Škola v prírode s AMAVET-om: čo sa tam vlastne deje?

Tohtoročnú sezónu sme v Chorvátsku končili so školou v prírode, kde sa zúčastnili žiaci z nitrianskeho gymnázia. S touto aktívnou školou už dlhšie radi spolupracujeme aj na príprave exkurzií. Zaujímavosťou je, že si spomedzi našich dobrovoľníkov vyžiadali Alexa, ktorý je absolventom tohto gymnázia. Spolu s Miškou im vytvorili program na celý pobyt. Každý animátor je jedinečný a vnáša do aktivít niečo svoje. Náš animačný program síce oboznamuje dobrovoľníkov s viacerými pokusmi a činnosťami, ktoré žiakom hravo priblížia vedu, no každý má aj svoju špecializáciu.

Miška bola vyškolená v rámci programu Zvedaví vedci tento rok, ale má za sebou už viacero skúseností a chemické pokusy zvládala spomedzi absolventov najlepšie. Je to blízke jej špecializácii a priebeh experimentov vie aj fundovane vysvetliť. Po návrate však ako biologička ocenila aj rozmanitosť miestnej fauny a flóry. Animačný program Zvedaví vedci je vynikajúci vo všetkom vzhľadom k tomu, že človek vyjde z bytu, domu alebo sa len tak prejde a nápady na rôzne pokusy mu docvaknú úplne náhodne. V Chorvátsku v kempe Baško Polje sa takéto rôzne nápady dajú výborne zrealizovať. Čo pokladám za najlepšie pozitívum je jednoznačne more. Je nebesky čisté a dajú sa  v ňom nájsť naozaj rôzne druhy morských živočíchov, ktoré veľakrát vidíme na fotkách alebo len ako preparáty“.

Alex zase priniesol do programu niečo odlišné. Priniesol do kempu techniku, pomocou ktorej žiakom priblížil princípy fungovania elektriny. Pomocou zariadenia Arduino (programovateľný mikrokontrolér so vstupmi a výstupmi) sme spoločne rozsvecovali LED diódy rôznej farby. Každý tím dostal prototypovú dosku, na ktorú si vyskladali LED diódy rôznej farby podľa fantázie. Po zapojení elektrického obvodu a pripojení Arduina sa diódy postupne rozsvecovali a zase zhasínali. Tímy mohli sledovať zaujímavé javy, napríklad LED diódy zelenej farby svietili najslabšie, pretože potrebovali vyššie vstupné napätie a podobne. Okrem toho sme si ukázali aj senzory na meranie teploty a pulzu a vysvetlili si ako fungujú“.

Program sa samozrejme neskladá len z vedátorských pokusov. Aktivity sú zamerané aj na šport, hru a relax, aby bol každý deň dostatočne pestrý. Bude zaujímavé sledovať, aký majú tieto činnosti na žiakov a ich smerovanie dopad. Niektorí absolventi táborov a škôl v prírode sa neskôr na nás obracajú s prianím stať sa tiež animátorom v AMAVET-e. V mnohých neformálne vzdelávanie naštartuje záujem o vedu a techniku, ktorej sa ďalej odborne venujú.

Aký bude ďalší rok ešte len uvidíme. Ak by ste chceli zapojiť aj vašu školu do nášho programu, neváhate sa ozvať. Budúcoročné turnusy už máme známe:

 

 1. jún – 14. jún
 2. jún – 21. jún
 3. jún – 28. jún
 4. jún – 05. júl
 5. júl – 12. júl
 6. júl. – 19. júl
 7. júl – 26. júl
 8. júl – 02. august
 9. júl – 09. august
 10. august – 16. august
 11. august – 23. august
 12. august – 30. august
 13. august – 06. september
 14. september – 13. september
 15. september – 20. september

 

Viac informácií o školách v prírode nájdete na: https://zvedavivedci.sk/skoly-a-ine-skupiny/

Ak by ste mali záujem o pobyt ešte pred sezónnou v máji alebo naopak neskôr v septembri, je možné sa individuálne dohodnúť a pri dostatočnom zaplnení môžeme vytvoriť pre vás extra turnus.

Pre skupiny, ktoré sa záväzne prihlásia v predstihu ponúkneme tradične nižšie ceny účastníckych poplatok a to isté platí aj pre množstevné zľavy, kde bude môcť pedagogický dozor vycestovať zadarmo.

Odporúčame zarezervovať si svoj termín už teraz. Čím skôr sa ozvete, tým väčšiu šancu máte na to, aby bol váš turnus voľný.

Budeme vám držať palce pri plánovaní budúcoročných podujatí, aby všetko vyšlo tak, ako si prajete. Ak ste už dostali na vycestovanie zelenú, sme tu pre vás na čísle 0905 506 312.

Lukáš Procháska, koordinátor poznávacích podujatí AMAVET