„Netušil som, ako sa môj život začne meniť“

Takto vyslovená myšlienka mladého človeka vyznieva často ako fráza. Keďže sa v AMAVET-e s podobnými vyjadreniami účastníkov našich podujatí stretávame pravidelne, usúdili sme, že to nie je náhoda, a určite nejde o frázu, ale úprimné vyznanie reálneho pocitu. Myšlienku z titulku tohto článku vyslovil víťaz 14-teho ročníka súťažnej konferencie Junior Internet (JI), ktorá je odrazovým mostíkom do online sveta pre začínajúcich tvorcov webu, grafikov a dizajnérov, programátorov mobilných aplikácii a blogerov. JI je živnou pôdou na objavovanie talentov v oblasti informačných technológií. Samuel Bugeľ zvíťazil v kategórii JunirDESIGN a získal cenu, ktorá ho motivovala napísať nám a podeliť sa s našimi čitateľmi. Možno vás to inšpiruje, podnieti k tomu, aby ste využili možnosť zúčastniť sa, respektíve sprostredkovať účasť šikovných žiakov na 15-tom ročníku Junior Internet, ktorý už teraz pripravujeme na apríl 2020.

„Do súťaže Junior Internet, ktorú organizoval už po štrnástykrát AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku, ma prihlásil môj učiteľ a aj keď som spočiatku z toho nebol veľmi nadšený, odsúhlasil som to. V nasledujúcich týždňoch mi na mail došla pozvánka s vysvetlením, že som postúpil do finále. Bol som zaneprázdnený so školskými projektmi a maturitou, no napriek tomu som sa rozhodol, že prídem. Keď som v apríli cestoval do Bratislavy, vôbec som netušil, ako sa môj život začne meniť.

V programe boli naozaj zaujímavé prednášky a prezentácie  súťažiacich. Po odprezentovaní svojho portfólia som nedával umiestneniu veľké šance, pretože som videl kvalitu ostatných projektov v mojej kategórii. Na druhý deň pri vyhodnotení však došlo pre mňa k veľkému  prekvapeniu. Vyhral  som  prvé miesto v kategórii JuniorDESIGN. Okrem pekných cien bola hlavná výhra možnosť stážovať počas letných prázdnin v reklamnej agentúre Diorama v Bratislave.

Tak som  v lete prišiel z Košíc na 5 týždňov  do Bratislavy.  Tentokrát  to už nebolo do študentského prostredia, ale naopak, do serióznej, prosperujúcej firmy. Pod krídla si ma vzal spoluzakladateľ štúdia Jakub Otčenáš, ktorý bol aj porotca na súťaži Junior Internet a vysvetlil, že v nasledujúcich týždňoch sa budeme venovať prerábaniu grafického vizuálu celej súťaže. Prvé dni som bol veľmi napätý. Vôbec som nevedel,  ako to v takej firme chodí a nikoho som tu nepoznal. To sa však rýchlo zmenilo. Všetci “kolegovia” sa so mnou hneď zoznámili a boli veľmi priateľskí. Celému kolektívu panovala  uvoľnená a príjemná atmosféra. Brali ma ako jedného z nich. Mojou pracovnou náplňou bolo  vytváranie dvoch hlavných vizuálnych konceptov pre celú súťaž. Nebolo to vždy jednoduché.  S takýmto projektom som ešte nemal skúsenosti, ale  pomáhal mi a stále na mňa dozeral  Jakub. Po piatich týždňoch práce sme nakoniec mali stretnutie so zástupcami AMAVET-u, ktorým sme odprezentovali dva alternatívne grafické návrhy. Oba sa im páčili a vybrali si jeden z nich. Týmto sedením som ukončil svoju stáž a s Jakubom sa dohodol, že budeme naďalej spolupracovať.

Od začiatku som vedel, že si takúto príležitosť nemôžem nechať ujsť. Počas stáže som robil to, čo ma baví a bol som hodnotený tými najväčšími profesionálmi. Celú stáž a môj pobyt v Bratislave som si veľmi užíval. Som vďačný AMAVET-u, že organizuje súťaž Junior Internet, čím nám mladým dáva priestor na realizáciu. Mimoriadne si vážim, že som dostal túto príležitosť, ktorá mi otvorila mnoho ďalších možností.“

Toľko Samko Bugeľ, ktorý je teraz už autorom nového grafického dizajnu súťaže Junior Internet AMAVET. Možno by ste teraz čakali, že vám logo ukážeme, ale ešte vás trochu budeme napínať. Ak budete sledovať náš newsletter, prípadne webové stránky amavet.sk a juniorinternet.sk, prezentáciu nového dizajnu súťaže vám urobíme už onedlho, keď oficiálne spustíme registráciu súťaže Junior Internet AMAVET 2020.

Viac o súťaži nájdete na www.juniorinternet.sk

Ján Nemec