Nie je to len o lajkoch

Projekt „Podaj notebook ďalej!“ vznikol spontánne. Sympatické je, že z iniciatívy detí, ktoré si uvedomili, že dokážu pomôcť svojim rovesníkom. Dnes si projekt žije už vlastným životom. Teší nás to. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že žije trochu komótne, ale v klube vieme, koľko snahy a práce za tým je.

Sme veľmi radi, že hlavná myšlienka a poslanie iniciatívy Podaj notebook ďalej! sa v radoch verejnosti uchytila. Dôkazom je skutočnosť, že aj keď bola naša aktivita na FB počas leta v doslova prázdninovom režime, počet lajkov priebežne stúpal. A pomaličky stúpa ďalej.

Ale nie je to len o lajkoch, dôležité sú činy!

O čo menej príspevkov sme nahadzovali v priebehu leta na FB, o to viac energie sme venovali samotným notebookom, potenciálnym sponzorom a zháňaniu vhodných univerzálnych komponentov, ktorých rast cien bol vopred avizovaný a v krátkom čase sa stal realitou. Tieto komponenty sú však pre repasovanie nevyhnutné. Urobili sme si preto menšie zásoby, ktoré postupne putujú do počítačov.

Pred rokom sme podpísali Memorandum o spolupráci so ZŠ Dubová. Už pri jeho podpise sme do rúk pani riaditeľky darovali prvé notebooky. Ako sa vyjadrila, smerovali okamžite ku konkrétnym deťom na online výučbu. Riaditeľka školy, pani Dubeňová, ktorej mimochodom pri zahájení tohto školského roka sekundovala aj pani prezidentka Čaputová, sa už teší na naše septembrové stretnutie a veľmi rada pre „svoje“ deti prijme ďalšiu avizovanú várku notebookov, ktorú sme pripravili počas leta.

Nie všetko sa vždy vyvinie podľa prvotných plánov a predstáv. Plánovali sme repasovať notebooky, lebo sú ľahko prenosné a takpovediac na komplet. Jednoducho povedané, s jedným ľahko prenosným zariadením sa zaobídete. Ale! Cez sieť spriaznených duší sme nanosili niekoľko desiatok stolových počítačov vo veľmi dobrej kondícii. Nevedeli sme to odmietnuť. A tak ich zvážame a po prvotnej rýchlej diagnostike čaká na chalanov podrobná systematická diagnostika, ich rozoberanie, čistenie… Mravenčia práca.

Covid nás pred rokom vystrašil, deti odrezal od škôl. V tomto školskom roku to vraj bude iné. Možno. Určite by sme boli radi. Počítačová gramotnosť je však dnes už nevyhnutnosťou a tak naša aktivita určite nazmar nevyjde. Počítače sa dostanú k deťom, ktoré doma výpočtovú techniku nemajú. Aj tieto deti zvládnu prácu so základným kancelárskym balíkom, naučia sa základom programovania a grafiky, čo im otvorí ďalšie dvere a hlavne dodá motiváciu do ďalšieho vzdelávania. Svoj účel teda splnia aj v prípade, ak brány škôl v tomto školskom roku ostanú pre všetkých otvorené.

Čoho máme momentálne dosť je nadšenie, odhodlanie a stolové PC.
Čo nám chýba sú monitory s koncovkou HDMI/VGA, napájacie káble a minimálne 17 palcové monitory s nepoškodenou obrazovkou.

Privítame každý dobrý monitor, napájací kábel či myšku. Jednotlivé komponenty, ktoré pomôžu postupne skompletizovať jednotlivé PC sety. Vítané sú aj ďalšie notebooky.
Kontaktovať nás môžete cez podajntbdalej@gmail.com, alebo správou cez FB stránku – Podaj notebook dalej. Vopred Vám ďakujeme za pomoc.

Anna Kravárová, AMAVET klub 959 Bratislava