Vreckovka z pevného papiera

Experti bojového umenia (džudo, karate) sa učia koncentrovať svoju celkovú silu, aby mal konečný úder čo najväčší efekt. Práve vďaka tomu môžu prelomiť dosky, ale aj tehly. A naopak, na svoju obranu sa učia túto silu čo najväčšmi rozložiť, aby nebola až taká nebezpečná. Džudisti takto vyvinuli viacero spôsobov stlmenia pádov na zem.

Nasledujúci pokus z vás neurobí expertov bojového umenia, ale fyzicky vás presvedčí, že je možné silu rozložiť.

Určite nikoho neohúrite tvrdením, že palicou pretrhnete papierovú vreckovku. Ale ak poviete, že papierová vreckovka môže vydržať úder palice, máte obrovskú šancu, že vám neuveria. Ale napriek tomu…

Preloženú papierovú vreckovku pripevníte gumičkou na jeden koniec kartónového valca. Potom do valca nasypte asi do výšky 7-8 cm vysušený piesok alebo soľ a ste pripravený na pokus.

Palicu vložte do tuby a tlačte. Nie ste dosť silní, aby ste pretrhli papierovú vreckovku? Prečo ? Vysvetlením vášho neúspechu je vzduch medzi zrnkami soli alebo piesku.

Keď palicu tlačíte, zrnká na seba tlačia, tlačia na steny aj na dno tuby. Avšak silu palice rozdeľujú do všetkých smerov. Práve preto nie je konečný tlak, ktorý sa dostane až k vreckovke, taký silný, aby ju pretrhol.

Keby vzduch medzi zrnkami nebol, zrnká by sa nemohli pohybovať vo všetkých smeroch. Ich pohyb iba dopredu (smerom dole), spôsobený tlakom palice, by papierovú vreckovku pretrhol.

Skúste nahradiť zrnká soli alebo piesku dobre pomletou múkou ( najlepšie hladkou). Natlačte ju do tuby a vyskúšajte. Uvidíte…

Záver: zrnká soli a piesku sú výbornými tlmičmi sily.