Odrazový mostík AMAVET-u: Víťazka JuniorTEXT navštívi Európske inštitúcie v Bruseli

Prvé miesto v kategórii JuniorTEXT súťaže JUNIOR INTERNET AMAVET 2020 získala Eugénia Ficková. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku jej udelilo špeciálne ocenenie. Autorka najlepšieho textu sa bude môcť po skončení pandémie zúčastniť informačno-poznávacej cesty do Bruselu, počas ktorej spolu s dospelým sprievodom navštívi inštitúcie EÚ a zoznámi sa s ich fungovaním.

O súťaži JUNIOR INTERNET sme sa rozprávali s Ladislavom Mikom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktoré dlhoročne podporuje súťaž JUNIOR INTERNET.

Prečo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku podporuje súťaž AMAVET-u Junior Internet?

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku podporuje aktivity na zvýšenie povedomia o potrebe digitálnych zručností vrátane tejto skvelej súťaže. V dnešnej dobe využívajú mnohí mladí ľudia internet na dennej báze, ale nemajú potrebné schopnosti na to, aby túto záľubu premenili na skutočnú prácu. Tento fenomén však nie je prípad súťažiacich Junior Internet-u. Každým rokom nám finalisti dokazujú, že Slovensko má veľa mladých a nadaných IT talentov, ktoré môžu byť inšpiráciou aj pre nás ostatných.

Prečo bola téma dezinformácii témou v súťažnej kategórii JuniorTEXT?

Schopnosť posúdiť dôveryhodnosť zdroja je kľúčová pri odolávaní negatívnym vplyvom falošných správ a dezinformácií, ktoré sa v dnešnej dobe niekedy až nekontrolovateľne šíria internetom. Preto sme pre 15. ročník kategórie JuniorTEXT zvolili 2 témy:  „Ako môžem rozpoznať dezinformáciu?“ a „Dá sa bojovať s dezinformáciami a nestratiť slobodu médií?“ Zaujímalo nás, ako si s týmito témami mladí autori poradia.

Ako hodnotíte kategóriu JuniorTEXT?

Veľmi milo ma prekvapili žiaci základných aj stredných škôl, ktorí tohtoročnú tému vynikajúco zvládli. Som veľmi rád, že aj mladí ľudia si uvedomujú dôležitosť boja proti dezinformáciám, ale aj riziká zneužitia slobody slova a s tým spojenú nezávislosť médií. Veľmi pekným príkladom bola víťazná práca Eugénie Fickovej, ktorá sa s témou dezinformácií popasovala brilantne. Verím, že keď to bude možné, naša víťazka kategórie JuniorTEXT využije špeciálnu cenu, ktorú sme do súťaže poskytli. Eugénia by totiž mala s nami ísť na informačno-poznávaciu cestu do Bruselu, kde si bude môcť priamo „pri zdroji“ overiť, ako fungujú inštitúcie Európskej únie.

Súťažný text víťazky si môžete prečítať tu: https://www.juniorinternet.sk/cms/dezinformovana-autorka-eugenia-fickova/

Dávid Richter, Riaditeľ súťaže JUNIOR INTERNET