JUNIOR INTERNET AMAVET 2023

Priestor pre výnimočných žiakov v oblasti IT a digitálnych zručností

Finále súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET AMAVET 2023 sa uskutočnilo 28. a 29. apríla 2023 v Bratislave. Už 18 rokov je súťaž pre žiakov základných a stredných škôl živnou pôdou na objavovanie ich talentu v oblasti informačných technológií. Zúčastňujú sa jej začínajúci tvorcovia webu, grafici, dizajnéri, programátori mobilných aplikácií a blogeri, ktorých práce vybrala odborná hodnotiaca komisia na celoslovenské finále.

Prvý ročník sa konal v roku 2006. Na 18. ročníku organizátori v Asociácii pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) ponúkli zmerať si sily s rovesníkmi (ZŠ a SŠ) v šiestich kategóriách. Najlepšie práce v súťažných kategóriách JuniorWEB, JuniorDESIGN, JuniorAPP, JuniorBLOG, JuniorLEARN a JuniorTEXT odprezentovali autori prezenčne v Bratislave a prostredníctvom živého prenosu na Youtube AMAVET.

Do tohtoročnej súťaže prihlásili žiaci základných a stredných škôl 317 projektov. Po vyhodnotení základného kola do finále súťaže postúpilo 60 žiakov s 51 projektami.

Finalisti mali presne stanovený čas 3,5 minúty na prezentáciu svojej tvorby. Po každej prezentácii nasledoval priestor na otázky a diskusiu s členmi hodnotiacej komisie, ale aj divákmi, ktorí posielali otázky cez platformu sli.do. O úspechu projektu rozhodovala originalita a nápad, dizajn, technické prevedenie, ale aj responzivita, návštevnosť a zabezpečenie.

Absolútnym víťazom súťaže sa stal David Pilarčík s projektom It is here. IsItHere je aplikácia na verejnú dopravu a zdieľanú mobilitu. IsItHere ponúka odchody prostriedkov verejnej dopravy už v 4 mestách v Bratislave, Nitre, Trenčíne a v Žiline. Postavená na Nuxt.js, Ionic a Capacitor.js. Tak poďte s nami na cestu! IsItHere.sk

Zaujímavosti z 18. ročníka:

  • Najmladším účastníkom konferencie bol dvanásťročný súťažiaci, ktorý prezentoval projekt v kategórii Junior WEB,
  • dievčatá mali na finále súťaže zastúpenie 28,3% (do finále sa prebojovalo 17 dievčat a 43 chlapcov),
  • najviac dievčat bolo ocenených v kategóriách JuniorTEXT (3), JuniorDESIGN- mladší žiaci (3).
  • Cez sli.do bolo odoslaných 373 otázok.

Súťažnú konferenciu JUNIOR INTERNET AMAVET podporili ako Hlavní partneri: Nadácia SPP, Nadácia Allianz a Nadácia ESET.

Ján Nemec