Stefan Polgari

JUNIOR INTERNET ako životný game changer?

V roku 2008 som sa nejakým zázrakom dostal na súťaž JUNIOR INTERNET. Ja, Štefan z Dobšinej, 17 ročný neprogramátor. V tom roku sa začal pomaly rozširovať na mobilné telefóny úplne nový systém – Google Android. Tak si asi viete predstaviť, ako dávno to bolo!

Neprogramátor

Práve to “ne-programátor” je kľúčové. Na súťaži som prezentoval projekty UIQ.sk a UIQ.cz. Viem, nemáte o tom asi tušenie, ale UIQ Symbian bola verzia operačného systému pre mobilné telefóny. Verím, že aspoň traja čitatelia majú tušenie, o čo šlo.

Každopádne, o to nejde. Na súťaži sa zúčastnilo 99% ľudí, ktorí priamo tvorili weby, programovali, či kreslili. Ja som mal weby postavené na nejakom free CMS PHP Fusion (niečo ako WordPress). Čo som tam teda robil – pýtali sa. Nuž, verte alebo nie, projekty na internete vedú väčšinou ľudia, čo neprogramujú. A o to ide!

 Ako mladý človek nemusíte vedieť programovať aby ste boli úspešný v tvorbe webového projektu.

Mega príležitosť

Viete, život nie je taký, ako vám hovoria v škole. Prax ma naučila, že keď sa človek nesnaží mimo školy, tak príde o veľa. Áno, ak budete “čistý jednotkár”, môže z vás byť doktor, učiteľ alebo skvelý účtovník. Pravda je ale aj to, že to magické sa deje po škole. A nemám na mysli párty v krčme. Ale to, čo si sami vydupete z ničoho “za mlada”. A internet je presne to, čo tisícom generácii ľudí pred nami chýbalo. A vy ho máte! A máte ho v stave, o akom sa nám ani nesnívalo.

Nehovorím o influenceroch a bezduchých fotkách na Instagrame. Verte mi, o tom podnikanie na interne nie je. 

Dnes máte milión možností ako začať. Ako skúšať, ako napredovať, ako študovať. To tu predtým nebolo. Z detskej izby z Dobšinej som na to musel proste nejak “dôjsť” sám. Nemal som kamoša, otca, mamu, strýka … nikoho, čo by ma zobral za ruku a ukázal mi tento svet. Doteraz moje okolie nevie čo robím… Výhovorka o tom, že nemám čas, nemá mi kto pomôcť… je bullshit a ty to dobre vieš.

Nevyhral som

Po súťaži Junior Internet, ktorú som samozrejme nevyhral, som si riešil svoje projekty ďalej. Ja som vlastne skoro nič v živote nevyhral. Potom som ale mal v určitom momente viac 350 webov, dokonca v Česku, a dnes vediem affiliate sieť Dognet, ktorá zastrešuje viac ako 500 eshopov a cez 4000 publisherov z celej strednej Európy.

Keď som mal 18 rokov, zarábal som tisíce Eur mesačne a dnes vediem a vlastním firmu, ktorá mala v roku 2019 obrat viac ako 2,2 milióna Eur. A to aj vďaka Junior Internetu. K tejto téme mám aj dva blogy FLASHBACK: aké je opojné zarábať online a Ako som v roku 2009 zarábal len 130€ denne na AdSense a mohol som 1000€ … cez affiliate.

Nie je to quick win

Nič dlhodobé sa nedá dosiahnuť “cez noc”. A tak to je aj s online podnikaním. Musíte to proste odmakať a často aj “vyplakať”. Lebo taký je život. Junior Internet vám vie dať nových kamošov a hlavne kúsok sebavedomia v tom, čo robíte. Postaviť sa pred publikum, prezentovať a obhájiť sám seba – to je skúsenosť, ktorá vás pripraví do života. A nie recitovať Mor ho, alebo skladať chemické vzorce.

A je úplne jedno či vyhráte, alebo nie. Svet patrí tým, čo sa snažia a dajú svojmu projektu srdce. A nie tým, čo budú mať najlepší kód!

Štefan Polgári, Managing Director Affiliate sieť Dognet