Modelárska výstava Nitramodel 2022

NITRA MODEL 2022, ktorý sa konal v októbri, je už za nami. Konal sa  v réžii AMAVET klubu 836 – MK Zobor. Už minulý rok sme prvýkrát využili športovú halu v Nitre na Klokočine, avšak vtedy ešte v obmedzenom režime. Už vtedy však bolo vidieť, aký obrovský potenciál toto miesto má.

Tento rok sme sa do toho teda pustili naplno! S prípravami sme začali už pár dní po skončení minuloročnej súťaže. Po tom, čo sme zažili tento rok, sme zrejme mali začať ešte skôr. Zdvojnásobili sme počet stolov a pritiahli omnoho viac návštevníkov aj predajcov na burze. Už sme len dúfali, že všetko pôjde tak, ako má. Keď sme mali pár dní pred súťažou elektronicky zaregistrovaných viac ako tisíc modelov, nejeden z nás zľahka znervóznel. Nie je to už na nás veľa, zvládneme to? Niektorí introverti z našich radov bojovali s predstavou takého množstva návštevníkov. Predsa len, k elektronicky registrovaným modelom musíte prirátať ešte tie, ktoré modelári prihlásia na mieste a k tomu množstvu ľudí ešte prirátajte masu obyčajných „okukovačov“ a nakupovačov. Pre niektorých organizátorov z našich radov hotová nočná mora. Nech už teda je ako chce, v sobotu ráno sme otvorili brány športovej haly a začali sa hrnúť prví modelári.

„Poslušne hlásim, že počas dňa sa nič výnimočné nestalo!“ Samozrejme, nejaké komplikácie by sme našli, bez toho to zase nejde, ale samotní návštevníci nič nepostrehli. Ak áno, ospravedlňujeme sa. Pár vecí nám naozaj nevyšlo – chaos pri registrácii, posunutie vyhlasovania a s tým spojené nestíhanie premietania fotografií víťazných modelov. Dúfame, že nám pre tentokrát účastníci odpustia a my sa v budúcnosti pokúsime tieto nedostatky odstrániť. Veríme však, že účastníkom tieto drobnosti nenarušili spokojné prehliadanie modelov a druženie sa s inými modelármi. Po vyhlásení výsledkov a rýchlom uprataní haly, z nás tá nervozita kompletne opadla. Ostávalo nám už len sledovať reakcie modelárskej verejnosti, ktoré boli vo všeobecnosti pozitívne. Ako sa hovorí v obľúbenom filme: „Hoši, buďme rádi, že už je to za náma!“ Ešte sa párkrát vyspíme a môžeme sa pustiť do príprav Nitra Model 2023.

Samotnú súťaž po celý deň dopĺňal bohatý sprievodný program:

Workshop maľovania figúrok pre začiatočníkov od @jozefrawb.

Ukážky výzbroje Ozbrojených síl SR.

Beseda s legendou slovenského papierového modelárstva pánom Ladislavom Jakubčom. Hoci je z neho už starší pánko, jeho rozprávanie o modeloch všetkým vyrazilo dych a aj samotná beseda sa predĺžila, pretože sa bolo o čom rozprávať.

Tento rok sme skúsili takú malú inováciu – Detský modelársky workshop, ako pre plastikových, tak aj pre papierových modelárov. Koncept sme si vyskúšali počas dňa detí v múzeu a dúfali sme, že bude rovnako úspešný aj počas súťaže Nitramodel.

Keďže na výstavu si veľa modelárov priviedlo svoje ratolesti, dúfajúc, že sa na nich náš upadajúci koníček nejako nalepí, alebo rodičia prišli s deťmi len-tak na „čumendu“, skúsili sme ich osloviť rovno na mieste. Ak mali drobci záujem, mohli si skúsiť figúrku na maľovanie, alebo jednoduchý model na postavanie. Detský kútik pre malých papierových modelárov si pod svoje krídla vzala firma Canon, kde si mohli deti model podľa priania vytlačiť a hneď aj zlepiť. Samozrejme, že sme im s tým pomáhali, čo nám sily stačili. Tá radosť v ich očiach, keď si odnášali hotový model, bola na nezaplatenie.
O úspechu detskej modelárskej dielničky koniec koncov svedčí aj prázdna polička s modelmi na skladanie a minuté skoro všetky farby. Sme zvedaví, koľko malých modelárov uvidíme na budúci rok už v plnej sile s modelmi v súťažných kategóriách. Veľký záujem detí nás však veľmi teší.

A teší nás tiež, že si pri našom klubovom stole rozložili svoje vlastné modely aj naši kamaráti z klubov z celého Slovenska, konkrétne: KPM Bratislava, Dunajská Streda Kit Klub, KPM Trenčín, KPM Prešov, MK Vinica, RGB Club Nitra a Scale-ModelWorks.

Na záver by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pri príprave súťaže pomohli: Mestu Nitra, AMAVET-u, Mestskej športovej hale v Nitre, spoločnostiam Abonex, Benu, Canon, Plastic Portal, časopisom Modelář a Fifík, Ozbrojeným silám SR, Jozefovi Bojňanskému, Ladislavovi Jakubčovi, všetkým dobrovoľníkom a pomocníkom.

A úplne na koniec pár štatistík: Odhadom prišlo približne 1500 návštevníkov, ktorí mohli na súťažných stoloch vidieť až 1300 modelov, z toho 936 plastikových a 364 papierových!!!
Z nich bolo 1032 seniorských, 86 juniorských a 182 žiackych modelov.

Reportáž na SME : https://mynitra.sme.sk/c/230384….

Diskusia o súťaži na:

Modelfórum: https://www.modelforum.cz/viewtop….

Papermodelers: https://papermodelers.sk/viewtop…..

Videá na YT: prvédruhé,

Fotogaléria na našom klubovom webe http://www.mkzobor.sk/index.php/sk/fotogale…..

Tím MK Zobor Nitra ďakuje všetkým za účasť.

Peter Majerčiak, MK Zobor Nitra – AMAVET klub č. 836