Dajme prednosť školám

Prezenčná výučba na stredných školách na Slovensku je prerušená od 12. októbra a na 2. stupni základných škôl od 26. októbra 2020. Je to extrémne dlhý čas v porovnaní s krajinami západnej Európy. Rovnako dlho je prerušená aj výučba na základných umeleckých školách, jazykových školách či CVČ.

24 mimovládnych organizácii, signatári výzvy, adresovali prezidentke Čaputovej, premiérovi Igorovi Matovičovi, predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi a ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi otvorenú výzvu. Vyzvali ich, aby pri uvoľňovaní protipandemických opatrení mali školy jednoznačnú prednosť a prípadné ich ďalšie uzavretie bolo len ako posledná možnosť.

Ešte v deň uverejnenia výzvy 1. februára prezidentka SR Zuzana Čaputová sa stotožnila s obsahom výzvy Dajme prednosť školám. Hlava štátu sa viackrát verejne vyjadrila, že v prípade uvoľňovania opatrení má byť návrat detí do škôl na prvom mieste.

Jedným zo signatárov výzvy je aj Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Veríme, že situácia na školách sa v krátkom čase zmení. Školy nie sú len vzdelávacie inštitúcie, ale aj miesto socializácie. Dlhodobá sociálna izolácia sa môže prejaviť aj na duševnom zdraví žiakov.

Ján Nemec

vyzva_Dajme prednost skolam_FIN