PODAJ NOTBOOK ĎALEJ! – pokračujeme

Pomocná ruka z Francúzska

„Dlho som nedostávala váš časopis. Keďže je covid, myslela som si, že nemôžete pracovať. No náhodou som pozrela do spamov, čo nerobievam a tam sa nachádzali vaše časopisy! Objavila som aj iniciatívu Podaj notebook ďalej. Mala by som záujem ju podporiť. Odkedy existuje táto iniciatíva? Chcela by som o tom vedieť viac.“

Takto nás v decembri minulého roku oslovila pani Edita Manáková zo Spolku francúzsko-slovenského priateľstva (Association amitié franco – slovaque) a Občianskeho združenia priateľov dejín techniky a vynálezov.

Náš prvý telefonát bol dlhý a veľmi srdečný. Podrobne som pani Manákovej vysvetlila, ako naša iniciatíva funguje. Techniku zháňame od sponzorov, spoľahlivé náhradné diely nakupujeme, naši chlapci počítače vyčistia a nové diely namontujú. Potom prichádza tá najkrajšia časť. Odovzdáme ich deťom.

Telefonátov bolo ešte zopár, no neostalo len pri nich. V krátkom čase pristála na našom účte štedrá finančná podpora. Tisíc euro z Francúzska je určených na opravu a modernizáciu starších počítačov a notebookov, ktoré po omladení školákom, pre ktorých vlastný počítač vôbec nie je samozrejmosťou, ešte výborne poslúžia.

Sympatický Alex

Kto sleduje našu FB stránku Podaj notebook ďalej! už vie, že prvým obdarovaným v tomto roku bol Alex. Štvrták na základnej škole si nás okamžite získal. Sympatický blonďák sa zo svojho prvého počítača veľmi tešil. Pripravil nám aj milé poďakovanie.

https://fb.watch/bvDlrn7my6/

Dozvedeli sme sa, že jeho koníčkom je  programovanie, ale zaujíma ho aj vesmír a matematika. Okrem zmyslu pre humor nás prekvapil aj svojimi znalosťami o počítačovej grafike, zároveň si poťažkal nad problémami, s ktorými sa aktuálne trápi pri svojich programátorských začiatkoch. A potom som sa v odbornej terminológii stratila. V zanietenej diskusii s ním držal krok Maroš a zo mňa sa stal spokojný divák. Veľmi sa teším z každého takéhoto stretnutia.

Kto sú Christiane a Vlado Tabačik

Vlado Tabačik bol Slovák a Christiane Tabačik Francúzska. Obaja manželia pôsobili ako profesori a výskumníci na juhu Francúzska. Boli vedúcimi osobnosťami výskumu v chemickom a vo fyzikálno-chemickom laboratóriu CNRS v Montpellier. Ich pozostalosť bola venovaná na založenie nadácie na podporu slovenských študentov.

Vážime si, že myšlienka Podaj notebook ďalej! v nadácii zarezonovala.

Čo bude ďalej

10 počítačových zostáv je pripravených a ďalších 5 je v procese prípravy. Všetkých 15 zostáv pocestuje na stredné Slovensko. Deti na nich už netrpezlivo čakajú. Podrobnejšie info prinesieme po ich úspešnom odovzdaní.

Umenie prijať dar

Príbeh Alexa ma pri srdci zahrial dvojnásobne. Alex je veľmi milý, skromný, ale zároveň zdravo sebavedomý chlapec s hlavou plnou nápadov aj vedomostí. Je radosť s ním sedieť za jedným stolom. Zároveň je dôkazom, že aj dnes sa ľudia o seba ešte zaujímajú. Kontakt na jeho maminu nám dala kamarátka kamarátky, ktorá sa o našej iniciatíve dozvedela od svojej kamarátky. Možno úsmevné, ale krásne!

Stačila všímavosť, zopár slov, a ďalšie dieťa s nadšením a motivované vykročilo na svoju cestu.

Projekt začal v roku 2019. Za ten čas som si uvedomila, že prijať dar nie je pre každého ľahké. Hlavne pre dospelých. Učme sa to od detí! Ich bezprostrednosť mi vždy pripomenie, na čo všetko sa dá na ceste za dospelosťou zabudnúť.

Anka Kravárová, AMAVET klub 959 Bratislava, podajntbdalej@gmail.com

https://www.facebook.com/podajntb, https://www.facebook.com/podajntb/videos/3273012692911754