Svetový pohár kozmických modelov v Partizánskom

Letisko v Malých Bieliciach bolo v dňoch 26. a 28. mája 2023 dejiskom Svetového pohára (SP) v súťaži kozmických modelov seniorov a juniorov. Zároveň so SP sa lietala aj súťaž Majstrovstvá SR.  Usporiadateľom bol dubnický klub raketových modelárov v spolupráci s AMAVET klubom 808 a Mestom Partizánske. Zdá sa, že minuloročný  obnovený SP na letisku v Malých Bieliciach zarezonoval a v tomto roku bolo štartovné pole oveľa početnejšie.

Aj tento raz zavítali medzi domácich pretekárov aj súťažiaci z Česka, Bulharska, Srbska i Ukrajiny. Lietali sa klasické kategórie S4A-malý raketoplán, S6A-streamer, S8P a kategória makety S7.  Oproti minulému roku nám tentokrát počasie prialo. Konečne sa predstavili aj mladí modelári z miestneho klubu, ktorým sa už niekoľko rokov venuje Jozef Jaššo. Jožko  v našom meste založil prvý raketo-modelársky klub pred úctyhodnými päťdesiatimi rokmi.

Pre mladých modelárov to boli prvé skúsenosti so súťažou a hneď medzinárodnou. Držali sa statočne, bojovali, občas sa prejavila i tréma – niekedy viac u rodičov ako u súťažiacich, ale to je nováčikovská daň. Okrem pretekárov mal klub zastúpenie i v rozhodcovskom zbore, súťaž rozhodovala  bezpečnostná komisárka (RSO), medzinárodná rozhodkyňa Janka Kajanová.

Najlepšie umiestnenie z pretekárov domáceho klubu dosiahol Matej Zajac, ktorý v kategórii S1A – Open International obsadil skvelé 3. miesto. Tomáš Grňo obsadil 12. a Dávid Dilog 13. miesto spomedzi sedemnástich súťažiacich. Naši chlapci súťažili ešte v kategórii S6A, kde sa umiestnili na konci štartového poľa, nakoľko sa im podarilo „zapísať“ aj neplatné štarty – DQ. V kategórii S7 – maketa, obsadil Matej Zajac v medzinárodnej účasti výborné 4.miesto.

Zároveň sa lietala aj súťaž Majstrovstvá SR, kde bolo umiestnenie našich chlapcov nasledovné: v kategórii S1A – 2. miesto Matej Zajac, 3. miesto Tomáš Grňo, 4. miesto Dávid Dilong, 5. miesto Leo Behúl. V kategórii S9A  6. miesto Dávid Dilong, 7. miesto Leo Behúl a Matej Zajac, 9. miesto Tomáš Grňo . V kategórii S1B seniorov obsadila Klaudia Urbanová 5. miesto.

Všetkým srdečne blahoželáme. Veríme, že chlapci budú pokračovať v práci na modeloch a úspešne absolvujú ďalšie súťaže. V medzinárodnom modelárskom kalendári sú ešte Majstrovstvá sveta v Texase, kde ako bezpečnostný komisár dostala pozvánku rozhodovať súťaž juniorov Janka Kajanová,  SP v Chorvátsku, ktorý je spojený s modelárskym táborom pre malých nadšencov tohto krásneho športu. Tu sa môžu zdokonaľovať v technike tvorby modelov, oddýchnuť si pri mori a na záver zasúťažiť na SP.  V septembri nás ďalej čaká súťaž Sľažianska raketa, ktorá uzatvára domáce modelárske súťaže.

Veríme, že na budúci rok sa opäť stretneme na letisku v Malých Bieliciach a SP sa stane tradíciou. Nasvedčuje tomu aj spokojnosť pretekárov, ktorým sa páčili vytvorené podmienky k súťaži ako i blízkosť termálnych kúpeľov a v neposlednom rade i kvalita funkcionárov podujatia.

Tešíme sa na Vás  v nasledujúcej sezóne, priatelia modelári.

Janka Kajanová, AMAVET klub 808