Škrečok

Škrečok zlatý je malý živočích, ktorého poznáme sotva niekoľko desaťročí. V skutočnosti to bolo iba v roku 1930, čo jeden kolega prof. Scientifixa, profesor Aharoni, objavil v Sýrii pri meste Alep malého, doposiaľ neznámeho hlodavca. Jednalo sa o rodinku v zloženú z matky a z dvanástich mláďat. Napriek tomu, že niekoľko škrečkov nájdených profesorom Ahoronim zomrelo, všetky súčasné vzorky v zajatí sú potomkami práve tejto rodinky.

Rozmnožovanie škrečkov zlatých je jednoduché. Navyše škrečok je príjemný spoločník a je ľahko skrotiteľný. Aj tak však s ním treba manipulovať opatrne, pretože vás môže bolestivo uhryznúť. Tak ako biele myši aj škrečok je pravidelne využívaný vedcami pri ich práci.

Výber a nákup

Najlepšie je vybrať si mladého a už skroteného škrečka. Hlavne buďte opatrní, aby ste si nekúpili agresívneho škrečka. Ako to zistiť ? Požiadajte predavača, aby si vzal škrečka do rúk. Ak sa zviera otočí na chrbát alebo na bok a ukazuje pri tom zuby, je agresívne. Zoberte si teda druhé. Pozorne sledujte všetky zvieratá v klietke. Ak sú červené, ak sa veľa škriabu, ak majú špinavé chĺpky, sú možno choré. V takom prípade odporúčame ísť k inému predajcovi, pretože aj keď sa vami vybrané zviera zdá byť zdá byť zdravé, je možné, že sa nakazilo mikróbmi od chorých škrečkov. Stres z presťahovania a z prispôsobovania sa novému prostrediu zapríčiní, že mu mikrób čoskoro spôsobí ochorenie.

Väčšina predajcov predáva klasických škrečkov zlatých. Chrbát je zlatý, brucho biele a oči sú tmavé. Môžeme nájsť aj albínskych škrečkov s bielymi chĺpkami a červenými očami.

Pre dôvody, ktoré bližšie objasníme v kapitole o rozmnožovaní, nekupujte do jednej klietky viac ako jedného škrečka. Nielen preto, že naopak ako morča, rád žije osamote, ale preto, že samček a samička, ktorí sú nútení žiť spolu proti svojej vôli sa budú biť až pokiaľ samček nezahynie.

Posledná rada: kupujte škrečka cez deň najneskôr ako sa len dá. Počas dňa takmer všetky tieto zvieratká spia, no cez noc ich môžete vidieť čulých. Myslite teda na to, že sú to nočné cicavce, a že zatiaľ čo ste v škole, oni celý deň oddychujú a naopak, keď sa vraciate domov sú v dobrej forme!

Zaobchádzanie

So škrečkom treba vždy zaobchádzať s ľahkosťou a opatrnosťou. Samička je vždy náchylnejšia na uhryznutie ako samček: ak práve je alebo sa stará o mláďatá, môže vám svojimi zubami spôsobiť nepríjemnú bolesť. Približujte sa k nemu vašou rukou pomaly zozadu, nikdy nie spredu a uchopte škrečka za kožu pri krku. Nebojte sa, nebude ho to bolieť! Ak sa vám zviera bude zdať agresívne, rýchlo ho pustite. V prípade, že budete musieť manipulovať s agresívnym škrečkom, dajte si rukavice z hrubej vlny.

Keď chcete skrotiť mladého škrečka, je najlepšie, ako ho beriete na ruky často, avšak iba na krátky čas. Ale pozor! Škrečok ponechaný len tak na stole takmer vždy spadne na zem. Je teda riziko, že sa zraní, čo by bola veľká škoda a navyše vy riskujete, že ho budete musieť hľadať, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou schová pod kreslo…alebo inde. Ak sa vám nepodarí ho rýchlo nájsť, založí si v tejto skrýši svoj hlavný stan. Potom sa bezpochyby bude pokúšať vyslobodiť z klietky, aby sa tam vrátil.

Bývanie

Škrečok je hlodavec, a preto sa treba vystríhať toho, aby sme mu postavili klietku z dreva, odkiaľ by mohol veľmi ľahko ujsť. To, čo mu vyhovuje, je klietka z kovu alebo zo skla. Napríklad akvárium je preňho ideálne, pretože steny zo skla ho chránia aj pred prievanom. Aby ste sa vyhli jeho útekom, použite poklop z pletiva. Svietidlo vybavené malou žiarovkou s maximálnym výkonom 25 wattov vám umožní pozorovať vášho škrečka aj keď je už vonku tma.

Klietku umiestnite mimo miest, kde je prievan, mimo priameho slnečného svetla, mimo psov a mačiek a tiež mimo miest, kde sa prudko mení teplota. Myslite aj na to, že škrečok môže niekomu aj prekážať. Počas nocí je škrečok aktívny a môže vás prebudiť, ak ho je vo vašej izbe počuť.

Minimálna plocha klietky pre škrečka je 50 x 25 cm a výška 15 cm. Avšak váš malý chránenec určite ocení, ak bude mať klietku ešte priestrannejšiu. Vo vnútri klietky mu môžete postaviť malý domček, aby si v ňom mohol spraviť brloh.

Ak vám to káže vaše srdce, môžete mu urobiť aj dve alebo tri poschodia s chodbičkami a izbami. Každopádne však nepoužívajte na spestrenie príbytku toxické farby. Ak sa dobre zabýva, nebude sa dlho núkať, aby chodil hore a dole po schodoch, ktoré ste v jeho novom dome postavili. Nielen, že sa mu to bude veľmi páčiť, ale bude ho to aj udržovať v dobrej forme. Ak si navyše chcete urobiť radosť, kúpte mu koliesko na behanie. Škrečok bude isto veľmi rád, že si tu môže pobehať, pretože rovnako ako vy, aj on sa rád zabáva.

Ak sa už raz váš škrečok v klietke udomácni, verte, že vám váš malý priateľ viac neutečie. Ak mu dáte šancu, je tu veľké riziko, že utečie. Buďte si istí, že ak to urobí, ako domov si vyberie miesto, kde je ho veľmi ťažké nájsť. A počas toho, ako ho budete hľadať, dohryzie všetko, čo mu príde pod zuby. Nezabúdajte tiež na to, že už skrotený škrečok sa stane divým len za niekoľko dní. Po týždni uhryzne do ruky bez výstrahy kohokoľvek, kto by ho chcel chytiť.

Pri vašej starostlivosti o škrečka by ste nemali zanedbávať ani údržbu jeho klietky. Škrečok je čistotné zviera a za normálnych podmienok nepáchne. Ak pokryjete spodok jeho klietky podstielkou, stačí ak ju budete pravidelne meniť aby ste udržali jeho dom v dostatočnej čistote ako pre škrečka tak aj pre vás.

Podstielkou môžu byť drevené hobliny. Kupujte ich však u vášho predajcu až po tom, ako sa uistíte, že neuvoľňujú toxické plyny. Môžu to tiež byť neparfumované hobliny pre mačky.

Pretože zviera obyčajne nešpiní viac ako jeden roh svojej klietky, stačí ak budete každý deň vymieňať hobliny iba z tohto miesta. Približne raz za týždeň vymeňte všetky hobliny a umyte dno klietky mydlovou vodou, pričom nezabudnite dobre vypláchnuť, aby ste odstránili všetko mydlo.

Ak postavíte klietku s pletivovým dnom, potom pod ňu dajte dosku, ktorú budete môcť ľahko vybrať a umyť.

Výživa

Tak isto ako veverička, aj škrečok si robí zásoby na horšie časy. Pri tom si plní líca potravou, ktorú prenáša až na miesto, ktoré si zvolil na jej uskladnenie.

Tak isto si všetku potravu, ktorú v klietke nájde, schová do podstielky. Preto mu nedávajte veľa potravy, ktorá sa rýchlo kazí, pretože inak sa podstielka rýchlo zmení na páchnuci sklad. Avšak suchá potrava ako orechy alebo zrno sa hodí na túto prácu veľmi dobre.

Najideálnejšie je stravovať vášho malého podnájomníka potravou pre škrečkov. Nájde v nej všetky základné nutričné zložky. Zbožňuje slnečnicové jadierka a bude rovnako nadšený, ak mu dáte čerstvú zeleninu alebo ovocie. Presvedčte sa však, že ich rýchlo zje…bez toho, aby s nimi napchával vačky.

Pretože jeho tesáky neustále rastú a aby mu nerástli až príliš, musí takmer bez prestania niečo obhrýzať. Dávajte mu preto kúsky dreva, aby si obrusoval zuby na niečom inom…ako na svojom vlastnom domčeku.

Dbajte na tým, aby mal škrečok neustále dostatok vody. Pretože rýchlo zašpiní (alebo ohryzie) nádobky umiestnené na dne klietky, je ideálne dať mu vodu do visiacej fľašky s cumlíkom. Nájdete ju u špecializovaných predajcov.

Pre škrečka tak ako pre všetky zvieratá je zdravá výživa zárukou dobrého zdravia. Nedávajte mu preto čokoládu, bonbóny, koláče ani iné maškrty.

Starostlivosť

Škrečok je zviera odolné a zriedkavo choré. Ak by sa to však prihodilo, zbadáte to na zmenenom správaní sa vášho zvieraťa. Väčšinu času strávi v kúte klietky schúlený do klbka a má zježenú srsť.

Ak má váš škrečok hnačku, vyberte všetku mokrú potravu a nechajte mu iba suchú. Jedinou výnimkou je ryža. Ryžová kaša mu môže pomôcť prekonať hnačku.

Ak stráca srsť, možno trpí nedostatkom vitamínov. V takom prípade mu pridajte do vody kvapku rybieho tuku a vitamíny pre zvieratá. Tieto vitamíny sa dajú kúpiť u každého predajcu zvierat.

Parazity

Aj napriek tomu, že parazity sú u škrečka zriedkavé, môže sa stať, že bude jedného dňa napadnutý blchami alebo záchvatom svrbenia. V obidvoch prípadoch sa často škriabe. Svrbenie musí byť vyliečené v krátkom čase, pretože ho od neho môžete dostať aj vy. Táto infekcia je zapríčinená malým parazitom, ktorého takmer nie je vidieť okom a ktorý škrečkom spôsobuje červené škvrny na postihnutých miestach. Požiadajte vášho veterinára, aby vám určil liečbu vhodnú na vyliečenie vášho malého nájomníka.

Ak sa jedného dňa budete musieť zbaviť vášho škrečka alebo iného zvieraťa, zbavte ho najskôr jeho bĺch…ak ich má! Blchy parazitujú na zvieratách, ale ak zvierat už niet, blchy, ktoré zostali okolo klietky, nemajú inú možnosť na prežitie, ako štípať ľudí.

Ak odídete…

Ak musíte odísť, myslite na to, že vaše zviera nesmie zostať bez dozoru dlhšie ako 24 hodín (prinajhoršom 48 hodín). Miska s vodou by sa mohla prevrátiť alebo fľaška na vodu by sa mohla nejakou náhodou vyprázdniť. Zviera by teda bolo bez vody a umrelo by od smädu.

Ak budete preč viac ako 24 hodín, požiadajte niekoho, aby sa prišiel pozrieť na vášho škrečka každý deň, a aby sa presvedčil, či je všetko v poriadku. Ak sa to nedá, dajte ho postrážiť susedom alebo priateľovi.

Výcvik

Svojho škrečka vycvičíte za pomoci maškŕt, ale musíte byť trpezliví. Najskôr ho treba naučiť brať si potravu z vašich rúk. Zatiaľ, čo sa hostí, ho nežne pohlaďte po chrbte. Prvé dni bude nesvoj a možno aj agresívny. Nenaliehajte na neho ! Keď papá, ticho na neho hovorte. Vytvorí si spojenie medzi vaším hlasom a pocitom istoty, ktorý mu robí dobré jedlo.

Uvidíte, že každým dňom sa stane milším a smelším. Z času ma čas ho uistite, aké je komfortné sedieť vo vašej dlani.

Ukážte mu, že schovávate jeho obľúbené jedlo vo vašom vačku: pôjde ho prehľadať. Alebo umiestnite medzi dva stoly dosku minimálne 10 cm širokú tak, aby ňou škrečok musel prejsť, ak sa chce dostať k potrave, ktorú zbožňuje. Avšak dobre ho sledujte, pretože by mohol spadnúť a zraniť sa.

Vášho škrečka majte stále na očiach. Ak by sa pokúšal utiecť, rýchlo zabráňte jeho úmyslom tak, že mu ponúknete potravu.

Rozmnožovanie

Počas chovu škrečkov je zaujímavé aj ich párenie. No pred tým, ako budete myslieť na spárenie tých vašich, ubezpečte sa, či si budete môcť nechať ich mláďatá, ktoré budú v počte od dvoch až … pätnásť malých šibalov!

Navyše je treba pripraviť 4 klietky: jednu pre matku, druhú pre otca a dve pre malých, ktorí musia byť od seba oddelení podľa pohlavia už mesiac po ich narodení.

Aj samotné párenie je zložitou časťou procesu rozmnožovania.

Dajte samičku do samčekovej klietky a pozorujte ich! Ak všetko pôjde dobre, samička bude akceptovať zápal lásky svojho nápadníka. Ak nie, zúrivo ho napadne.

V prípade bitky párik ihneď rozdeľte. Samička by mohla spôsobiť samčekovi vážne zranenia a tiež by ho mohla aj zabiť. Ak musíte párik rozdeliť, pri premiestňovaní samičky dávajte veľký pozor na uhryznutie. Samička agresívna voči samčekovi, ktorého ste jej práve predstavili, predstavuje silnú hrozbu, že pohryzie aj vás, keď ju uchopíte. Na ochranu si preto vezmite rukavice z hrubej vlny.

Keď samička odmieta samca, počkajte aspoň dva dni predtým, ako ich dáte opäť dohromady. Aby samička lepšie znášala samca a aby sa videli, dávajú viacerí chovatelia ich klietky na niekoľko dní vedľa seba.

Vzhľadom na to, že samička je plodná iba niekoľko hodín každé štyri dni, môžete nechať párik spolu štyri alebo päť dní. Často sledujte správanie týchto dvoch škrečkov. V prípade agresivity zo strany samičky párik ihneď rozdeľte.

Po štyroch až piatich dňoch spoločného života je párenie ukončené. Vyberte samca a v klietke, kde došlo k páreniu, nechajte iba samičku.

Približne desať dní po spárení zistíte, že samička je gravidná podľa jej nafúknutého bruška. Umyte teda spodok klietky a dajte do nej čisté hobliny. Budúca mamička ocení kúsky vlny alebo bavlny rovnako ako papierové vreckovky, aby si mohla urobiť hniezdo.

Počas brezivosti, ktorá trvá 16 dní a počas prvého týždňa po pôrode, dávajte mamičke každý deň kúsok suchého chleba namočeného v mlieku. Mal by byť veľký ako orech.

Mláďatá sú po narodení celé ružové: nemajú srsť.

Odolajte úmyslom dotýkať sa brlohu, pretože matka by sa mohla veľmi ľahko stať kanibalom, ak sa dotknete jej mláďat.

Hlavne počas prvého týždňa sa zdržte vyrušovania všetkého, čo je v hniezde. Nepribližujte sa k nemu, iba ak vo výnimočných situáciách, napríklad ak chcete doplniť matke vodu, ktorá ju musí mať vždy k dispozícii.

Na konci mesiaca vyberte mláďatá z klietky a roztrieďte ich podľa pohlavia do dvoch rozdielnych klietok. Počkajte aspoň dva týždne predtým, ako samičku opäť spárite, aby nabrala nové sily.

Predtým ako operáciu zopakujete, ubezpečte sa, či máte pre malých z prvého vrhu ubytovanie. Je zbytočné priviesť na svet škrečkov pre to, aby sa museli neskôr zabiť.