EURÓPSKA NOC VÝSKUMNÍKOV 2019 s AMAVET-om

…je za nami. Tohtoročné príjemné počasie prilákalo veľa návštevníkov. Dopoludnie už tradične prichádzali pani učiteľky s deťmi zo základných a stredných škôl. Popoludní dominovali rodičia s deťmi. Tak ako po minulé roky, prezentovali sme návštevníkom všetky aktivity AMAVET-u a dva bloky pokusov. Chemický a fyzikálny.

V chémii obdivovali chemickú záhradku, rastúcu priamo pred ich očami v malom akváriu, tešili sa zo zábavnej slonej zubnej pasty, sledovali neustály pohyb v lávovej lampe alebo sami robili efektné pokusy so suchým ľadom.

Fyzikálne pokusy sa týkali najmä zvuku a magnetizmu. Naša magnetická hojdačka opäť zaujala hlavne najmenších, ktorí vďaka nej spoznali fígle magnetických pólov. Na malom elektromagnete pochopili princíp jeho fungovania a možnosti jeho využitia v praxi. Ako funguje reproduktor alebo ľudské ucho sme im vysvetľovali vďaka pokusu s „tancujúcimi cukríkmi“, kde deti zmenou frekvencie zvuku samé regulovali a sledovali zmenu chvenia membrány reproduktora. Zvuk mohli počuť, ale aj cítiť aj na bubnoch, ktoré sme si vyrobili. Návštevníci tiež obdivovali mágiu plazmovej gule a neutíchajúcemu záujmu sa už tradične tešil magnetický futbal.

V-klub v Bratislave sme opúšťali po takmer 17-tich hodinách strávených na nohách a v plnom nasadení. Boli sme unavení, ale spokojní, pretože atmosféra bola opäť výborná a záujem o činnosť AMAVET-u veľký.

Moje veľké poďakovanie patrí dobrovoľníkom, ktorí najväčšou mierou prispeli k úspešnému zvládnutiu tohto podujatia a dôstojnej prezentácii AMAVET-u.

Anna Kravárová, AMAVET klub 959, Bratislava