Robotiáda Brno 2020

Už dlhší čas sme pripravovali 5 robotov na viaceré kategórie brnenskej súťaže Robotiáda, ktorá bola ako vždy organizačne na vysokej úrovni. Do Brna sme pricestovali 6. februára, deň pred akciou. Tí z nás, ktorí mali chuť, využili chvíľu voľného času na prechádzku po historickom centre mesta.

Na čiare sme mali 2 roboty v kategórii ZŠ a 1 robota v kategórii SŠ. Roboty thrax a Lone Stormtrooper v kategórii základných škôl získali v celkovom poradí ZŠ 6. a 11. miesto s časmi 40,74 sek. a 45,64 sek., čo sú skvelé výsledky pri celkovom počte 61 robotov. Náš robot Darth Bot v SŠ kategórii skončil na 15. mieste z celkového počtu 29 robotov s časom 1minúta 25 sekúnd. V kategórii Lego Sprint získal robot F2 čas 4,85 sek. a skončil na 19. mieste z celkového počtu 57 robotov v kategórii ZŠ. V najťažšej kategórii autonómnych záchrancov plyšového medveďa sa nám nepodarilo všetko podľa našich očakávaní. Robot Korytnačka Abby síce v časovom limite stihol nájsť macíka a našiel aj cestu domov, no 1cm pred cieľom sa zasekol do časomiery a jeho pokus nebol rozhodcami považovaný za úspešný. Celkovo sa to na súťaži podarilo iba 8 z 37 robotov. My sa nevzdávame a Abby sa ešte ukáže vo vylepšenej verzii aj na Pražskom robotickom dni v júni!

Doobeda sme si mohli pozrieť aj zaujímavé projekty iných tímov, držali sme palce AMAVET klubu 808 z Partizánskeho, ktorý nakoniec za svoj trezor NUT 7E3 získal 3. miesto. Robotiáda sa tradične odohráva vo vedecko-technickom centre VIDA. Medzi súťažnými kolami a pred vyhodnotením sme mali dostatok času naučiť sa niečo nové z exponátov centra.

Ing. Miroslav Pienčák, vedúci AMAVET klubu 958 Žilina