AKO BOLO NA DENNOM TÁBORE V RAČI

V auguste roku 2020 sme pripravili pre račianske deti tri turnusy denného tábora. Prvý turnus sme vďaka Mestskej časti Rača mohli rozbehnúť v tradičných priestoroch Krasňanskej besedy. Nasledovali dva turnusy, ktoré sme usporiadali v rámci projektu Letných škôl v spolupráci so ZŠ Tbiliská. Na programe sa podieľali okrem pracovníkov AMAVET-u aj deviati animátori, z toho piati čerství absolventi školenia animačného programu Zvedavých vedcov.

Teší nás, že záujem o tábor bol veľký a v budúcnosti by sme radi znovu pripravili ponuku viacero turnusov. Program v sebe skĺbil aktivity vnútri aj vonku, náš animačný program a aj exkurzie či prezentácie lektorov zo spriatelených inštitúcií.

V utorok sme navštevovali Strojnícku fakultu STU v Bratislave, kde mali deti šancu zažiť univerzitnú atmosféru a vyskúšať si v labákoch a dielňach techniku za pomoci strojárov, ktorí im ochotne všetko vysvetlili. Od formúl cez drony a robotov, bol to deň bohatý na aktivity, za čo patrí Strojníckej fakulte veľká vďaka.

Prvú augustovú stredu sme sa zúčastnili podujatia Deň detí s vedou, ktoré organizoval AMAVET na ZŠ Tbiliská za podpory Mestskej časti Rača. Deti zažili mobilné planetárium s výkladom a neskôr ich čakali ďalšie pokusy Zvedavých vedcov.

Nasledujúce stredy sme navštívili Mestské lesy v Bratislave, kde sa deti mali šancu oboznámiť so životom a významom včiel a ďalší týždeň ich čakal program zameraný na stopy zvierat, v rámci ktorého sa naučili spozorovať prítomnosť živočíchov, žijúcich v našom okolí na základe ich stôp, hniezd, pierok či trusu. Program bol veľmi pútavý a niektoré deti sa blysli vynikajúcimi znalosťami z prírodovedy. Na záver nasledovala spoločná opekačka s hostinou.

Počas prvého turnusu sme sa zúčastnili vo štvrtok plavby na katamaranoch. Za účasti skúsených inštruktorov sme vyštartovali z lodenice Zálesie až na miesto, kde sme pripravili opekačku a ďalšie pokusy pre deti. Plavba bola zaberačka, ale odmenou boli stretnutia s mnohými druhmi vodných vtákov z bezprostrednej blízkosti.

Navštívili sme aj centrum vedy Aurelium, kde sme si mohli vyskúšať množstvo interaktívnych vedecko-technických pokusov a aktivít. Na záver sme si pozreli laserovú show a prezentáciu generátora Tesla.

Na animačnom programe, do ktorého každý animátor vkladal niečo svoje, však nesmelo chýbať ani obľúbené odpaľovanie rakiet, ktoré si táborové deti pripravovali.

Animátorka Karin pre vás pripravila video so zostrihom táborových aktivít, ktoré si môžete pozrieť nižšie. Dovidenia o rok!

Lukáš Procháska, AMAVET

https://zvedavivedci.sk/denny-tabor/ako-bolo-na-dennom-tabore-v-raci-2020/