Viditeľné kryštáliky

Prečo sa guma môže roztiahnuť a ceruzka nie ? Prečo sa zrkadlo rozbije, keď padne na zem a plastová šálka odolá nárazu ? Ako teda vysvetliť rozdiel medzi pevnými látkami?

Každá pevná látka je zložená z veľmi veľkého množstva drobných častíc – atómov. Spôsob, akým sú atómy zoskupené a viazané, určuje charakteristické vlastnosti látky (pevnosť, tvrdosť, priehľadnosť, pružnosť, atď).

Nasledujúci pokus vám umožní urobiť zaujímavé pozorovania. Plechovku po odstránení dna položte na lampu. Pomocou gumičky silno pripevnite priesvitné viečko na vrch plechovky (viečko sa nesmie dotýkať žiarovky).

Pozor! Žiarovka vydáva mnoho tepla, nenechávajte ju preto zbytočne rozsvietenú. Aby v prístroji cirkuloval vzduch, urobte do viečka niekoľko otvorov.

Teraz sa presuňte do tmavej miestnosti, rozsvieťte žiarovku a viečko posypte soľou. Pomocou lupy preskúmajte túto soľ.

Spozorujete, že každé zrnko sa podobá kocke. Keby ste prezerali jedno zrnko mikroskopom, stále by ste videli tento tvar. Vlastnosť atómov kryštálu soli vytvára jednoduchý geometrický útvar – kocku. Preto sa hovorí, že soľ má kryštalickú štruktúru.

Nie všetky pevné látky majú kryštalickú štruktúru. Napríklad sklo je zložené z atómov, ktoré sú nalepené jeden na druhý bez konkrétneho geometrického tvaru, tak ako gulôčky vo vrecúšku. Hovoríme, že sklo má amorfnú štruktúru (beztvarú).

Pokračujte v pozorovaniach so zrnkami cukru, tatárskej omáčky alebo soli do kúpeľa. Pozorne pozorujte a porovnávajte tvar ich kryštálov.