Udržovanie zeleninovej záhrady

V tejto časti sa dôkladnejšie oboznámite s okopávaním, hnojením a odstraňovaním škodlivého hmyzu. Udržovanie vašej zeleninovej záhrady zahŕňa päť činností: odstraňovanie buriny (vyplievanie), zavlažovanie, okopávanie, odstraňovanie škodlivého hmyzu a hnojenie. Tieto jednoduché práce sú dobrou príležitosťou na krátenie si voľného času pozorovaním vývoja pestovanej zeleniny.

Pletie

Pokiaľ vykonávate túto činnosť jedenkrát do týždňa, stačí vám 30 minút na vyčistenie záhradky 3 x 5 metrov. Burinu odstraňujeme vytrhávaním Je potrebné, aby bol vytiahnutý celý koreň. Ak ich zavlažujete k večeru, buriny rastú nasledujúce ráno. Zbadáte, že jej bude veľa začiatkom leta. Avšak objavuje sa stále zriedkavejšie, ak ju pravidelne vytrhávate.

Zavlažovanie

Nie je dôležité veľa zavlažovať. Ak chcete vedieť, či ste dostatočne zaliali do hĺbky, dajte šálku do záhrady. Keď táto obsahuje 4-5 cm vody, zalievanie nie je dostatočné. Pred polievaním prekyprite zem na niekoľko centimetrov. Ak je zem vlhká a listy rastlín sú nasýtené vodou, polievanie už nie je potrebné. Nezabudnite, že prebytok vody v zemi škodí okysličovaniu pôdy a v konečnom dôsledku škodí rastline.

Okopávanie

Takto často hovorili starší. Keď zem začína tvrdnúť na povrchu, treba rozdrviť túto kôru. Takto sa urýchli prevzdušnenie pôdy a voda z hĺbky sa postupne začne vyparovať. Voda, ktorá vychádza z pôdneho podložia smerom k povrchu prináša minerálne soli, ktoré korene absorbujú. Ak máte niekoľko pľuzgierov na rukách alebo niekoľko odrenín, potvrdíte, že po tomto tréningu to bolo pre vás rovnako užitočné ako pre rastliny!

Navrhujeme okopávanie po dvoch týždňoch. Tým sa tiež odstránia korene burín.

Odstránenie škodlivého hmyzu

Niektoré rastliny odpudzujú hmyz (pozri kapitolu „Biologická záhrada“), avšak niekedy sa môže stať, že malý nežiaduci hmyz zožerie skoro celú úrodu záhrady. Treba sa ho zbaviť, a najlepším prostriedkom proti hmyzu je jeho rozmliaždenie medzi palcom a ukazovákom !

Sú aj iné ochranné prostriedky. Napríklad pri odstránení hmyzu sme uspeli použitím roztoku z roztlačeného cesnaku vo vode, ktorý sa rozstriekal na listy rastlín. Tento prirodzený prostriedok boja proti hmyzu má tú prednosť, že sa neznečisťuje záhrada.

Ak dávate prednosť obchodnému prípravku, dodržujte vždy návody výrobcu a požiadajte dospelého, aby vám pomohol pri práci. Pamätajte na to, že insekticídy (prostriedky proti hmyzu) sú jedy. Naše bunky nevedia pôsobiť na tieto jedy a často sa zhromažďujú v tukoch, pečeni, mozgu alebo inom orgáne.

Ak ste boli zasiahnutí takou silou ako hmyz, aj by ste z toho mohli zomrieť. Pozorujte vaše rastliny a nepoužívajte prípravok proti hmyzu, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné. Najčastejšími parazitmi sú húsenice a vošky. Tieto sú veľmi malé, často zelenej farby, čo vám sťažuje ich spozorovanie pri prezeraní mladých listov veľmi zblízka, ktoré sú tiež zelené.

Vyberajte si odrodu, ktorá najlepšie odoláva hmyzu.

Príroda vám našťastie dáva k dispozícii užitočný hmyz do záhrady. O niektorom sme písali v kapitole o biologickej záhrade.

Hnojenie

Na jar používajte hnojivo triezvo, najmä ak ste primiešali do zeme kompost.

Pestujte zeleninu striedavo, pretože ak pestujete každý rok tú istú zeleninu na tom istom mieste, rýchlo ochudobňujete pôdu a v niektorých prípadoch hrozí nebezpečenstvo choroby. Hnojivá nie sú chemicky znečistené, rovnako ako prostriedky proti hmyzu alebo herbicídy. Tieto dva posledné obsahujú jedy a nie sú podstatné pre rast tak, ako látky obsiahnuté v organických hnojivách.

Náš organizmus obsahuje normálne dusík, fosfor a draslík – prvky, ktoré tvoria hnojivá – ale neobsahuje herbicídy ani insekticídy.