Vianočná nádielka z AMAVET-u

Decembrový sneh priniesol tento rok pravú vianočnú atmosféru takmer do všetkých kútov Slovenska. Slovensko sa ocitlo pod cukrovou polevou. AMAVET klub 959 ho prizdobil inému klubu – AMAVET klubu č.972 – aj marcipánom. Vďaka projektu „Podaj NTB ďalej!“ (NTB-notebook) sme do Divína začiatkom decembra vyexpedovali ďalšie počítačové zostavy. Tento raz trochu iné.

Začiatkom roku 2023 prišla Ludka Štupáková (vedúca AMAVET klubu v Divíne) s novým nápadom. Finalistka súťaže Učiteľ Slovenska 2022, ktorá má veľmi blízko aj k výtvarnému umeniu, navrhla vybaviť miestnosť AMAVET klubu počítačovými zostavami, kde by „svojim amaveťáckym deťom“ chcela odovzdať čosi aj zo svojho výtvarného talentu.

Myšlienka sa nám veľmi zapáčila. Uvedomili sme si, že priateľom vedy a techniky, nemusí byť len budúci vedec, či riešiteľ technických a konštrukčných výziev a že za každým počítačom nemusí vyrásť len super informatik, ale že medzi deťmi sú rôzne talenty!

Niektoré detváky uchvátia prírodné vedy, niektoré excelovské tabuľky a štatistika, niektoré kódovanie a iné zasa grafika. A každý z nich dokáže byť skvelý. Uvedomili sme si aj to, že netreba byť veľkým vizionárom, aby sme videli, že budúcnosť je v prepájaní vedeckých aj výtvarných talentov. Ono sa to už reálne deje. Pri popularizácii vedy sa to prehliadnuť nedá.

Počítače sme teda repasovali tak, aby boli vhodné aj na grafiku, vrátane kvalitnejších monitorov a jedna zostava zvládne ešte o čosi viac ako tie ostatné.

Prešiel rok a nápad sa stal realitou. Počítačové zostavy sú v Divíne. Ako sme sa dozvedeli, čas na ich inštalovanie bude až počas zimných prázdnin. Malí amaveťáci dostanú svoju grafickú PC výbavu do svojej klubovne hneď po silvestrovských oslavách.

Tešíme sa, že každé jedno dieťa, bez ohľadu na typ svojho talentu, ho v AMAVET klube 972 v Divíne bude môcť pod vedením Ľudky Štupákovej rozvíjať na maximum. Úprimne verím, že v krátkom čase k súťažiacim z Divína na Festivale 4 živlov AMAVET pribudnú aj noví účastníci súťaže Junior Internet AMAVET, kde majú veľký priestor aj nádejní digitálni grafici.

Moje osobné poďakovanie patrí Mariánovi Blažekovi, ktorý v našom klube zastrešuje repasovanie PC zostáv.

Anna Kravárová, AMAVET klub 959