Mládež | Veda | Technika
               
2% dve percenta amav
   

Európsky týždeň programovania

Zverejnené: 16.11.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Voľno časové aktivity môžu mať veľa podôb. Niekto sa venuje aktívnemu športu, druhý turistike a ďalší informačným technológiám. Posledný menovaný je charakteristický pre našu dobu. Veď skoro každý z nás trávi čas pri počítači, či už prostredníctvom hier, surfovaní na webových linkách alebo pri štúdiu jazykov, histórie prostredníctvom internetu atď. Prvá sobota v mesiaci október mala pre nemnohých z nás podobu laborovania v oblasti robotických vied. Európska únia podporila Európsky týždeň programovania aj formou projektu Meet and Code, ktorý sa tento rok realizoval v čase od 7. do 22. októbra 2017.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

XXIII. ročník Ceny primátora Nitry a Majstrovstiev Slovenskej republiky žiakov AMAVET-u v plastovom a papierovom modelárstve.

Zverejnené: 16.11.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Po roku sme si opäť vyhrnuli rukávy a pustili sa do prípravy ďalšieho ročníka našej modelárskej akcie – Cena primátora Nitry a Majstrovstiev Slovenskej republiky žiakov AMAVET-u. Tento ročník sme urobili drobné kozmetické úpravy v rozložení burzy modelárov, pevne dúfam, že k lepšiemu. Ak by som mal hodnotiť súťaž, tak bola o niečo menšia účasť modelárov aj modelov,  ale zase kvalita modelov neustále stúpa, bolo sa načo pozerať. Verím, že všetci zúčastnení boli spokojní, cítili sa dobre a užili si modelársky víkend.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Zážitky v ATLANTIS CENTRE

Zverejnené: 16.11.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

V rámci svojej plánovanej činnosti zorganizoval klub AMAVET 937 pri Spojenej škole, Kremnička, Banská Bystrica pre svojich členov tematickú cestu do vzdelávacieho ATLANTIS CENTRA, ktorý sa nachádza v Leviciach. Zúčastnili sa ho žiaci zo základných škôl z Radvanskej, Pieninskej a  Badína. Žiaci  mali možnosť oboznámiť sa s vyše 70 interaktívnymi exponátmi.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Festival vedy a techniky AMAVET 2017

Zverejnené: 08.11.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Jubileum objavovania talentov

V pondelok 6. novembra sa začal 14. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku, kde jedným z hlavných podujatí je už 20. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET. Žiaci, ktorí boli úspešní na krajských kolách v minulom mesiaci, predstavia svoje vedecké projekty v národnom finále od 9. do 11. novembra v bratislavskej Inchebe. Nad podujatím prevzala záštitu ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Odbornú garanciu nad festivalom má od jubilejného ročníka aj Slovenská akadémia vied. Organizátor, dvadsaťsedem ročné občianske združenie AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku, je živnou pôdou na objavovanie talentov v prírodovedných odboroch a tí najúspešnejší z festivalu reprezentujú Slovensko na najprestížnejších svetových súťažiach, kde dosahujú vynikajúce výsledky. Festival vedy a techniky AMAVET je jedným z podujatí siete vedeckých výstav Intel ISEF. Je aj národným kolom pre súťaž Európskej únie pre mladých vedcov do 20 rokov - EUCYS.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Poznáme víťazov robotickej súťaže RoboRAVE Slovensko 2017

Zverejnené: 22.10.2017  |  Autor: Jozef  |  Kategória: Nekategorizované
          

Súťaž autonómnych robotov RoboRAVE Slovensko 2017 vyhrali študenti Martinského Gymnázia Viliama Paulínyho Tótha tesne pred študentami z Vranovského Gymnázia a Košického Gymnázia.

Víťazom patrí naše blahoprianie a tiež nominácia na celosvetovú súťaž RoboRAVE International, ktorá bude v polovici mája 2018 v Albuquerque, najväčšieho mesta štátu Nové Mexiko v USA.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Prezident republiky si pozval „amaveťákov“

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Na pozvanie prezidenta SR Anreja Kisku sa zúčastnili Európskej noci výskumníkov v Poprade Mirka Feretová a Samko Smoter, tohtoroční úspešní reprezentanti Slovenska, AMAVET-u a Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove na svetových súťažiach mladých vedátorov v USA a Číne. Každé odvetvie z oblasti vedy a výskumu bolo reprezentované prostredníctvom pútavých a zaujímavých prezentácii, či už v kinách Cinemax alebo formou posterov a rôznych pokusov z danej oblasti pred školami a širokou verejnosťou. Mirka a Samko reprezentovali Parazitologický ústav SAV s projektom biorepelentu proti kliešťom. Taktiež Samo a Miriam mali priblížiť žiakom a verejnosti, čo takýto výskum prináša, zahŕňa a prečo sa veda oplatí robiť. Toto podujatie otváral prezident SR Andrej Kiska, riaditelia vedeckých inštitúcii SAV a podpredseda Prešovského samosprávneho kraja JUDr. Jozef Bieľak.

AMAVET na Európskej noci výskumníkov 2017

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Bádaj a objavuj – zabávaj sa! To bolo heslo prezentácie Asociácie pre mládež, vedu a techniku na najväčšom festivale vedy na Slovensku – Európskej noci výskumníkov, ktorá sa uskutočnila 29. septembra 2017 v piatich slovenských mestách, v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach. Podujatia v Bratislave sa zúčastnili členovia AMAVET klubu 959 a dobrovoľníci s radov AMAVET-u.

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

„Môžeme si za to sami!“

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Keď táto veta vykĺzla neskoro večer z úst dobrovoľníka v stánku AMAVET-u počas tohtoročnej Európskej noci výskumníkov, čakala som nechápavo s otáznikom v očiach na dôvetok. Otázniky narastali  pravdepodobne rýchlosťou svetla, lebo dôvetok prišiel v zlomku sekundy a s patričnou dávkou smiechu. „.... no áno, keby sme mali menej  zaujímavých pokusov a ľudia by sa len pozerali, určite  by sme mali v stánku menej ľudí a  neboleli by nás ústa od toľkého vysvetľovania!“

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

EURÓPSKA NOC VÝSKUNÍKOV 2017

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

NAPLNENÉ SNY alebo SNÍVAJTE s AMAVET-om

Snívať o svojej budúcnosti je pre mladých ľudí prirodzené. Túžba po naplnení snov má u každého rôznu intenzitu a aj sny majú rôznu „veľkosť“. Dosiahnutý úspech určite motivuje ísť ďalej. A čo neúspech? Preruší naše sny a prestaneme snívať? Je krásne mať sny, ešte krajšie je sny prežiť! Ako uskutočniť svoje sny? Tieto otázky sa pokúsili zodpovedať v diskusii na Európskej noci výskumníkov úspešní mladí ľudia, ktorí sa zúčastnili súťaží, organizovaných Asociáciou pre mládež, vedu a techniku. Súťaže, ktoré podporujú u žiakov rozvoj talentu a posúvajú mladých vedátorov na rôzne prestížne súťaže vo svete. Na pódiu vo V-klube v Bratislave sa v piatok 29. septembra ocitli štyria mladí ľudia, štyri sny, štyri osudy, štyri skúsenosti, ktoré ich motivujú ísť ďalej, aby svoje sny prežili. V auditóriu boli ich rovesníci, so svojimi snami. Nadišiel čas na diskusiu, otázky, polemiku. Štyria úspešní vedátori sa podelili so svojimi skúsenosťami a pokúsili sa zodpovedať otázku Ako uskutočniť svoje sny?

...
ZOBRAZ POKRAČOVANIE ČLÁNKU

Krajské kolá Festivalu vedy a techniky AMAVET

Zverejnené: 03.10.2017  |  Autor: Janko  |  Kategória: Nekategorizované
          

Už v piatok 6.10.2017 sa uskutoční prvý zo série krajských kôl Festivalu vedy a techniky AMAVET v Centre voľného času na Štefánikovej triede 63 v Nitre. Na podujatie pozývame všetkých záujemcov o vedu a techniku z radov vedátorov, učiteľov či rodičov. Program podujatia je dostupný na stránke  https://goo.gl/yPV7HP.

Prihlasovanie projektov na ostatné kraje stále beží, preto ak viete o šikovnom mladom vedátorovi, určite mu odporučte prihlásiť sa! Termíny registrácií sú nasledovné: pre Košický a Prešovský kraj 05.10.2017 a pre Trenčiansky, Žilinský, Banskobystrický, Bratislavský a Trnavský kraj 11.10.2017.

Prihlásiť svoj súťažný projekt môžu autori na stránke http://www.festivalvedy.sk

1  2 3 4 5  ... 104 105 106 107 108