STEAM projekty na G-Alejke

Niekedy netreba veľké diela, niekedy netreba veľa peňazí a predsa môžete urobiť radosť deťom zo škôlky, školákom, ale aj dospelým. Pri vedeckom stánku mladých členov AMAVET 971 GALEJE, pôsobiacom pri Gymnáziu Alejová 1 v Košiciach, sa počas Európskej noci výskumníkov – v piatok 29. septembra – vystriedalo od rána do večera veľa zvedavcov.

Od 4-ročných detí s rodičmi až po dôchodcov v pokročilom veku. Stovky zvedavých očí a mnoho rúk si vyskúšalo ich prvotiny i náročnejšie žiacke projekty. 

Prezentovať svoje vlastné modely dostali možnosť všetci členovia AMAVET klubu 971 GALEJE. Od absolútnych nováčikov až po ostrieľaných vedátorov. A hoci mnohí sú šikovní a zdatní vo využívaní IT technológií, ani zďaleka nie každý mal o prezentovanie záujem. Je super, že sa niektorí na to dali, aj keď v úvode nemali odvahu. Prečo? Lebo i vďaka takým akciám ako je Noc výskumníkov sa môže naša mládež učiť zručnostiam, ktoré bude potrebovať aj neskôr vo svojej práci. „Predávať“ vlastný produkt a prezentovať svoju prácu pred širokou verejnosťou. Ukázať, čo všetko vedia a popísať, ako a čo robili a k čomu by poslúžil ich produkt.

Okrem svojich PC hier vytvorených v rôznych prostrediach, prezentovali aj web stránky, modely z Lega a REV stavebníc, aplikácie s využitím BBC Micro:bita a AppInventora.

Kým dospelí sa s umelou inteligenciou (AI) len pomaly a opatrne oboznamujú a majú pred ňou veľký rešpekt, deti a mládež s ňou komunikuje denne a mnohí si s ňou tvoria i profily s vlastnou identitou. Prirodzene, aj s ňou sa stretli okoloidúci pri stánku a reagovali veru rôzne. Od veľkej zábavy až po prekvapenie v tvári, čo im počítač tvrdil o nich na základe dát z internetu 😊.

Skupina mladých vedátorov na Európsku noc výskumníkov spomína s láskou. Veria, že sa všetci pri ich stánku mali možnosť zabaviť aj niečo nové sa naučiť.

RNDr. Jana Plichtová, vedúca AMAVET klubu 971 Košice, pri Gymnáziu Alejova 1