľko vody? Pretože chemické a fyziologické reakcie prebiehajúce vo vode sú pre život nevyhnutné. Tieto reakcie vytvárajú energiu a teplo, tvoria nové bunky, umožňujú trávenie, dýchanie a mnoho ďalších prejavov samotného života. Bez vody sa tieto chemické reakcie zastavujú a nastáva smrť.

Klíčivosť semien

Už ste sa pýtali, prečo ovocie obsahuje semená vo vnútri ? Cieľom je prilákať zvieratá, hlavne vtáky, aby ich požierali. Zviera strávi dužinu, ale nie semeno, ktorého sa zbavuje vo výkaloch, často pomerne ďaleko od miesta požierania. Je to teda účinný prostriedok rozširovania rastlinných druhov.

Pozorujte dužinu rajčiny. Obsahuje malé nahnednuté semená. Spočítajte ich, potom ich nechajte usušiť na dva alebo tri dni na filtračnom papieri. Zapíšte počet semien do nasledujúcej tabuľky. Potom ich zasaďte tak, ako je to opísané v kapitole o vnútornom výseve (výseve v izbe alebo v skleníku). V tomto pokuse nepotrebujete osvetľovaci systém. Keď zbadáte rastliny, spočítajte ich. Zatiaľ však počkajte dva alebo tri týždne, počas ktorých rastliny budú mať čas na naklíčenie. Následne vypočítajte percento úrodnosti nasledujúcim spôsobom:

N1/N2 x 100, kde N1 je počet vyklíčených semien a N2 počet zasadených semien.

Znova zopakujte pokus so semenami grapefruitu, citrónu alebo pomaranča. Získate prekrásne rastliny, keď ich umiestnite na parapetnú dosku okna.

Avokádo obsahuje jedno veľké jadro a vytvára veľmi pekný krík. Zatiaľ však nezabudnite, že je potrebné mať zrelé ovocie, aby sme získali dobré klíčenie jadier.

Jahody a maliny obsahujú veľa malých zrniečok, spočítajte ich a posaďte ich, predtým ich však vysušte. To isté urobte s uhorkami, melónmi, kukuricou alebo inými nájdenými semenami. Výsledky si zapíšte do predchádzajúcej tabuľky a porovnajte vaše pokusy s pokusmi vašich priateľov.

Ak budete mať spočítané vyklíčené semená, vyhoďte rastliny, pretože tieto sú výsledkom špecifických rastov a zo semien by mohli vyrásť rozdielne rastliny ako tie, ktoré chcete získať. Ak zasadíte semená z jablka, mohli by ste získať jablone, ktoré málo kvitnú, neodolávajú chladu alebo rodia malé, trpké a kyslé jablká. Bez poznania predkov nemožno predvídať potomstvo.

Tento poznatok je dôležitý pri krížení zvierat. Tak napr. čierna fenka, ktorá by mohla mať čierne šteniatka od neznámeho otca, by mohla vrhnúť šteniatka čierne alebo čierne a biele, celé biele alebo žlté a čierne. Mohli by byť väčšie alebo ešte menšie ako ona. Rastliny sa tiež riadia týmito zákonmi pri krížení.

Prekrojte cibuľu na dvoje…

Pomocou ostrého noža prekrojte jemne cibuľu na dve časti (hyacint, tulipán alebo narcis). Zbadáte klíček vynikajúco formujúci rastlinu:

  • Listy
  • Kvetný puk
  • Stonka

Pletivá, ktoré obklopujú kvetný puk, obsahujú výživné prvky cibule, z nich sa stávajú neskôr listy rastliny. Načrtnite pozorovanie a určite rozdielne časti cibule.

Nakreslite vaše pozorovanie.

Mäsožravé rastliny

Toto je vynikajúci spôsob zaujímať sa o zvláštnosti. Mucholapka je rastlina, ktorá priťahuje hmyz a ich napodobeninu a v okamihu ich rýchlo zožerie.

Koniec listov sa podobá na otvorenú hlavu prichystanú na trávenie neopatrného hmyzu. Hlava má „hákové zbrane“, ktoré sa otvárajú ako kniha a uväznia hmyz len čo sa dotkne citlivých chĺpkov. Aby ste vyprovokovali zatvorenie vašej rastliny pred priateľmi, dotknite sa veľmi jemne citlivých chĺpkov malým kúskom dreva.

Po skončenej hostine sa list znova otvorí a čaká na novú korisť. Ostáva len niekoľko zvyškov z poslednej hostiny. Tento „ľudožrút“ prírody sa ľahko pestuje doma. Po niekoľkých bezúspešných pokusoch sa nám ho podarilo dopestovať a tu je recept.

Vyberte si sklenenú nádobu typu „šálka na punč“ alebo guľaté akvárium pre karasov. Tieto nádoby sú vyduté a otvor je relatívne malý. Položte na dno v hrúbke okolo 10 cm nesterilný rašelinník. Ak kúpite rašelinník, pozorne ho prezrite. Vyberte si vrecko, kde je niekoľko malých zelených výhonkov. Pridajte vodu, aby sa zaplavili a dajte ho na nejaký čas na slnko. Vždy udržujte 3 alebo 4 cm vody v dolnej časti.

Opäť prikryte otvor celofánom, aby sa udržala vlhkosť. Keď zbadáte zelené výhonky, môžete tam umiestniť vašu mäsožravú rastlinu. Mnohí obchodníci s rastlinami predávajú mucholapky. Vyberte rastlinu z nádoby, v ktorej ste ju kúpili, a starostlivo ju presaďte do rašelinníka udržiavaním pôdy okolo koreňov.

Ak je rašelinník stále vlhký a rastlina je umiestnená na slnečnom mieste vo vnútri alebo vonku v tieni, bude žiť niekoľko rokov. Zatiaľ jej nedávajte mäso a pamätajte, že rastliny majú rady vodu.

Počas leta ju umiestnime vonku do tieňa, kde bude chytať neopatrný hmyz. Je možné, že niekoľko papradí sa pokúsi vyklíčiť v rašelinníku. Pripomenie nám to prírodné prostredie rastliny. Jestvujú iné druhy hmyzožravých rastlín, z ktorých saracénie (kvetný emblém provincie Terre-Neuve) a drosery možno nájsť v quebeckých rašeliniskách. Niekedy sa drosera usadí na vlhkom piesku.

Aký typ pôdy lepšie udržuje vodu?

Príroda a zloženie pôdy určujú množstvo zadržanej vody. Toto množstvo zadržanej vody nám umožní odhadnúť nasledujúci pokus.

Zaobstarajte si rôzne typy pôdy: obchodnú zeminu zo záhradníctva, piesok, malé kamienky, zem z vašej záhrady, ílovitú pôdu, perlit.

Vložte veľký lievik nad odmernú šálku. Do lievika dajte filter na kávu vo forme kužeľa a vysypte do neho pol šálky vašej pokusnej zeminy.

Pomaly ju zalejte šálkou vody tak, aby bola zaliata po povrch. Časť vody sa udrží v pôde, zatiaľ čo isté množstvo pretečie do odmernej šálky.

Zavlažte druhý a tretíkrát zem vodou, ktorá pretiekla do odmernej šálky. Nezabudnite zavlažiť pomaly a rovnako celý povrch.

Po treťom zavlažovaní odmerajte množstvo pretečenej vody pod lievikom. Takýmto meraním získate množstvo zadržanej vody zemou a porovnajte vašu zem s inými.

Zaznamenajte výsledky do nasledujúcej tabuľky:

Zornica (Amarylka)…pre kvitnúce Vianoce

Cibuľa Amarylky vytvára dve alebo tri stopky, ktoré môžu narásť až do výšky 60 cm a každá z nich nesie 5 až 7 veľkých kvetov. Pretože rastlina rastie veľmi rýchlo, je potrebné otáčať kvetináčom dva alebo tri razy za deň, aby stopka rástla rovno (pozri opísaný pokus v časti „Osvetlenie“ v kapitole o vnútornom vysádzaní).

Niektoré cibule majú rýchlejší rast než ostatné. Už sme spozorovali rast viac ako 20 cm za jediný deň. Možno teda priamo povedať, že rastú pred očami.

Vo všeobecnosti môžete počítať so štyrmi až piatimi týždňami od okamihu zasadenia cibule a objavením sa prvých kvetov. Ak chcete mať kvety na Vianoce, zasaďte cibuľu okolo 15. novembra.

Spôsob pestovania

  • Vyberte si hlinený črepník s priemerom asi 18 cm. Odporúčame hlinený črepník, pretože je ťažší. Bude pre vás ľahšie udržať rovnováhu obsahu vo chvíli, keď vaše kvitnúce stonky budú ozdobené 5 až 7 kvetmi.
  • Hmotnosť kvetov by prevrátila veľmi ľahké črepníky.
  • Cibuľu namočte do vlažnej vody na hodinu a kvetináč naplňte zeminou.
  • Vrchná tretina cibule musí presahovať nad úroveň zeminy.
  • Nezabudnite otáčať kvetináč, aby ste dosiahli rovný rast. Kvitnúca stopka sa zväčša objavuje pod listami. Tieto klíčia často po odkvitnutí.
  • Keď rastlina kvitne, nenechávajte ju na priamom slnku počas dňa a umiestnite ju do chladnejšieho prostredia v noci. Toto predlžuje kvitnutie.
  • Po odkvitnutí odstrihnite kvitnúcu byľ a nechajte rásť listy. V tejto etape cibuľa mobilizuje svoje zásoby pre kvitnutie v budúcom roku. Pohnojte ju raz do mesiaca tekutým hnojivom vo vlažnej vode.
  • V auguste listy začnú žltnúť. Prestaňte zalievať a nechajte ich uschnúť.
  • Ak všetky listy budú žlté, odstrihnite ich na konci cibuľky a nechajte ju odpočívať asi 10 týždňov v sklade na suchom a chladno mieste.
  • Po skončení doby oddychu bude pripravená na nový rast.

Gloxínia…prekrásne farby

Oválne, plstené listy gloxínie prevyšujú pekné zamatové kvety bohatých farieb vo forme zvonca, ktoré merajú v priemere 8-12 cm.

Budete unesení výberom farieb: červená, biela, fialová, bielo-bordovo-červená, fialovo-bordovo-biela, bielo-bordovo-ružová alebo modrá a mnoho ďalších odtieňov.

Zasaďte hľuzy vo februári do zmesi s polovicou záhradnej zeminy spoločne s ďalšou polovicou vermikulitu.

Zaznamenáte prítomnosť tobolky na jednej zo strán hľuzy: tobolka musí byť umiestnená vo výške a zaokrúhlená časť dole ku kvetináču. Nezasypte zeminou celú hľuzu. Opatrujte vrchnú, obnaženú časť. Pri zalievaní dávajte pozor, aby sa voda nenahromadila v tobolke: toto môže spôsobiť hnitie hľuzy. Skôr nalievajte vodu do misky, aby sa udržala vlhká pôda. Opatrujte nádobu pri izbovej teplote.

Keď listy majú asi 5 cm, umiestnite vaše nádoby na svetlo, vždy ich však chráňte pred priamymi slnečnými lúčmi.

Používajte tekuté hnojivo vo vlažnej vode jedenkrát do mesiaca.

Po odkvitnutí listy budú zotrvávať určitý čas. Keď začnú žltnúť, už nepolievajte a nechajte hľuzy odpočívať na suchom a chladnejšom mieste až do ďalšieho februára.

Potom znova začnete nalievať vodu do misky pod kvetináčom.

Kaládium…veľké pestrofarebné listy

Kaládium má v zemi hľuznatý podzemok, z ktorého vyrastajú veľké strelovité listy žiarivých farieb. Môžete ho pestovať od marca v kvetináči vo vnútri alebo ak chcete pokračovať v jeho raste vonku, na vašom balkóne alebo v záhrade, kde ale musí byť na tienistom mieste.

Rast hľúz začnite tým, že ich umiestnite do vermikulitu tak, že koniec trochu prevyšuje nad vermikulit.

Udržujte ich pri izbovej teplote na slnečnom mieste až do objavenia sa prvých listov.

V tejto chvíli ho preneste do ľahkej a obohatenej pôdy, pričom použijete nádobu v priemere aspoň 18 cm. Teraz ho umiestnite z dosahu priamych slnečných lúčov.

Veľa slnka znižuje intenzitu farieb. Udržujte vlhkú zem.

Listy však nesmieme postriekať vodou, lebo ľahko odumierajú. Len ovzdušie okolo rastliny musí byť vlhké. Aplikujte každý mesiac tekuté hnojivo vo vode. Po šiestich alebo siedmich mesiacoch rastu listy začnú blednúť a schnúť.

Nepolievajte. Je to doba oddychu ! Keď bude pôda úplne suchá, odstráňte zem okolo hľuzy a konzervujte ju v plastickom vrecku naplnenom vermikulitom na suchom mieste pri teplote (15-17°C).

So sadením vašich kaládií môžete začať znovu od marca.

Hyacint na vodnej karafe…

Toto je vynikajúci spôsob pozorovania rastu koreňov, listov i kvetov.

V októbri alebo v novembri dajte veľkú cibuľu hyacintu na karafu naplnenú vodou tak, aby sa spodok cibule dotýkal hladiny vody.

Celé to umiestnite do chladnej a tmavej skrine až dovtedy, kým korene nedosahujú dno nádoby.

Pozorujte rastlinu každý deň a ak je to potrebné, pridávajte trocha vody, ak je to potrebné, aby sa udržal spodok cibule na povrchu vody.

Budete mať výhodu pri meraní dĺžky koreňov a pre začatie vašich pozorovaní, ktoré si označíte do notesa:

  • Dátum umiestnenia cibule do vody
  • Dátum každého pozorovania a dĺžka koreňov
  • Objavenie listov
  • Objavenie kvitnúcej stonky
  • Rozkvitnutie kvetov

Keď korene dosiahli dno nádoby, umiestnite ju na svetlo. Asi o tri týždne neskôr získate kvety, ktoré príjemne rozvoňajú váš byt.

 

Porovnajte vaše poznámky o pozorovaní s údajmi vašich priateľov:

Cibule na jarné kvitnutie

(krokusy, hyacinty, narcisy, tulipány)

Záhradníci ponúkajú v septembri a októbri špeciálne pestované cibule na rýchlenú výsadbu vo vnútri. Rýchlenie je metóda, pri ktorej sa uloží cibuľa na odpočinok, pričom sa jej zabezpečí chlad a tma. Značí to, že sa prebudí vtedy, keď sa bude pestovať v prírode.

Kupujte iba odporučené odrody na rýchlenie, ďalšie sú určené na vonkajšie pestovanie. Ak si objednávate cibule z katalógu, budú vám dodané vtedy, keď začnete s pestovaním.

Pred kvitnutím vaše cibule potrebujú čas oddychu. Počas 10 alebo 12 týždňov ich umiestnite na tmavom a chladnom mieste, aby sa umožnilo koreňom rozvíjať sa.

Ako postupovať ?

Na začiatku októbra dajte šesť cibúľ (hyacinty, narcisy alebo tulipány) do hlinenej nádoby s priemerom 18 cm, ktorá je naplnená zmesou záhradnej zeminy, rašelinovým machom a trochou piesku. Zakryte ich asi 1,5 cm hrubou vrstvou zeminy. Zľahka zalejte a položte nádoby do tmy, do studenej miestnosti, garáže alebo kôlne pri teplote 4°C.

Ak nemáte miesto s týmito podmienkami môžete postupovať nasledujúcim spôsobom:

  • Vonku vykopte asi 8 cm jamku, hlbšiu ako šírka nádoby na zakopanie (dobre vyhovuje kút záhrady).
  • Dajte do nádoby kamene, aby sa zabezpečila dobrá drenáž a vyplňte priestor priestor vermikulitom. Toto uľahčí vybratie nádoby po odpočinku, ak pôda bude zamrznutá.
  • Vezmite nádobu toho istého rozmeru, v ktorej boli cibuľky a položte ju hore dnom tak, aby zakryla cibuľky.
  • Táto druhá nádoba bude vyčnievať nad jamu a uľahčí vybratie cibúľ v danom čase.
  • Ak je málo dažďa, môžete zalievať až do prvých mrazov.
  • S príchodom mrazov už nepolievajte a zakryte jamu 8 centimetrami opadaných listov a asi 40 cm jedľových vetvičiek. Nedávajte veľa opadaných listov, pretože tie by mohli zakrývať okolie, a tým by vyvolali skoré klíčenie cibulí.

Po deviatich alebo dvanástich týždňoch oddychu preskúmajte tvorbu koreňov. Ak prevyšujú drenážnu jamu a keď stonky začínajú vyrastať z pôdy, je čas na rýchlenie. Ak nie, nechajte ich pokojne ešte dva alebo tri týždne.

Obdobie rýchlenie

  • Keď spozorujete vyššie opísaný jav, umiestnite nádobu pri teplote okolo 12°C na tri týždne a udržujte vlhkú pôdu. Poskytnite dostatok svetla na vývin listov.
  • Od objavenia sa kvetného puku zvyšujte postupne teplotu a prirodzené svetlo (toto adaptačné obdobie trvá dva dni).
  • Potom položte nádoby, nezáleží na tom, kde v dome, ale chráňte ich pred priamymi slnečnými lúčmi.
  • Keď rastliny budú v kvete, častejšie ich polievajte a v noci ich vystavte chladnejšej teplote, aby sa predĺžilo kvitnutie.

Poznámka: Cibuľky takto pestované nemôžu znova rozkvitnúť podľa toho istého postupu na budúci rok, pretože vyčerpali všetku svoju energiu. Nezahadzujte ich. Zasaďte ich do záhrady, kde získajú nové živiny.