Svoj talent ukázal vo Švajčiarsku

Reč je o Michalovi Kováčovi, ktorý pochádza z Veľkých Uheriec. Momentálne je študentom štvrtého ročníka Súkromnej strednej odbornej školy polytechnickej v Nitre. V súťaži Festival vedy a techniky AMAVET 2022 sa prebojoval do celoslovenského finále, ktoré mu otvorilo dvere na medzinárodné podujatie.

Video z FVAT 2022

S projektom Použitie fotogrametrie a GPS trackingu v poľnohospodárstve sa v prvej polovici februára predstavil na International Swiss Talent Fórum v Lausanne vo Švajčiarsku.

„Tam sa už veľmi nesúťažilo, išlo skôr o konferenciu. Zúčastnili sa jej ľudia zo štyroch kontinentov a 32 krajín sveta. Veľmi sa mi tam páčilo, všetko mali super pripravené a naplánované dopredu,“ priblížil svoje dojmy nádejný vedátor. Počas päťdňového medzinárodného podujatia absolvovali účastníci rôzne prednášky a tímové práce, kde bola rozoberaná tohtoročná téma – Cirkulárna ekonomika.

Cirkulárna ekonomika

Okrem toho Michal pred odborníkmi predstavil svoj projekt, ktorý pozostáva z modelov polí a modelov traktorov. „Do traktorov som vmontoval GPS jednotku, naživo ste tak mohli sledovať traktory vo virtuálnom prostredí. Vedel som následne vyselektovať vrstvy polí a pozrieť si ako sa rastlinám darí. Niekde rástli viac, inde menej, podľa toho som nastavoval hnojičky. Na miestach, kde bolo menej narastené, púšťali viac hnojiva, naopak tam, kde viac, zase hnojili menej, „ opísal projekt talentovaný Veľko Uherčan.

Spracoval Ján Nemec