Riskantná hra… náhoda

Koľko je žiakov vo vašej triede? Ak ich je viac ako 25, stavím sa, že dve deti sa narodili v ten istý deň.

Možno je to ťažké uveriť, ale v triede s 25 žiakmi mám šancu 1:2, že vyhrám, v triede so 42 žiakmi mám 9 šancí z 10, že vyhrám a v triede s 50 žiakmi (alebo dve triedy s 25 žiakmi zmiešané), som si takmer istý svojou výhrou!

Overte si to, čo som povedal anketou vo vašej triede. S dovolením vášho profesora, opýtajte sa každého žiaka na jeho dátum narodenia, iba deň a mesiac. Urobte to isté s priateľmi v niekoľkých triedach vašej školy a uvidíte, že som mal pravdu, keď som sa stavil o košeľu!

Táto časová zhoda je ťažká na pochopenie a ešte ťažšia na objasnenie.

Matematici oznamujú, že pre danú skupinu je presne určený počet rozdelení narodenia na 365 dní v roku tak, že pre skupinu 25 osôb je šanca 1:2 nájsť dvojité rozdelenie.

Časová zhoda dátumov narodenia v skupine je iba jednou z množstva príkladov z teórie pravdepodobnosti, oblasť, ktorá nadchýna matematikov už poriadne dlho. A nielen matematikov, pretože každý z nás myslí každý deň, pomocou rôznych pravdepodobností: bude zajtra pekne?, budeme mať na obed kurča?, bude zajtra profesor chorý? A podobne…

Skutočne, zakaždým keď predvídame budúcu udalosť, odhadujeme naše šance a náš risk ukáže výsledok našej kalkulácie: pravdepodobne…možno…takmer určite…