MILSET Expo-Sciences International 2019 Abu Dhabi

Milset Expo-Sciences International (ESI) je najväčšou svetovou výstavou mladých vedcov, ktorá sa koná každé dva roky. Tento rok výstava bola v Spojených arabských emirátoch. Výstava sa zameriava výlučne na vedeckú kreativitu začínajúcich vedcov z celého sveta. ESI je iniciatíva Medzinárodného hnutia za voľný čas vo vede a technike (MILSET), mimovládnej, neziskovej a politicky nezávislej mládežníckej organizácie, ktorej cieľom je rozvoj vedeckej kultúry medzi mladými ľuďmi. V roku 2019 sa výstava výsledkov vedecko-výskumných prác študentov konala na pôde Národného výstavného centra v Abu Dhabi od 22. do 28. septembra. Viac ako 1500 mladých vedcov z 57 krajín sveta prišlo zdieľať výsledky svojich vedecko-výskumných prác.

Slovensko reprezentoval tím, pod záštitou Asociácie pre mládež, vedu a techniku AMAVET, s tromi rôznymi projektami, nominovanými z celoštátneho finále súťaže Festival vedy a techniky AMAVET 2018. AMAVET klub 957 a Katolícku spojenú školu sv. Mikuláša reprezentovali Miriam Feretová a Samuel Smoter, obhajujúc projekt zaoberajúci sa Komplexným biomedicínskym a predklinickým testovaním biomateriálov pre účely implantológie a regeneračnej medicíny.

Samuel Skaličan, študent štvrtého ročníka Gymnázia v Turzovke, obhajoval svoju prácu s názvom Ecological elimination of oil pollution v kategórii Enviromental Analyses and Enviromental Management. V tejto práci sa bližšie venoval najjednoduchšiemu a ekologicky vhodnému odstráneniu ropného znečistenia pomocou zástupcov Lumbricus terrestris. Základom práce bola biodegradácia a poukázanie na jej jednoduché a dostupné použitie. Zároveň sa venoval aj osvetovej činnosti, ktorou úspešne vniesol povedomie o biodegradácii, ropných haváriách a iné poznatky medzi mladých ľudí.

Projekt Efekt kyseliny močovej na endoteliálnu funkciu in vitro prezentovali Matúš Mlynár a Alexandra Alžbeta Rigoová zo Strednej odbornej školy chemickej Vlčie hrdlo v Bratislave.

Na výstave sme mali možnosť prezentovať doposiaľ dosiahnuté výsledky pred širokou verejnosťou, predstaviteľmi arabskej vlády, veľvyslancom Slovenskej republiky v Spojených arabských emirátoch – Michalom Kováčom, ml., študentami, vedeckými pracovníkmi a mladými vedcami. Pre delegácie bol taktiež pripravený aj bohatý program, na ktorom sme sa mali možnosť zúčastniť rôznych exkurzií a spoznávania okolia Abu Dhabi, navštívili sme tretiu najväčšiu mešitu na svete – Veľká mešita šejka Zayeda, World Trade Center a priľahlé okolie.

Stavba Veľkej mešity šejka Zayeda trvala takmer dvanásť rokov, počas ktorých sa do nej investovalo približne 2,5 miliardy dirhamov. Pre verejnosť bola otvorená 20. decembra 2007. Je to najlepšie miesto, kde môžete porozumieť miestnej kultúre a náboženstvu, pričom budete súčasne obdivovať jej ohromnú krásu. Tento komplex sa rozkladá na ploche približne 22 km2 a zmestí sa doň vyše 40 000 veriacich. Vo vnútri každého zaujme jeden z najväčších kobercov sveta o rozlohe viac ako 5,6 km2.

Vycestovali sme aj k známemu honosnému palácu, kde sídli aktuálny prezident Spojených arabských emirátov – Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Počas návštevy sme mohli zavítať aj na súkromnú pláž určenú pre prezidenta a jeho hostí.

V posledný deň ESI sa konal kultúrny večer, na ktorom sme spoznávali nové kultúry, ochutnávali tradičnú arabskú kuchyňu a sledovali ručné tkanie kobercov a navštívili sme stánky iných krajín. Delegácie, vrátane Slovenska, si pripravili krátky program prezentujúci tradičné zvyky v rodnej krajine. Celý večer bol sprevádzaný aj záverečnou ceremóniou, kde sa zhodnotil prínos ESI 2019 v Abu Dhabi. Organizátori poďakovali všetkým delegáciám za účasť, získajúc certifikát a pamätnú medailu na túto udalosť.

Okrem množstva nových vedeckých poznatkov z rôznych odborov, nových kamarátov a spoznania iného kúta Zeme sme mali možnosť zažiť multikultúrnu atmosféru a hrdo reprezentovať Slovensko, našu kultúru i tradície. Za možnosť reprezentácie a zrealizovania vedeckej práce ďakujeme grantovému programu Nadácie Tatra banky a Nadácii EPH.

Video zo svetovej výstavy si môžete pozrieť na:

https://youtu.be/snEEQ-Pyrcs

Miriam Feretová a Samuel Smoter, AMAVET klub 957 a Samuel Skaličan, Turzovka