Malí modelári vo hvezdárni

Členovia modelárskeho krúžku AMAVET klub 808 v Partizánskom využili krásne jesenné októbrové počasie a strávili víkend vo hvezdárni.

Stretnutie členov zároveň symbolicky otvorilo krúžkovú činnosť v tomto školskom roku. Zároveň slúžilo aj ako zoznámenie sa „starých“ členov s novými, ktorí sa chcú zaúčať do tajov modelárskeho kumštu. Ponuku stráviť zaujímavý a veselý víkend prijalo 10 detí, s ktorými pracovali Jozef Jaššo st. a Janka Kajanová. Po úvodných zoznamovacích akciách sa deti s vervou pustili do zhotovovania modelu papierovej rakety. Práca bola rozdelená na etapy, aby deti mohli využiť krásne počasie na vychádzku aj na preverenie svojich vedomostí a pozornosti v krátkom testíku, ktorý pre nich pripravila Janka.

Večer bola pripravená grilovačka, opekačka. Bonusom pre zúčastnených bolo, že deti prišli „navštíviť“ rodičia, ktorí s nami strávili super večer. Zišla sa naozaj skvelá a zohratá partia, tak detí ako aj rodičov. Pán Kalinay priniesol gitaru a tak sa od ohniska okrem lahodnej vône šírila aj dobrá muzika. Maminy nezabudli priniesť lahôdky zo svojich kuchýň a tak sme sa večer všetci cítili ako na super rodinnej párty. Deti sa rozhovorili a tak sme mali my, vedúci, možnosť  ich spoznať aj z inej stránky, čo je pre našu prácu s nimi tiež dôležité.

Ďalší deň sme začali rozcvičkou – ako inak – aby sme boli svieži a pokračovali sme v práci na modeli. Dopriali sme si aj vychádzku na Bielické bahná, na futbalovom štadióne sme si pozreli púšťanie šarkanov, aby sme sa príjemne unavení pustili do dokončovacích prác na našej rakete. Potom nadišla dlho očakávaná chvíľa štartov. To bolo radosti a povzbudzovania. Niektorých modelárov prišli povzbudiť aj kamaráti zo školy, či susedstva.  A keď sa let vydaril nastalo výskanie a ujúkanie nemalo konca – kraja. Po uprataní nádvoria Hvezdárne a príjemnej debate s kamarátmi, sme večer mali pripravené pozorovanie nočnej oblohy s pánom riaditeľom Vladkom Mešterom.

Na ďalší deň nás čakalo vyhodnotenie nášho víkendového pobytu, spätná väzba od detí i rodičov, balenie, čistenie chatiek a dvora, spoločný obed a cesta domov.

Verím, že deti prežili víkend plný zážitkov, modelárčenia, spoznávania nových priateľov. Tešíme sa opäť na stretnutie ku koncu školského roka tak s deťmi ako i s rodičmi.

Janka a dedo Jozef,  AMAVER klub 808, Partizánske