Dobrovoľníci z AMAVET-u

Štyri dni bolo zamračené a májový dážď  ukázal svoju silu. Vedeli sme, že nám môže prekaziť plány a s napätím sme sledovali počasie, či sa umúdri. V piatok poobede, deň pred akciou sme sa rozhodli. Ideme variť pod holým nebom v medenom kotlíku guláš. Aj sme ho stihli uvariť a hneď na to sa spustil hustý lejak. Vzdala som to a išla spať, v sobotu nebude žiadna brigáda a guláš budem jesť najmenej týždeň.

Ale ráno spod oblakov nesmelo vykúkalo slniečko a to bol signál vyskočiť z postele a začať prípravy na brigádu. Do prívesu sme nahádzali záhradné náradie, vodu, krhlu, nové záhony, ktoré bolo treba na mieste poskladať a vyrazili sme do komunitnej záhrady v Harmónii.

Po chvíle čakania sa začali schádzať dobrovoľníci z AMAVET-u. Ingrid Kuníková z AMAVET klubu 944 priviezla ďalších dobrovoľníkov. Bolo nás približne polovica chlapcov a polovica dievčat. Chlapci sa pustili budovať kompostovisko z betónových vinohradníckych stĺpikov a dievčatá skladali záhony, neskôr ich naplnili a vysadili rastlinkami. Šikovný tím mladšej a staršej generácie vytvoril krásny priestor, kde starší odovzdávali svoje skúsenosti a mladší so záujmom počúvali. Neskôr som zistila, že väčšina z nich nemá páru o starostlivosť rastlinstva v záhrade. Ale to vôbec nebolo na škodu pretože starší vedeli ochotne vysvetľovať a mladí skúšali ako okopať cibuľu, cesnak, odburiniť svah a oslobodiť levanduľu…

Keď prišiel čas obeda, všetko bolo hotové a sadli sme si k chutnému obedu, gulášu. Chlapci sa otočili po dupľu aj trikrát a ja som spokojne sledovala družnú debatu brigádnikov. Pri lúčení spomenuli „na jeseň vám pomôžeme sadiť stromy, zavolajte keď budete vedieť termín“.

Večer som sledovala turistov, psičkárov a cyklistov, ktorí pravidelne chodia po poľnej ceste okolo komunitnej záhrady. Každý sa zastavil a pozeral na upravenú záhradu. Poniektorí podišli k ovocným stromom a prečítali si na tabuliach aký druh to je.

Na záver môžem len poďakovať všetkým dobrovoľníkom za ich nezištnú prácu, z ktorej budú mať prospech všetci a Nadácii ZSE za finančnú podporu, ktorou podporila projekt komunitnej záhrady realizovaný OZ AREA 51.

Gabriela Kukolová