V jeden deň som skúsil pokus s pomocníčkou. Nachádzali sme sa na veľkom a rovnom teréne, ona držala prak snažiac sa držať ho zvislo. Ja som zas držal kameň vo výške praku. Keď moja pomocníčka vodorovne vystrelila kameň, ja som druhý pustil na zem.
Pretože zem priťahovala oba predmety (gravitačná sila) vedel som, že kameň vystrelený z praku sa skôr alebo neskôr dotkne zeme. Podľa vás, ktorý kameň bol zemou viac priťahovaný ? Ak ani jeden, dopadli oba kamene v rovnakom momente?
Keď jeden predmet spustíme v rovnakom momente, ako druhý vodorovne vystrelíme, oba predmety dosiahnu zem v rovnakom čase.
Udivujúce, nie ? Urobte pokus. Medzi palec a ukazovák uchopte dve gulôčky. Frčkou vymrštite jednu z nich vodorovne dopredu. V rovnakom čase začne druhá padať kolmo dolu na zem. Je dôležité vymrštiť jednu vo vodorovnom smere, ináč by ste jednej z nich nahrávali.
Zemská príťažlivosť pôsobí na obe gulôčky rovnako. Nezáleží na tom, či je gulôčka v pokoji alebo v pohybe. S trochou praxe sa môžete stať expertom vodorovného vrhu. Pozor, aby ste gulôčky nepostrácali !