Sliepky znášajú tvrdé vajcia

Predvedieme vám jeden veľmi zábavný experiment realizovateľný počas jedného pekného letného dňa.

Od vašich rodičov si požičajte niekoľko surových vajec a usaďte sa na husto zarastený trávnik. Jemne pustite jedno vajce na zem. Pokračujte v experimente, hádzajúc požičané vajcia stále ďalej a ďalej. Rozbíjajú sa? Ak je váš trávnik dostatočne hustý, vajciam sa pravdepodobne nič nestane.

Vajce sa nerozbije, ani keď ho tlačíme na jeho koncoch. Je to spôsobené tvarom škrupiny, pri ktorom sa sily anulujú. Ale toto nevysvetľuje, prečo sa väčšina vajec nerozbije, dopadnúc na zem. Pozorujte, v akých podmienkach sa vajce nerozbije. Skúste napríklad hodiť jedno vajce bez toho, aby počas letu rotovalo. Taktiež dávajte pozor na uhol pristátia, je to jeden z dôležitých prvkov úspechu. Napríklad vajce, ktoré dopadne na zem pod uhlom 45°, odoláva lepšie ako nejaké iné, ktoré dopadne kolmo na trávnik.

Britskí študenti uskutočnili rovnaký experiment z helikoptéry. Z výšky 500 metrov hádzali vajcia na zem. Pri tejto výške sa 15 vajec z 18-tich po dopade na zem nerozbilo! A nie je to preto, že by boli anglické sliepky lepšie ako naše. Je to skôr preto, že sú dobrými architektmi, ako všetky ostatné sliepky!