Ako skĺbiť vedu s kultúrou?

Pripravujeme 6. ročník Festivalu 4 živlov AMAVET 2023

Budem úprimný. Už od roku 2018, kedy sme „pokusne“ zorganizovali „malý festival vedy“ a nazvali sme ho jazykom zrozumiteľným pre žiakov základných škôl – FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV – sme sa zamýšľali v AMAVET-e, ako ešte viac priblížiť mladučkým žiakom vedu? Odpoveď sme dostali od ich učiteľov hneď pri prvom ročníku súťaže – organizovať festival pre túto vekovú kategóriu aj naďalej! Potvrdila to aj následná účasť v ďalších ročníkoch, ktorá sa z roka na rok zvyšuje. Vedu im približujú rôznou formou ich učitelia, ktorí sa vedia stotožniť s vekom svojich žiakov a „servírujú“ im vedu tak, aby ich nadchla a venovali sa deti prírodným vedám aj naďalej. Nevravím, že každý učiteľ tak robí, ale tí, s ktorými AMAVET spolupracuje, sa na vedu s deťmi doslova hrajú! Mohol by som menovať Janku, Ludmilu, druhú Janku, Mirku…a mnoho ďalších.

Prezradím vám teraz niečo spod pokrievky, čo sa teraz deje v kuchyni AMAVET-u.  Na šiesty ročník plánujme hodiť do jedného hrnca vedu aj kultúru. Ako? No to práve vymýšľame. Pre deti z celého Slovenska, ktoré sa prihlásia na F4Ž 2023 pripravujeme dvojdňové podujatie. Jeden deň príchod do Bratislavy a ešte pred ubytovaním v hoteli im ukážeme kúsok kultúry z hlavného mesta. Na druhý deň ráno už začnú súťažiť a hrať sa na vedcov, ktorých bude posudzovať dospelácka odborná hodnotiaca komisia, členovia ktorej sú odborníci z rôznych vedných oblastí a majú tú krásnu povahu, že nielenže hodnotia vedátorské projekty detí, ale im aj radia, ako to urobiť ešte lepšie, aby ich veda a technika opantala na ďalšej ceste životom.

Možno sa vám aj priznám prečo kuchtíme v jednom hrnci vedu s kultúrou: Raz mi jedna učiteľka z „ďalekého“ východu povedala, že cestujú vlakom, ale kým prídu súťažiť, tak deťom sľúbila, že pôjdu najskôr na Bratislavský hrad. Z jednoduchého a veľmi milého dôvodu – deti sa chceli dotknúť hradu v hlavnom meste Slovenska! Úžasné, úprimné, milé, čo si mi dospeláci často neuvedomujeme, videnie detskými očami a ich túžby. Doprajeme ich všetkým účastníkom, ktorí sa prihlásia na 6. ročník Festivalu štyroch živlov AMAVET 2023. Uskutoční sa vo štvrtok až piatok 8. a 9. júna 2023 v Bratislave, vo vedecko-zábavnom centre Aurelium.

Registrujte žiakov do 22. mája 2023. Registrácia začne na www.amavet.sk od 15. marca 2023, kde bude uverejnený aj štatút súťaže.

Veríme, že účasťou vašich žiakov im pomôžete zábavnou formou spoznávať vedu a techniku.

Ján Nemec

F4Ž v roku 2022 – posterová prezentácia a víťazi: