Harmónia tela a duše – Divínsky Boyard

Tak, a máme to za sebou. Poznáme víťazov. Čoho? No predsa siedmeho ročníka Divínskeho Boyardu, ktorý organizuje občianske združenie JASIV v spolupráci s AMAVET klubom Divín a ZŠ Divín.  Ide o tímovú  trojkolovú súťaž zameranú na prevenciu proti kriminalite. Finále trojkolového podujatia sa uskutočnilo v stredu 13. septembra 2023 pod ruinami stredovekého hradu Divín. Zišlo sa tu 140 súťažiacich detí zo 7 základných škôl, odhodlaných zdolať nástrahy a prekážky boyardovej trasy. Postúpili zo semifinálových kôl súťaže, ktoré sa konali v júni na konci predchádzajúceho školského roku.

Cieľom súťaže je posilňovať u detí kolektívneho ducha, naučiť ich vzájomnej pomoci a podpore, keď starší potiahne mladšieho, silnejší slabšieho. V Divínskom Boyarde od jeho začiatku platí, že nevyhrávajú jednotlivci, ale tímy, ktoré najlepšie zvládnu pripravenú súťažnú trasu.

Divínsky Boyard by však nemohol existovať bez viac ako stovky mladých dobrovoľníkov z AMAVET klub v Divíne, ktorí   vymýšľajú a zabezpečujú netradičné športové aktivity ako aj vedecko-tvorivé dielne pre súťažiacich z iných škôl.

Divínsky Boyard síce pozná svojho víťaza so zlatou medailou na krku, ale hlavným víťazom sú najmä všetci tí, ktorí nestáli na pódiu a v rukách nedržali ani len účastnícky list. Všetci tí, na ktorých sa zabúda. Sú nimi  mladučkí animátori vo veku od 10 do 18 rokov a členovia nášho klubu, ktorí desiatky hodín strávili prípravou súťažných stanovísk ako aj sprievodného programu, materiálov a iných vecí. Práve bez nich by Divínsky Boyard nemohol fungovať. Preto by si všetci za svoju prácu, trpezlivosť, ochotu a čas zaslúžili nie zlatú medailu na krku, ale zlaté srdce na dlani, ktoré by symbolizovalo lásku, ktorú rozdávajú nezištne v svojom okolí.

Je radosť pozerať sa, ako deti navzájom spolupracujú, držia spolu, nehádajú sa, silnejší čakajú na slabších, starší na mladších. Z detí sa stávajú zodpovední mladí ľudia. Jeden sa učí od druhého a idú s vypätím všetkých síl, v horúčave, červení v tvári. Jeden nechce sklamať druhého a toto vedomie ich ťahá vpred. Je pekné nebojovať len sám za seba, ale za druhých. Zodpovednosť, tolerancia, kamarátstvo…To je to, čo dnešným mladým ľuďom, či deťom často chýba. Ozajstné priateľstvo, kedy je jeden odkázaný na toho druhého, nie keď fajčia poza školu niekde v parku v altánku a ťukajú správy do mobilov.

DIVÍNSKY BOYARD je krásna harmónia tela a duše, modernej doby a prírody. Zastaviť na chvíľu čas a premeniť fiktívnu počítačovú hru na realitu. Hru, v ktorej nezabíjame a neničíme, ale putujeme určenou trasou a utekáme za spoločným cieľom, navzájom si pomáhame, tešíme sa na nové prekvapenia, ktoré na nás čakajú ukryté na trase, v sade či v lese. Ako keby tu deti našli opäť stratené detstvo. To, na čo sa posledné roky zabúda, to čo ich neučíme to ani ako rodičia, ani v škole. Ťažko vyjadriť celý pocit z podujatia pár slovami.

124 zlatých sŕdc na dlani pre mojich víťazov – mladých dobrovoľníkov síce nemám, ale mám mnoho dobrých pocitov, ktoré ma hrejú na duši.

Milé moje deti, žiaci, študenti, jedným slovom dobrovoľníci. Vaše odhodlanie a túžba rozdávať radosť iným mi dáva silu ísť vpred. Som na vás nekonečne hrdá a vy to viete. Za vašu prácu, skromnosť a odhodlania vám úprimne ďakujem. Navždy budete v mojom srdci víťazi.

Mgr. Ludmila Štupáková, vedúca AMAVET klubu 972 Divín