Nečakané vianočné prekvapenie

Iniciatíva Podaj notebook ďalej! uzatvára kalendárny rok 2022. Pred dvomi rokmi ju založil vysokoškolák Maroš Blažek. Počas pandémie covidu prišiel s myšlienkou repasovať staršie notebooky a posúvať ich deťom, ktoré sa nemali na čom vzdelávať on-line. Sme radi, že sa iniciatíve darí a že sa stále nájdu dobrí ľudia, ktorí túto sympatickú iniciatívu podporujú.

Na záver roka by sme sa radi podelili o úsmevnú príhodu.

Popri Marošovi sa nosným pilierom projektu stal aj jeho otec Marián Blažek. Pred pár dňami spoločne preberali škatule so staršími notebookmi, aby definitívne vytriedili, čo ešte má zmysel skladovať a čo definitívne pôjde do zberu. Ešte raz zobrali do rúk každý darovaný notebook, aby ho naposledy podrobili detailnej analýze.

V jednom notebooku bola nalepená obálka s nápisom – Dar pre AMAVET 959 na súčiastky. Bol to jeden z tých notebookov, ktorý doniesol individuálny darca ešte v lete. Na prvý pohľad však išlo o vyslúžilca.

„Staručkému Lenovu, aj napísanému odkazu, som v júni venoval len zbežnú pozornosť. Notebook bol naozaj starý. Bolo jasné, že na svoje využitie si počká dlhšie. Ak vôbec. Lístok nalepený vo vnútri som pochopil tak, že celý ten stroj je na súčiastky, ako dar pre AMAVET. Tak ako bol, putoval do krabice s nápisom Na náhradné diely – možno raz!“, hovorí Marián.

V decembri ho znovu otvoril.

„Je pekný. So slzou v oku som ho ešte raz prehadzoval z ruky do ruky, až som ho nakoniec, skôr z nostalgie, znovu otvoril.“, priznáva Marián.

Aby mohol dať notebook do zberu, obálku odlepil. A tam…!

Stuhol, srdce na chvíľu určite vykazovalo nulovú frekvenciu… uvedomil si, čo by putovalo do zberu.

Keďže som tento dar v lete od darcu osobne prevzala, netrvalo dlho a Darca sa pod ťarchou dôkazov priznal aj k finančnému daru. Vlastne priznala.

Týmto, ešte raz za vianočný príbeh staručkého notebooku, finančný aj nefinančný dar ďakujeme Katke Lehotskej z Novej Bane.

Katkine staručké Lenovo síce doslúžilo, ale vďaka jej finančnému príspevku chlapci oživia iný notebook. A ten si určite nájde šťastne cestu k nejakému dieťaťu.

Pokojné vianočné sviatky a veľa zdravia v roku 2023 vám prajú

Anka Kravárová, Maroš a Marián Blažekovci,
aj ostatní dobrovoľníci z AMAVET klubu 959 a projektu Podaj notebook ďalej!