Nadácia Christiane a Vlado Tabáčik podporila víťazov FVAT 2019

Gréta Kolcunová pochádza z obce Kružlov, neďaleko Bardejova. Je tretiačkou na gymnáziu a vo svojom voľnom čase pomáha miestnej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu v Bardejove s projektom zarybnenia.

Študentka sa v minulom roku počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019 zaradila s týmto projektom medzi víťazov na Festivale vedy a techniky AMAVET (FVAT), ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Na súťaži sa každoročne prezentujú najšikovnejší stredoškoláci, ktorí so svojimi víťaznými projektmi reprezentujú Slovensko na celosvetových súťažiach a zaujímavých európskych výstavách. Festival vedy a techniky AMAVET prezentuje mladé mozgy, pri ktorých nám zostáva len dúfať, že raz budú pre krajinu prínosom a „neukradne“ nám ich svet. Do sveta však idú – ako víťazi FVAT, kde si vymieňajú skúsenosti so svojimi rovesníkmi z celého sveta, ale prinášajú na Slovensko aj víťazstvá.

Grétu Kolcunovú, inak mladú rybárku, vysiela AMAVET v júni 2020 na svetovú súťaž GENIUS Olympiad do New Yorku. O jej projekte si môžete prečítať pekný rozhovor s Monikou Hucákovou vo Vede na dosah. (https://vedanadosah.cvtisr.sk/amavet-ocenil-gretu-kolcunovu-aj-vdaka-nej-je-v-nasich-riekach-viac-pstruhov)

V reprezentácii AMAVET-u a Slovenska nezostáva sama. Do sveta idú medzi inými víťazmi FVAT 2019 aj Pavol Ďurík a Dávid Soliar. Prezentovať sa budú na súťaži Vernadsky National Contest v Moskve. Kristián Greif a Oliver Lipka postúpili na MILSET Expo Sciences Europe, ktorý bude v roku 2020 v Rumunsku.

Tieto cesty by nemohol AMAVET zrealizovať aj bez podpory donorov. Na zabezpečenie leteniek tentokrát prispela Nadácie Christiane a Vlado Tabáčik. Srdečne ďakujeme a veríme, že sa pridajú aj ďalší podporovatelia umu a talentu mladých Slovákov.

Ján Nemec