Zatvorený zemiak

Rastlinám vyhovuje svetlo, ale aj tma. Neveríte, chcete sa presvedčiť ? Ak áno, prezradím vám nasledujúci pokus.

Vnútro krabice od topánok pokryte čiernym papierom a do vnútra lepiacou páskou zvislo prilepte tri obdĺžniky tvrdého papiera. Na jednom konci krabice urobte otvor s priemerom 3 cm.

Taktiež aj na vrchnák krabice pripevnite čierny papier. Rohy papiera poskladajte tak, aby nevytŕčali z krabice. Klíčiaci zemiak položte do malého pohárika naplneného hlinou, polejte ho vodou a položte do krabice na miesto, ktoré je najviac vzdialené od okrúhleho otvoru na krabici. Vašu „zázračnú krabicu“ položte na miesto, kde nesvieti slnko.

Ak po niekoľkých dňoch krabicu otvoríte, zistíte, že si klíček našiel cestu pomedzi kartónové prekážky von až ku kruhovému otvoru. Ak by ste zemiak nechali na slnku, klíčky by zostali zakrpatené a sfarbené. Ako si vysvetliť tento rozdiel?

Svetlo má veľký vplyv na rast rastlinných buniek. Tie rastú rýchlejšie v tieni ako na slnku. Aj preto sa nám zdá, že rastlina umiestnená na okne je priťahovaná slnkom, lebo tá časť stopky, ktorá je na slnku, rastie pomalšie ako ostatné časti. Ak rastlina nie je správne umiestnená, stopka sa stočí smerom k oknu.