Nitra Model 2023

Majstrovstvá Slovenska v plastovom a papierovom modelárstve

Je októbrová jeseň…síce taká južanská, máme teplé a celkom slnečné počasie, ale už je to jeseň. A to pre všetkých modelárov na celom svete znamená, že je čas na – NITRA MODEL 2023! A rovnako, ako každý rok, pod vedením MK Zobor, AMAVET klubu 836 v Nitre.

Tohtoročný, už 29. ročník modelárskej súťaže NITRA MODEL bol taký už celkom, no, nazval by som to sprocesovaný. Minulý rok, keď sme po covide ako jedni z mála doslova resuscitovali túto akciu a v mnohých veciach sme tápali, veľa vecí sme zaradili do programu viac menej skúšobne. Neudiala sa žiadna katastrofa, respektíve, nikto z návštevníkov nič nepostrehol. A to bolo dobre, priam výborne, pretože sme sa poučili a tento rok sme už vedeli „vo co gou“.

Opäť sa nám podarilo pritiahnuť veľa osvedčených predajcov, zopár nových predajcov a hlavne – veeeeeeeľa modelárov. Pravdupovediac, počet modelov prihlásených elektronicky pred súťažou nenapĺňal optimizmom nikoho z nás. Oproti minulému roku to išlo fakt pomaly a pri uzatvorení elektronickej registrácie to bola len tretina modelov  oproti predchádzajúcemu roku. Ale zase, nikto sa veľmi nečudoval. Tá perfektná športová hala, kde sa súťaž koná, tu nie je len pre nás, takže kvôli akciám s „vyššou prioritou“ sme museli posúvať termín. Tak sa nám potom stalo, že v podstate mimo Ukrajiny, každá s nami susediaca krajina mala v ten deň nejakú vlastnú modelársku akciu. Nech je ako chce, 14. októbra 2023 v sobotu ráno sme všetci stáli pripravení na značkách. Každý vedel, čo má robiť (iba že by nie) a každý si urobil svoju prácu najlepšie, ako vedel (iba že by nie).

A začal sa deň D. Nakoniec na výstavných stoloch mohlo približne 1500 návštevníkov obdivovať viac ako tisíc modelov špičkovej kvality. Jasné, že sa tu zišli starí bardi slovenskej a českej modelárskej scény, ale úžasný výkon je, že z tej viac ako tisícky vystavených modelov, bolo viac ako 250 v žiackych a juniorských kategóriách. Podľa mňa je to veľký úspech, už to trocha začína vyzerať, že modelári budú vymierať na starobu. Vidíte, opak je pravdou!

Minulý rok sme vyskúšali novinku – Detskú modelársku dielničku. Tento nápad sa celkom uchytil, zabili sme ním totiž dve….nie, tri muchy! Po prvé – modelársky poter si mohol za nejaký naozaj malý peniaz kúpiť model alebo figúrku a spolu so skúsenými modelármi si ho postaviť alebo vymaľovať. Po druhé – oteckovia mohli aspoň na chvíľu odložiť niekam svoje deti a ísť si aspoň trochu v kľude popozerať modely. No a po tretie – tá radosť a pýcha na svoju ratolesť, ktorá konečne SAMA postavila svoj prvý model a páčilo sa jej to…to je na nezaplatenie. Tu musíme fakt vyzdvihnúť firmu Eduard. Jej ochota, poskytnúť nám jednoduché modely do detskej dielničky, je fakt ukážková a takúto spoluprácu si náš klub veľmi váži. Posledných juniorov sme odtiaľ doslova vyháňali, keď sme už balili celý stánok.

Celý deň takto nejako prešiel veľmi rýchlo, stále bolo na čo pozerať, koho to už nebavilo mohol sa zúčastniť workshopov. Ledva sa stihlo nakúpiť na burze, čo určite na 100 percent chýba doma, a už je tu koniec!

Aby sme zabavili tých, ktorí len čakali, kým sa zbalia modely zo stolov, vymysleli sme novinku – Modelársku tombolu. Boli tam fakt hodnotné ceny. Ceny mi ľudia doslova trhali z ruky, ledva som stihol skontrolovať tombolový lístok, takže záujem bol naozaj obrovský. Čo je ale najdôležitejšie, peniaze z tomboly budú venované na nákup cien pre zimnú krúžkovú súťaž detí a juniorov na krúžku plastových modelárov.

No a už len rýchlo vyhlásiť výsledky, nejako to šikovne zmanažovať tak, aby to bolo aspoň trocha zaujímavé, ale zase nie príliš dlhé ….. a je tu koniec.

Vďaka zohranému klubu všetko vyšlo na jednotku. Ako to po „nitránsky“ zhrnul jeden náš starší vážený kolega: „Nido sa nezranil, žánny model nezmizol, šecko vyšlo na porádku – móžeme íst domo!“

P.S. Keďže toto bol 29. ročník, na budúci rok nás čaká jubilejný 30. ročník a ten teda čakajte vo veľkom štýle!

Mgr. Anton Mizera a Bc. Peter Majerčiak, MK Zobor, AMAVET klub 836