ANIMAČNÝ PROGRAM ZVEDAVÍ VEDCI hravou formou podnecuje tvorivosť účastníkov prostredníctvom zaujímavých pokusov pod dohľadom vyškolených animátorov, ktorí pracujú s materiálmi bežne dostupnými v domácnosti v  “labáku“ pri morskom pobreží.

MÁJ / JÚN / SEPTEMBER / OKTÓBER

Rámcový program:

1. deň

odchod zo Slovenska vo večerných hodinách

2. deň

príchod účastníkov do kempu v ranných hodinách a ubytovanie

3. – 8. deň

pobyt pri mori s pripraveným programom

Metodická príručka animačného programu Zvedaví vedci na stiahnutie tu 

9. deň

odchod účastníkov z kempu vo večerných hodinách

10. deň

návrat na Slovensko v ranných hodinách

Za poskytnutie videa ďakujeme: Mgr. Eve Hanusovej zo Základnej školy Juraja Fándlyho v Seredi.

Prostredie:

Kemp Baško Polje sa nachádza na pobreží Jadranského mora v jednom z najkrajších a najobľúbenejších letovísk Chorvátska – Makarskej riviéry, ktorú obklopuje nádherné pohorie Biokovo v blízkosti mesta Baška Voda, s ktorým ho spája pobrežná promenáda. Je obklopený píniovým lesom, ktorý Vám zabezpečí príjemný tieň počas horúcich a slnečných letných dní a priaznivo pôsobí aj na astmatikov a ľudí s ochoreniami dýchacích ciest. Čítajte viac… 

Tipy na výlety:

Observatórium Makarska

Zvedaví vedci v roku 2015 úspešne nadviazali spoluprácu s observatóriom v Makarskej. Vďaka tomu  môžete navštíviť hvezdáreň s moderným a rýchlym systémom vyhľadávania nebeských objektov a pozorovať napríklad Saturn s prstencami, guľové, otvorené hviezdokopy, planetárne hmloviny a iné zaujímavosti chorvátskej oblohy.  Cestu do Makarskej vám spríjemní večerná plavba loďou.

Martin Kukučín na ostrove Brač

Román “Dom v stráni” vznikol na chorvátskom ostrove Brač a z pláží v okolí Baško Polje ho vidno ako na dlani. Pôsobisko Martina Kukučína v dedinke Selce, kam prišiel na pozvanie rodiny Didoličovcov ako lekár, je pre milovníkov chôdze prístupné pešo z prístavu Sumartin (prípadne sa dajú využiť miestne taxíky). Plavba na mori sa dá spríjemniť napríklad chutným obedom – fish piknik 🙂

Červené a modré jazero Imotski

Modré jazero dostalo svoj názov vďaka svojmu bledomodrému sfarbeniu. Až na dno jazera vedie chodník, ktorý dal vybudovať rakúsko-uhorský kráľ. V čase veľkých horúčav dochádza k zníženiu hladiny Modrého jazera a postupnému vysychaniu. Naopak na jar sa môže jeho hladina zvýšiť aj o 90 m. Jeden a pol kilometra ďalej sa nachádza Červené jazero. Patrí k najpodivuhodnejším krasovým javom. Je obkolesené vápencovými skalami, ktoré sú kolmé na hladinu. V tomto jazere však nie je možné okúsiť osviežujúci kúpeľ ako v Modrom jazere. Je tmavo modré až čierne a kontrastuje s oranžovými skalami. Hĺbka Červeného jazera je 255,4 m, teplota vody je 23 °C, avšak v hĺbke 25 m je teplota len 9 °C. Výlet odporúčame začať pri pevnosti Topana v meste Imotski a ďalej pokračovať vyznačeným chodníkom, ktorý spája obe jazerá a ponúka pekné pohľady z výšky.

Rafting na rieke Cetina

Príjazdom na krištáľovo čistú rieku Cetinu objavíte jej malebnú a dojemnú krásu. Stanete sa súčasťou chorvátskych kúzelných vodopádov, veľkolepého hlbokého kaňonu, malebných jaskýň a zeleného lesa. Počas jazdy vám budú k dispozícii skúsení a zdvorilí sprievodcovia, preto nepotrebujete mať žiadne skúsenosti.To, čo potrebujete so sebou, je: športová obuv, plavky, krátke nohavice, tričko, krém na opaľovanie a oblečenie, do ktorého sa prezlečiete po výlete.